Jos homeoireilua ei hoida...?

Itselläni kävi sen verran ikävästi, että menin kännissä (jes) polttamaan useampaan otteeseen polttamaan/hengittämään erästä homeessa ollutta materiaalia.

Tuosta on nyt noin viikko aikaa, ja sen jälkeen minulla on tuntunut keuhkojen tilavuus pienentyneen reilusti, rinnalla tuntuu jonkinlaista painetta, ihoa kutittaa ja niveliä särkee.

Joten kysynkin: meneekö oireet itsestään ohi jossain vaiheessa vai olisiko (hengen)vaarallista olla menemättä sairaalaan/terveyskeskukseen tutkittavaksi?
51132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mikäli sinulla ei ole yskää, rasitushengenahdistusta eikä kuumeilua turhaan vaivaat lääkäriä.

Tuonkaltaiset oireet ohittuvat yleensä viikossa- parissa-kolmessa ja ainakin kolmessa kuukaudessa ILMAN UUTTA ALTISTUSTA.

Äänestä
  • hometta kun saa elimistöönsä se ei lähe koskaan pois.

    Äänestä

  • No välillä kyllä yskittää, ja eilen kaveria pyörällä kyyditessä meinasi happi loppua turhan äkkiä. Kuumetta ei ole kylläkään ollut, tai en ainakaan ole huomannut.

    Äänestä

  • myrkky kirjoitti:

    hometta kun saa elimistöönsä se ei lähe koskaan pois.

    Olen sitä mieltä ,että homeiden määrää voidaan vähentää elimistössä ja jopa saada häviämään ne,mutta alttius REAKOIDA homeille ,jopa loppu elämänsä ajan ,aina kun kohtaa tai on tekemisissä homeiden kanssa.

    Äänestä

  • HOMEboy kirjoitti:

    No välillä kyllä yskittää, ja eilen kaveria pyörällä kyyditessä meinasi happi loppua turhan äkkiä. Kuumetta ei ole kylläkään ollut, tai en ainakaan ole huomannut.

    Kyllä olen sitä mieltä, että sinun kannattaa käydä lääkärissä. Jos sinulla on hengenahdistusta niin käväise lääkärissä tai päivystyksessä. Saat Atroventia tai Atrodualia spiiralla. Se helpottaa hengitystä. Jos sinua vielä ahdistaa, niin mene ihmeessä lääkäriin.

    Olen itse joutunut käymään kolme kertaa päivystyksessä hengityksen pihinän ja vinkumisen sekä voimakkaan ahdistuksen ja painon tunteen sekä täydellisen äänen menetyksen vuoksi. Kerran jouduin sairaalahoitoon, kun olin tukehtua lääkityksestä huolimatta.

    Älä enää hengittele homeita. Home on myrkkyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HOMEboy? kirjoitti:

Itselläni kävi sen verran ikävästi, että menin kännissä (jes) polttamaan useampaan otteeseen polttamaan/hengittämään erästä homeessa ollutta materiaalia.

Tuosta on nyt noin viikko aikaa, ja sen jälkeen minulla on tuntunut keuhkojen tilavuus pienentyneen reilusti, rinnalla tuntuu jonkinlaista painetta, ihoa kutittaa ja niveliä särkee.

Joten kysynkin: meneekö oireet itsestään ohi jossain vaiheessa vai olisiko (hengen)vaarallista olla menemättä sairaalaan/terveyskeskukseen tutkittavaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu