mikä käärme aloittajalle?

niin että mikä käärme laji sopisi aivan aloittajalle? joku viljakäärme vai joku iso kuristaja käärme? paljonko maksaa ja mitä syö? minkä kokoinen terraario? plz kertokaa:D
92302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ole hyvä vain.

Äänestä

Viljakäärme on mielestäni aika rauhallinen käärme, helppo käsitellä (riippuu tosin, miten on tottunut käsittelyyn..) ym., sopii hyvin aloittelijalle. Niille syötetään lähinnä jyrsijöitä vankeudessa. Hinnat vaihtelee, vanhempia käärmeitä saattaa saada jopa alle 100e, terraariokin on aika kallis. Kuristajakäärmettä en aloittelijalle suosittelisi, enkä myisikään. :)
Infoa:
http://www.matelijat.info/viljakaarme/

Äänestä
  • Voe vitsit.. Kuten tuossa joku jo korjasikin: Viljakäärmekin on kuristaja. Kaikki käärmeet, jotka eivät ole myrkyllisiä, ylläripylläri: kuristavat saaliinsa, koska mitenkäs muuten ne sen ruokansa elottomaksi saisivat? Koitappa ite niellä kokonaisena elävä hiiri... Siis suurensuuri kuningasboakin käy aloittelijalle, jos ison haluaa. Vähän perehtymistä ja viitseliäisyyttä ja ottaa huomioon, että elukka on sitten toodeella suuri ja sen kanssa on elettävä hyvässä lykyssä reippahat kymmenen vuotta (okei en ole tarkistanut boan elinikää mistään, jotta joku on hyvä ja korjaa)

    Jos haluaa olla varma, että iso kärmes on rauhallinen niin kannattaa ostaa "käytetty" eli aikuinen, jonka vastuuntuntoinen omistaja rauhalliseksi tietää ja kenties päästää valvonnassaan opettelemaan ensin käsittelyä ja muuta. Tai toisaalta voi olla helpompi totutella isoon käärmeeseen poikasesta asti. Se on vähä että mikä kellekkin sopii. Viljan kanssa sitten taas pärjää kyllä.

    Ja nimenomaan nämä kuristajat pääsääntöisesti ovat niitä aloittelijan lemmikkejä, joskin on niissäkin lajeja, jotka ovat vaativampia hoidoltaan tai ärhäkkäämpiä luonteeltaan. Myrkkykärmestä en kenkään soisi ihka ensimmäiseksi käärmeeksi ottavan taikka myyvän.

    Äänestä

Aloittelijalle sopivia lajeja on vaikka kuinka paljon...Muutaman mainitakseni viljakäärme, kuningaspyyttoni (Python regius), sateenkaariboa (Epicrates cenchria maurus tai Epicrates cenchria cenchria), ruusuboa (Lichanura trivirgata sp.)...Riippuu ihan itsestäsi millaista käärmettä haluat=) En suosittelisi agressiiviseksi mainittua lajia enkä todellakaan myrkkykäärmettä, mutta muuten jos otat tarpeeksi selvää lajista ja etsit tietoa ja laitat olosuhteet kuntoon niin melkein mikä tahansa sopii=)

Noista mainitsemistani löydät tietoa tieteellisellä nimellä googlettamalla ja vierailemalla herppi.net-sivustolla ja lueskelemalla vanhoja keskuteluita ja kyselemällä epäselvät asiat...Hintoja, terraarioiden koot, syömiset ym. käärmeeseen liittyvät asiat selviävät kun vaivaudut kahlaamaan googlen antamia tietoja ja herppi.netin vanhoja keskusteluita läpi:)

Momo: Btw viljakäärme on kuristajakäärme...;)Ja mielestäni esimerkiksi kuningaspyyttoni on rauhallisempi varsinkin poikasena kuin viljakäärme ja kooltaankin (pituus) kuningaspyyttoni on noin samaa kokoluokkaa kuin viljakäärme...

Äänestä
  • Kannattaa tehä ite se terraario se on aika helppo tehä ja maksaa vähemmän ;)

    Äänestä

  • ou nou kirjoitti:

    Kannattaa tehä ite se terraario se on aika helppo tehä ja maksaa vähemmän ;)

    Käytettynä saa joskus halvallakin. Huomattavasti halvemmalla, kuin jos itse tekisi. Joskus. Silmät auki ilmoituksia lukemaan www.herppi.net

    Äänestä

  • Sopivia käärmeitä olisi aloittelijalle nauhavesikäärme ja sukkanauhakäärme. Vesikäärmeitä, täysin vaarattomia ja syövät kalaa. Helpoin hoitaa.

    Äänestä

  • old_profile_25831 kirjoitti:

    Sopivia käärmeitä olisi aloittelijalle nauhavesikäärme ja sukkanauhakäärme. Vesikäärmeitä, täysin vaarattomia ja syövät kalaa. Helpoin hoitaa.

    Minusta nauhavesikäärme tai sukkanauhakäärme eivät ole sopivimpia alottelijalle. Eivätkä todellakaan ole helppohoitoisempia kuin jyrsijöitä syövät kuivan alueen kärmeet.

    Aloittelijalle soveltuu paremmin käärme, joka syö jyrsijöitä ja saa niistä tarvittavat vitamiinit ja kalsiumit, eikä niitä tarvitse lisätä ruokaan kuten kalaa syöville käärmeille.

    Hoito ja olosuhteiden järjestäminen ei myöskään ole niin helppoa 1/3 terraariosta peittävine vesialtaineen, UV-lamppuineen etc...Esimerkiksi ennen tässä ketjussa mainitut viljakäärme ja kuningaspython eivät tarvitse UV-lamppuja eikä vitamiinilisiä...

    Ja minusta kyllä myös viljakäärme ja kuningaspython ovat aikalailla vaarattomia...Enpä ole koskaan kuullut kenenkään kuolleen viljakäärmeen puremaan;)

    Eli itse en kyllä näitä suosittelisi alottelijalle, mutta en sulje sitä pois, etteikö alottelijakin näiden kanssa onnistuisi. Mutta sopivampiakin käärmeitä löytyy...

    Äänestä

Hommaa rotta käärmeen poikanen,sen kanssa on kiva opetella.
Ja terraarion teet itse,helppo nakki jos osaa käyttää vähän vasaraa.
tarvitsen terraarioon vähän vaneria ja plexiä sekä jotain muuta pientä sälää,esim jonkunmoisen valaisimen käyt hakemassa kirpparilta,ei tuu meinaan terraariolle montaa kymppiä hintaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suzy89 kirjoitti:

niin että mikä käärme laji sopisi aivan aloittajalle? joku viljakäärme vai joku iso kuristaja käärme? paljonko maksaa ja mitä syö? minkä kokoinen terraario? plz kertokaa:D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu