itse tykkään harrastaa todella paljon kotiviinin tekoa, jatkuvasti on oma poika porisemassa. kesäisin käyn marjat keräämässä ja pitkin talvea sitten viiniin käytän. ja itse kun en kaikkia kerkiä juomaan, niin mikäs mukavampi lahja kylään mennessä kun hyvänmakuinen omatekemä viini.
on vaan todella paljon nykypäivänä vähentynyt kotiviininteko tuon viinan halpenemisen johdosta.
itselle kun se humala vaan tässä harrastuksessa ei ole pääasia
kotiviinin teko mitä mainioin harrastus
5
4156
Vastaukset
- Harrastajana yli 10 v
Meillä seisoo laivajuomat avaamattomina (vodka, likööri), kun mieluimmin juomme omia kotiviinejä. Nyt on tarkoitus antaakin ostojuomat pois joululahjaksi ja omia pulloja olen myös laittanut jouluisen etiketin kera odottamaan joulun lähestymistä. Lahjoitan niitä sellaisille, jotka pitävät ja arvostavat kotiviinejä. Ystäväpiirissäni heitä on paljon.
- Pike
Hei!
Oletko tehnyt viiniä puolukosta? Tarvitsisin nyt kiireesti neuvoa, mitä teen, kun viinini lakkasi kuplimasta. Prosentteja ei ole yhtään. Olen tehnyt jo kaksi kertaa rusinoista uuden juuren, mutta vähän aikaa kuplittuaan käyminen lakkaa. Luovutanko?
Terveisin Pikevaihtoehtoja on muutamia. Liemi liian kuumaa/kylmää jolloin hiiva kuolee, liian paljon sokeria, tai liikaa puolukoita, kun ovat kovin happamia niin ei välttämättä lähde käymään. voit koittaa laimentaa lisämällä hieman vettä.Toivottavasti saat viinisi onnistumaan, puolukasta tulee erinomainen viini.
- Wingi
mörrisisu kirjoitti:
vaihtoehtoja on muutamia. Liemi liian kuumaa/kylmää jolloin hiiva kuolee, liian paljon sokeria, tai liikaa puolukoita, kun ovat kovin happamia niin ei välttämättä lähde käymään. voit koittaa laimentaa lisämällä hieman vettä.Toivottavasti saat viinisi onnistumaan, puolukasta tulee erinomainen viini.
puolukka kannattaa lisätä viiniin vähitellen useamman päivän aikana
- Härskä
Punaviiniin paras perusaines on tietenkin viinirypäle. Suomesta näitä en ole löytänyt, mutta Ruotsin puolella sitä on vaikka huru mykky. Lidl Ruotsissa myy rypälemehua, josta tulee hyvä viini, mutta en useista yrityksistä huolimatta ole onnistunut saamaan suomalaista Lidl'iä tilaamaan samaa. Pakkaaja on Ruotsissa ja siinä on jopa suomenkieliset tekstitkin, mutta kun ei. Postimyynnissä toimittajiakin löytyy:
http://hembryggning.com/butik/vinsatser-55/vinsats-rott-druvvin-30-flaskor-1653.html
Melkein vastaava maku toki löytyy marjaviineistäkin, mutta sydäntä virkistävä vaikutus on vain aidosta rypälemehusta valmistetussa punaviinissä. Kannattaa varoa tyhjennettyjen astioiden varastoimista sisätiloissa, sillä aito rypälemehu houkuttelee pieniä "hedelmäkärpäsiä" aivan hullun lailla, joten tyhjät kuljetus- ja säilytysastiat kannattaa pestä heti tai viedä roskiin välittömästi käytön jälkeen. Suosittelen panimosokerin käyttöä, viinistä tulee paljon paremman makuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1446355Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1232511Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712296Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12058Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191426- 811218