Pearl Harbour

Kyllä ne kaksi pahinta ovat Pearl Harbour ja Titanic, mutta pahin kaikista on Pearl. Ne ovat niin kliseitä, että ilman tehosteita niitä tuskin kukaan jaksaisi katsoa kertaakaan... Hyi hitto!
Itse olen jo vuosia pitänyt parhaimpana 2001: avaruusseikkailua (scifi-fani kun olen), mutta se on muutenkin älykäs ja taiteellinen filkka. Muutkin Kubrickin elokuvat kuuluvat mielileffoihini, puhumattakaan Chaplinin ja Capran elokuvista.
Parhaimipina näyttelijöinä pidän muiden muassa Anthony Hopkinsia (erityisesti Pitkän päivän ilta -leffassa) sekä Humbrey Bogartia ja James Cagneyta.

4

774

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -mie-

      Kyllä Pearl Harborin vielä ennemmin katsoo kun kerrassaan ällöttävän Armageddonin! Sitä hirveämpää elokuvaa saa hakea! Bruce Willisin ehdoton pohjanoteeraus!

      Kertoo jotain ko. ohjaajasta, sillä sekä P.H. että Armageddon ovat saman ohjaajan tekeleitä...

      • someone----------<

        mun mielestä pearl harbor on aivan sikaihana nyyhkyleffa, jossa on kivaa sotatoimintaa mukana.

        ja mitä titaniciin tulee, sekin mielestäni aivan loistava!! koskettava tarina, mielenkiintoisesti toteutettu.


      • someone----------< kirjoitti:

        mun mielestä pearl harbor on aivan sikaihana nyyhkyleffa, jossa on kivaa sotatoimintaa mukana.

        ja mitä titaniciin tulee, sekin mielestäni aivan loistava!! koskettava tarina, mielenkiintoisesti toteutettu.

        Nii'i, taitaa olla tämäkin makukysymys. Tunnen henkilön, joka kävi katsomassa Titanicin ainakin kolme kertaa, kun se pamahti teattereihin. - De gustibus non est disputandum. 8')


      • bönde_
        Scipio kirjoitti:

        Nii'i, taitaa olla tämäkin makukysymys. Tunnen henkilön, joka kävi katsomassa Titanicin ainakin kolme kertaa, kun se pamahti teattereihin. - De gustibus non est disputandum. 8')

        ..sanoi kärpänen kun paskaa söi :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      127
      818
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      609
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      548
    4. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      515
    5. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      513
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      512
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      451
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      37
      426
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      417
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      21
      388
    Aihe