Varmasti se aika tulee vielä.Nuoriso nousee ja hyökkää perinteellisiä arvoja vastaan.
Nuoriso ostakaa Lada
muutoshakuinen
14790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Näinhän on jo käynyt. Patavanhoillisia arvoja edustavan Ladan myynti on romahtanut. Nykynuoriso ja hieman vanhempikin väestö arvostaa laatua, mukavuutta ja turvallisuutta. Näitä ominaisuuksiahan Lada-autoilija ei autoltaan edes hae. Heille auton täytyy edustaa harrastusvälinettä, jota korjatessa vapaa-aika menee rattoisasti. Lisäksi autoiluun kuuluu tien päällä oma jännityksensä, kun ei voi koskaan tietää minkä mutkan jälkeen taas pitää kutsua hinausautoa tai Autoliiton tiepalvelua apuun. Tänäänhän tiepalveluautot lähtivät jälleen liikenteeseen auttamaan joululiikenteessä apua tarvitsevia Lada-autoilijoita.
Olempa kerrankin nähnyt, ku takaveto Ladalla hinattiin tiepalvelu datsunia :-)
Sen olen nähnyt ja tiedän Ladan kuuluvan autoihin joilla lähdetään tielle vaikka on -45-52.Ei sinne ole silloin asiaa muilla.
Noissa pakkasissa ei muuten liiku yksikään Lada. Jos liikkuukin, moottoriremppa on edessä. Ladan tiivisteet ja letkut ovat niin heikkolaatuisia.
Menisit Siperiaan katsomaan niin näkisit ;)
Meistä kumpikaan ei ole ollut/eikä mene katsomaan Siperiaan Lada 110:n selviytymistaistelua. Sielläkään ei ajella 50 asteen pakkasilla kyseisellä mallilla. Se on fakta! Ja jos joku ajelee, se auto ei todellakaan ole pitkäikäinen.
Itse olen nähnyt ja menen valalle.Varmasti uudet Ladat voittaa monen kolme kertaa kalliimmat autot kaikessa.Ja turvatyynyä auto ei kaipaa
Siperian pohjois-osissa ajellaan etupäässä samoilla maasto-autoilla joita armeijassa radio-autoiksi kutsuttiin. Eikä niiltä lajeta yli -40 C pakkasilla kun pakosta.
Ladoja ei siellä näe paitsi kuvissa ja kesällä jonkun 'turistin' mukanaan tuomia.
Lada on suunniteltu kaupunkikäyttöön Uralin länsipuolisella alueella ja entisen neuvostoliiton eteläosissa.
Miten muuten turvatyyny liittyy autoilun pakkasessa? Kyllä turvatyynyt ovat tarpeen pakkasellakin kolaritilanteessa. Lada-kuskikin olisi kovin onnellinen, jos sellaisen autostaan löytäisi. Vanhemmat ladat(kanttiladat) toimivat kovilla pakkasilla, mutta voi satuilla Lada 110:n pakkaskestävyydestä kovilla pakkasilla (ts. 45-52 astetta) ihan mitä tahansa. Noilla pakkaslukemilla autoilu on muutenkin puhdasta hulluutta.
Siperia meillä alkaa helsingistä ja kovenee mentäessä pohjolaan.Takuulla löytyy 45 ja ylikin pakkasta.Työhön on mentävä Suomessa ja työtä on tehtävä.Ei mustilaiset ja valkokypäräiset inssit liiku koiranilmoilla,mutta duunarin on tulosta tehtävä niin saa pummitkin syödäkseen.Ja mersuun pollttoainetta
Yli 45 asteen pakkasia löytyy vain Lapista ja sielläkin äärimmäisen harvoin. Suomen oloissa pakkanen on noussut yli -45 asteen viimeksi vuonna 1999 tammikuussa muutaman päivän ajan Sodankylässä ja muilla Lapin mittausasemilla, muutoin ne ovat jääneet aina alle tuon lukeman. Eli vuoden 1961 jälkeen siis ainoa vuosi! Että harvemmin Lada-miehet tai muutkaan ajelevat äärioloissa.
Olen Aapon kanssa samaa mieltä, että tuskin kukaan enää huvikseen 40 asteen pakkasissa autoilee. Ei Ladalla eikä millään muullakaan. Mutta eihän 40 asteen pakkasia Suomessa usein olekaan.
Aapo jo hiukan muutti puheitaan kantti-Ladan osalta ja myönteli jo vanhempien mallien olleenkin pakkaskestäviä ja että hän tarkoittikin Ladan 110 sarjaa.
En osaa sanoa Lada 110 pakkaskestosta kun en ole sillä yhtään kovaa talvea ajanut. Mutta lisäisin tuohon pakkaskestävien listaan kyllä omat Lada Samara kokemukseni. Kyllä sen pakkaskesto oli ihan vanhojen kantti-Ladojen luokkaa. Ja oli meillä Suomessakin 40 asteen pakkasia vv 2002-2003 vaiheessa ihan keski-Suomessakin. 1980-luvulla muistan sisä-Suomessa hirmupakkaset. Itse en ajellut Ladalla siihen aikaan mutta oli niitä (kanttimalleja) paljon liikenteessä ja omistajat erittäin tyytyväisiä pakkaskestoon.
En voi kokemuksesta vielä väittää mitään 110 sarjasta. Mutta siitä päätellen että sen moottori on pitkäli perua Samarasta tuntuisi erikoiselta ettei se kestäisi kovia talviolosuhteita.
Myös eräs pohjois-Lapissa asuva tuttuni on ajanut jo useita vuosia 110:llä ja ollut erittäin tyytyväinen. Itse asiassa omien hyvien Samara kokemusteni ja hänen 110 kokemustensa rohkaisemana hankin kesällä 110 mallin.
Lada tehtaalla on Ladasta erikseen muunnelmat kuumiin ja kylmiin olosuhteisiin. Tarkemmin en tiedä teknisiä eroja, mutta se kuvaa mielestäni kuitenkin muutakin kuin että se olisi tarkoitettu vain "Uralin länsipuolelle ja entiseen etelä-Neuvostoliittoon", kuten joku kirjoittaja väitti.
Eräs Venäjältä muuttanut tuttuni kertoikin, että Venäjällä yhä pidetään ennen Neuvostoliiton hajoamista valmistettuja yksilöitä laadukkaampina kuin nykyisiä. Hänen mukaansa silloin ei raaka-aineissa pihisteltu. Tiedä häntä missä on totuus kun ainakin nykyisissä Ladoissa tuntuu olevan melkoinen määrä länsi-Eurooppalaisia osia.
Turvatyynystäkin olen Aapon kanssa samaa mieltä. Kyllä se olisi kiva olla. Soisi sen Ladaankin tulevan vakiovarusteeksi.
kaiksiat vähiten näitä käy ja niissä niin vähän vikoja,että siitä ei luetteloa saa.Joku ruuvi voi olla tippunut,siinä kaikki
Päästäsi ne ruuvit on tippunut