TARJA&MATTI&ERKKI&MUUT!
Tähän sopii Georg OTSIN, laulut sanat!
KUN PÄIVÄ TAAS POIS YKSI ON, SE OLLUT KUIN MUUTKIN YHTÄ ARMOTON!
KUN PÄÄTTYY TYÖ JA AIKA JÄÄ, NIIN SITTEN VOI KENTIES KAIKEN YMMÄRTÄÄ!
KUN AAMU SAA KUN YÖ KÄY POIS, NIIN ENTÄ SITTEN JOS TYÖHÖN EN NOUSTA VOIS!
TEINKÖ TYÖN OIKEIN VAI VÄÄRIN KUITENKIN, TOIVON, ETTÄ JOKU MUA JOSKUS YMMÄRTÄÄ????
Tämä laulu, kertoo kaiken sen, miten PÄÄTTÄJÄT meitä kohtelevat.
TYÖNKIN VOI TEHDÄ NIIN, ETTÄ SIITÄ JÄÄ HYVÄT MUISTOT!
VOI TÄTÄ TULEVAA "SUOMI RAATOA"!
Tähän sopii Georg OTSIN, laulut sanat!
KUN PÄIVÄ TAAS POIS YKSI ON, SE OLLUT KUIN MUUTKIN YHTÄ ARMOTON!
KUN PÄÄTTYY TYÖ JA AIKA JÄÄ, NIIN SITTEN VOI KENTIES KAIKEN YMMÄRTÄÄ!
KUN AAMU SAA KUN YÖ KÄY POIS, NIIN ENTÄ SITTEN JOS TYÖHÖN EN NOUSTA VOIS!
TEINKÖ TYÖN OIKEIN VAI VÄÄRIN KUITENKIN, TOIVON, ETTÄ JOKU MUA JOSKUS YMMÄRTÄÄ????
Tämä laulu, kertoo kaiken sen, miten PÄÄTTÄJÄT meitä kohtelevat.
TYÖNKIN VOI TEHDÄ NIIN, ETTÄ SIITÄ JÄÄ HYVÄT MUISTOT!
VOI TÄTÄ TULEVAA "SUOMI RAATOA"!
Vastaukset 10
Vanhimmat
LAMAN MAKSUMIEHEKSI TULI
Kirjoittanut: TAPATURMAN UHRI 17.12.2005 klo 23.20
Lukemalla viimeisimmän Suomen kuvalehden kirjoituksen, missä Tapiolan edustaja kertoo suoraa tekstiä, tulee vain mieleen, mitä SAK, demarit ja kansanedustajat oikein tekevät. Kansa on tietömätön ja media vaikenee.
Laman aikana valtio otti velkaa vakuutusyhtiöiltä halpaan korkohintaan. Viinanen siis takana, Lipponen hääräsi ja Mänkerö touhusi. Ehtona oli: vakuutusyhtiöiden ei tarvi huolehtia sitten lakisääteisten maksujen ja eläkkeiden maksusta, vakuutusoikeus laitetaan hylkäämään valitukset ja KO siunaa asiat.
Näin laman maksumiehiksi tuli työtapaturman, tapaturman ja sairauksien uhrit. Missä loppuu tämä rosvous ja kansalle kerrotaan, mitä tehtiin esim.Koiviston konklaavin myötä, tuli siis muitakin konklaaveja. Miksi ei saada välikysymystä aikaan, miksi ei saada yli 100 nimeä ja nopea lakimuutos aikaan.
Miksi presidentti hyväksyi lain 1.1.2006: vakuutusoikeuden laillistetun lääkärin tulee olla nyt VAKUUTUSLÄÄKÄRI, mikä ei ole edes tiedettä, miksi ei tarvi enää allekirjoittaa kunnian ja omantunnon kautta ja miksia asiakirjat vammautuneiden hylkypäätöksissä ovat sitten 60 v salaisia. Siksi, ettei näitä vakuutuslääkäreitä saada rikosseuraamuksen eteen vääriä, vilpillisiä päätöksiä antaessaan rasti ruutuun menetelmän kautta.
Eihän perustelua voi kirjoittaa, kun siihen ei riitä edes tieto-taito, vaan sallitaan tuo x-ruutuun ja salaiseksi. Ja kansa pidetään tietämättöminä, kun Havu @ kumppanit häärii.
http://www.perussuomalaiset.fi/Kansalaisten_oikeusturva.html
Pohjanmaan Taisto
17.12.2005
12:02:39
Eihän minulle koskaan satu mitään vakavampaa...
Tämän sivuston aihe tuntuu varmasti monelle ensi alkuun sekavalta. Eihän tämä voi olla totta Suomessa. Vaan nyt kannattaa seurata keskustelua aktiivisesti ja levittää tietoa tästä osoitteesta ainakin 50 parhaalle nettikaverille.
Sillä siinä vaiheessa, kun omalle kohdalle tai omaan lähipiiriin osuu työtapaturma, ammattisairaus, liikennevahinko tai potilasvahinko ( tosin oikeudenmukaisempi nimi olisi varmastikin lääkärivahinko), niin silloin näiden asioiden murehtiminen on myöhäistä.
Oletko ollut esimerkiksi polven tai nilkan tähystysleikkauksessa vaikka 5-10-15 vuotta sitten ja toipunut siitä kuntoon. Niin tiesitkö, että tuo vanha parantunut vamma saattaa olla syynä kaikkien korvausten hylkäämiseen uudesta vammasta? Vaikkakin vanha vamma on vasemmassa jalassa ja uusi vamma olisi oikeassa jalassa. Siinä kiteytettynä yksi vakuutuslääketieteen perusjujuista.
Työelämässä olevana olet mahdollisesti vammasi/sairautesi takia oikeutettu Kelan sairaspäivärahaan 300 päivän ajan tai parhaimmillaan työantajasi käyttämän vakuutusyhtiön maksamaan työtapaturmakorvaukseen. Sinua tutkitaan, hoidetaan ja kuntoutetaan, mikäli kaikki menee niin kuin pitääkin. Mikäli olet saanut loppuelämäsi kestävän vamman tai sairauden vaivaksesi, niin aikahaarukassa 1-2 vuotta vamman/sairauden vaatimasta viimeisestä leikkauksesta/hoitotoimenpiteestä alkaa vakuutuslääke-/vakuutuslakitieteen edustajien leikkaussirkkelit soimaan.
Vamman/sairauden aiheuttama työkyvyn alenema kiistetään kokonaan tai myönnetään osittain. Lennät alentuneen työkykysi takia ulos työelämästä, vaikka niin ei pitäisi tapahtua. Lailliseksi syyksi riittää näet se, että et pysty tekemään työsopimuksessasi mainittua työtä ja työnantaja ei pysty tarjoamaan muuttuneeseen terveystilanteeseesi sopivaa työtä. Hoitava lääkärisi toteaa Sinun olevan edelleen työkyvytön. Yksi tai kaksi leikkaustakin pitäisi vielä tehdä. Samaan syssyyn saat hylkäyspäätöksen korvauksille vakuutusyhtiöstä ja ensimmäinen paikka johon Sinutkin neuvotaan hylkäyspäätöksen tehneestä vakuutusyhtiöstä menemään on työvoimatoimisto!! Ilmoittaudut työkyvyttömänä työttömänä työnhakijana kortistoon. Huomaat hyvin pian, että ainoa mahdollisuus työllistyä on alkaa vajaakuntoiseksi yrittäjäksi. Kokemuksen puute yrittäjyydestä ei vakuutusyhtiönkään mukaan mikään ongelma. Huomaat myös pian, että työllistyminen ja toimeentulo ovat kaksi aivan eri käsitettä. Aloitat kirjalliset valitusprosessit vakuutusyhtiöiden rahoittamissa erityistuomioistuimissa. Valitusprosessit kestävät lyhimmillään 2-4 vuotta. Keskimääräinen hylkäysprosentti ko. istuimissa työtapaturmissa on 86 %!!! Onnistut saamaan 4-6 kuukauden odotusajan jälkeen 500 päivää ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa työttömyyskassaltasi. Kunnes putoat Kelan peruspäivärahalle. Tässä vaiheessa joudut realisoimaan euroiksi lopunkin omaisuuteesi. Kunnes ajaudut sosiaalitoimen ja Kelan asiakkaaksi.
Ja kaikki tämä vain siitä syystä, että vanha vamma oli siis vasemmassa jalassa ja uusi vamma oikeassa. Vakuutuslääkärin mielestä vanha vamma edesauttoi uuden vamman syntymisen ja siksi et olekaan oikeutettu vakuutusturvasi mukaiseen korvaukseen. Lisäksi oikeasta jalasta löytyi papereista katsottuna vakuutuslääkärin mukaan iän mukanaan tuomaa rappeumaa, joka myös selvästi edesauttoi uuden vamman syntymisen.
Tämän tyyppinen asiakaspotentiaali tällä markkinasektorilla lienee luokkaa 1-1,5 miljoonaa suomalaista, joten tämän asian suhteen kannattaa olla nyt Sinunkin aktiivinen. Erittäin aktiivinen.
Lisää tietoa vakuutuslääketieteestä kaivataan
Löysin googlesta tiedon kirjasta Suomen Lääkärilehteen liittyvänä. Kirja liittyy jotenkin vakuutuslääketieteeseen. Kirjan nimestä saa sen käsityksen, että jo nuijamieskaudelta asti ko. tiedettä on hämärästi harjoitettu.
KIRJALLISUUTTA
Vakuutuslääke- tiedettä historian hämärästä euroajan kynnykselle
SLL 35/1993, s. 3540
Tuon kirjan voisi laittaa hankintalistalle kaikkiin Suomen kirjastoihin. Koska tuntemalla historian hämärän menneisyyden tajuaa tämänkin tieteen nykyhetken hämäryyden euroajan jo vallitessa. Toivotaan tälle aiheelle ja sitä edustaville henkilöille Suomessa: ENEMMÄN VALOA!!
Tosin kovasti kiinnostavan kirjan tekijästä ja tarkemmasta sisällöstä ei löydy mitään tietoa julkisten kirjastojen varausjärjestelmistä…
ARTTURI!
EI OLE MULLA MARKKOJA TASKUSSA MUTTA SIITÄ VIIS MÄ VÄLITÄN.KAS RIKKAUS MAAN EI KONSANAAN VOI NÄYTTÄÄ MEILLE TIETÄ ONNELAAN.JA NIINHÄN SITÄ KERROTAAN KASKUSSA ETTÄ RIKKAUS SYÄNTÄ RASITTAA. JA KOHTALO PITÄÄ AINA LASKUSSA MITEN PALJON KUKIN AINA SAA.
TAI SITTEN
KUN MAAS ON MIELI JA JÄRKI JÄÄSSÄ JA SILMÄ SAMMUNUT POLITIIKAN. ON HALLITUS NIIN PITKÄN MATKAN PÄÄSSÄ JA OPPOSIO ON VAITI JA HALUTON. KÄY LÄMMIN HÖNKÄYS KOKOOMUKSEN PÄÄSSÄ, KUN KAPUT ON, KUN KAPUT ON.
NIIN ARTTURI , TEE TYÖTÄS LAULELLEN RAHASTA EI OO NII VÄLIÄ. TERV. ULKOMAILLE MUUTTANUT TEHTAILIJA PORVARI.
VIELÄ YKSI VAIHTO-EHTO: TYÖN ORJAT SORRON YÖSTÄ NOUSKAA NÄIN KUULUU ARTTURIN KUTSUMUS.
Tiedonportailta löydettyä
Tämä artikkeli olisi hyvä saada pikaisesti laajempaan jakeluun. Sieltä löytyy mielestäni aika hyvin tämän koko ongelmakentän villakoiran ytimet. Rakentavassa ja hyvin perustellussa hengessä julkituotuina. Kiitän tämän julkisen artikkelin löytymisestä erinomaisesti toimivaa suomalaista kirjastojärjestelmää ja sen erittäin ammattitaitoista sekä palveluhenkistä henkilökuntaa.
NÄKÖKULMA
Onko vakuutuslääketiedettä olemassa...?Jaakko Hakula SLL 11/2003, s. 1347 – 1349: ”……Vakuutuksen antaja eli vakuutusyhtiö päämiesominaisuudessaan käyttää lainsäädännön sallimaa valtaa palkkaamalla aiempien juristi- ja ekonomiagenttiensa tueksi lääkärin eli lääketieteellisen asiantuntijan – agentti Y:n – joka kutsuu itseään mielellään myös ”vakuutuslääkäriksi” – kokee olevansa ”vakuutuslääketieteen” edustaja. Tämä agentti Y saa tehtäväkseen tulkita etuusasiaa koskevan lääketieteellisen tiedon ja informaation siten, että juridis-hallinnollisten kriteerien tunnusmerkistö tulee ”oikealla tavalla” täytetyksi…..
………… Edellä olevan perusteella voisi jopa epäillä, onko mitään sellaista oppialaa kuin ”vakuutuslääketiede” olemassa? Onko olemassa vakuutuslääkäreitä – vai ovatko kaikki lääketieteen asiantuntijat vain eri tahoilta palkkaa saavia lääkäriagentteja… ” lähde http://www.laakarilehti.fi
Mene sossuun ja pidä suusi kiinni!
Näin yksinkertainen neuvo tulee itse ministeri Haataiselta.
Vakuutusyhtiö laistaa maksun>> tapaturmaeläkkeen saamiseen, mikä kuuluisi tapaturman uhrin saada.
Onhan vakuuutusyhtiöihin jo jokaisesta työntekijästä maksettu etukäteen rahat > sitäkin varten jos sattuu tapaturma.
Ministeri Haatainen tekee koiranpalveluksen valtion budjettiin.
Tämä neuvo on kumminkin loppujen lopuksi rehellinen neuvo, koska systeemi on rakennettu niin, että maksuja ei makseta tapaturman uhreille!!! Näin on sovittu!!!
Uhrit, jotka omistavat asunnon päätyvät juuri siihen kierteeseen, mitä täällä on kirjoitettu.
Menetät siis ensin työpaikkasi, sitten tipahdat työvoimatston järjestelmästä järjestelmällisesti pois. Sinulle ei anneta mitään.
Liiton päivärahat loppuvat. Sitten Kelan 300 pvän rahat loppuvat.
Et saa mistään töitä. Kukaan ei ota tapaturman uhria töihin.
Ym. operaation jälkeen Sinun on turha vielä tässä vaiheessa mennä Sossusta pyytämään rahaa, jos Sinulla on asunto.
Sillä se on myytävä ensin ja ns. syötävä ne rahat centtiä myöten pois!:-
Vasta tämän jälkeen, kun Sinulla on vain vanhat vaatteet päällä voit heikona nälästä lähteä huojumaan kohti sitä Sossua.
Toivottavasti jaksat, sillä sieltä löytyy onni.
Muista olla myös nöyrä, että saat sieltä rahaa. Saat varmasti sitten kaupungin asunnonkin.
Mutta ajattele positiivisesti, ministeri Haataisen neuvoa!!!
Nyt olet tullut helppoon elämään:)
Sinun ei tarvitse ottaa kuule mitään vastuuta! Älä siis välitä!
Nyt asut sitten kaupungin asunnossa, sossu maksaa vaatteesi, ruokasi, TV-lupasi, vuokrasi etc...
Nyt Sinulle kuule alkoi helppo elämä:-
Elät vain!
Ja rahaa virtaa aivan itsestään:) eihän sillä ole väliä onko asunto kaupungin vai omistus. Mitä väliä sillä on!
Näin Sinut ministeri Haatainen on ohjannut elämään jossa ei ole stressin stressiä Huolesi ovat nyt ohi!!!:)
Ole siis onnellinen ihminen!!!
Tosin ministeri Haatainen ja vakuutusyhtiösi eivät huomanneet, että tällä menetelmällä he tekivät VALTION BUDJETTIIN suuren loven.
Tekivät valtiolle koiranpalveluksen VAKUUTUSYHTIÖ, Valtiokonttorikin...!!!!
Valtio joutuu nyt maksamaan koko elämäsi!
Jos olisit saanut eläkkeesi vaakutusyhtiöstäsi, niin valtiolle se olisi tullut paljon halvemmaksi.
Sinä olisit voinut asua omassa asunnossasi ja maksaa itse menosi.
eikö, Ja silloin varmaan sopikin.
Älä vaan joudu ainakaan työtapaturman uhriksi
Varsinkaan, jos saat työtapaturmasta pysyvän vamman. Noin 1-2 vuoden jälkeen alkavat vakuutuslääketieteeseen perustuvat puliveivaukset. Korvaukset puolitetaan tai poistetaan kokonaan. Rupeat valittamaan. Vaan lasketaanpa sitten mitä tapahtuu lukujen valossa.
Tapaturmalautakunta hylkää työtapaturmista tehdyistä valituksista 90%!!!
Vakuutusoikeus hylkää työtapaturmista tehdyistä valituksista peräti 92,5 %!!!
No se koskee vain muutamia suomalaisia! Tuntuu joku siellä ihan oikeutetusti tuhahtavan.
Vuodessa hylkypäätöksen saa ko. erityistuomioistuimista 4620 työtapaturmanuhria. 15 vuodessa heitä on jo kertynyt 69.300. Siis pelkästään työtapaturmista. Joita vuosittaisella tasolla tapahtuu Suomessa keskimäärin 110-130 000 kappaletta.
Oletetaan, että 4000 vuosittaisista ko. hylkypäätöksistä koskee loppuelämän toimeentuloa. Hylätyn tapaturmaeläkkeen keskimääräinen arvo olisi ollut 2125 euroa kuukaudessa eli menetetty vuosiansio 25 500 euroa. Vuosittaisten hylkytapausten rahallinen arvo pelkästään työtapaturmista on 102 miljoonaa euroa.
15 vuoden ajalta summa nousee jo 1 530 000 000 euroon. Siis 1,53 miljardia euroa. Pelkästään uusien työtapaturmien hylkäysten rahallinen arvo. Eikä laskelmissa ole huomioitu indeksikorotuksia.
Kun otetaan mukaan vanhojen hylkäystapausten massa (4000 x 15) = 60 000. Vammautuneen henkilö keski-ikä 45 vuotta. Eläkeikään aikaa jäljellä 15-20 vuotta. Summa onkin jo 22,95 miljardia euroa. Siis se laskennallinen tapaturmaeläkkeiden arvo mikä vakuutuslääketieteellisin keinovalikoimin pysyvästi vammautuneelta/sairastuneelta evätään.
Varsinkin kun nyt tietää, että mm. tapaturmalautakunnan toiminnan rahoittavat valitusprosessin toisen osapuolen edustajat: VAKUUTUSYHTIÖT, niin tämä on jo suomalaisittainkin arvioituna skandaali!!!
Kyseisiä valitusten hylkäysprosentteja ei ole vetäisty suinkaan hatusta vaan vuoden 2004 Työtapaturmakirja-nimisestä teoksesta, jota julkaisee Suomen vakuutusalan koulutus ja kustannus Oy.
Sen uusin versio pitäisi saada veloituksetta ammattiliittojen, työnantajien, työvoimatoimistojen ja työttömyyskassojen kautta jakoon jokaiselle työtapaturmassa vammautuneelle.
Sille ministerille on ihan turhaa viedä mitään viestiä.
Siinä on niin kylmä ihminen, että hän ei varmasti
ajattele muuta kuin omaa rahapussiaan, ja
että oma ns. brandy on hyvä:(
Ei hän kansalaisista välitä.
Se tuli minulle tapaturman uhrille täysin selväksi, kun hän minulle laittoi viestin.
Ylimielisempää ja kylmempää viestiä en eläessäni ole
saanut!