Muistaako kukaan elokuvaa "minä olen se tyttö"? Se tuli tv:stä ainakin joskus 70-80 luvun vaihteessa ja on jäänyt mieleeni aivan mielettömän jännänä leffana. Siinä nainen joutuu murhan silminnäkijäksi ja murhaaja näkee tämän naisen, mutta ei jostain syystä voi tappaa tätä naista heti. Alkaa takaa-ajo monikerroksisessa virastorakennuksessa jossa ei tietenkään ole ketään muita.Mieleeni on jäänyt hissillä ylös-alas ajot ja murhaaja näkee valoista mihin kerrokseen nainen menee.Sitten muistan esim. sellaisen kohdan jossa nainen yrittää soittaa apua jostain huoneesta, mutta murhaaja onkin puhelinkeskuksessa ja saa näin selville missä nainen piileksii.
"minä olen se tyttö" oli tosiaan tuon piinaavan jännittävän leffan suomennettu nimi, mutta olisiko kellään mitään hajua mikä olisi alkuperäinen nimi tai kuka näytteli siinä tai mitään millä voisi päästä tuon elokuvan "jäljille"?
"minä olen se tyttö" muistaako kukaan?
8
4371
Vastaukset
- ystävä
Kokeile: I´m the Girl He Wants to Kill, englantilaisen tv-sarjan Thriller jakso vuodelta 1974.
Muistan kyllä elokuvan ja kuinka jännä se oli, mutta en muista nimeä. Tällaiseen nimen löysin kun googletin. Juoni kuvaus ainakin oli sama.
Kyseisen sarjan dvd:tä myytiin ainakin osoitteessa: www.networkdvd.co.uk - tyttö 60 v
Olipa kiva yllätys, että joku muukin kaipaa tuota elokuvaa. Itse olen muistellut sitä usein. Sitä ei voi unohtaa, niin hirmujännittävä se oli.Kiitokset tiedosta. Nyt tilaan ja kokeilen, tuntuuko se yhtä kauhealta.
- tuikku1967
Muistan leffan erittäin hyvin, se oli eka jännäri mitä olen koskaan nähnyt.
Youtubesta löytyy puolentoista tunnin pätkä:
https://www.youtube.com/watch?v=eikP06D9ZYU- Anonyymi
Muistan! Katsoin sen kun olin lapsenvahtina joskus 70 lopulla. Jännittävin elokuva koskaan!!!
- Anonyymi
Katsoinpa kyseisen pätkän Youtubesta, ja olikin ihan hyvä pikku trilleri. Hissejä hyödynnettiin hyvin ja jännitys pysyi hyvin yllä. Oikein hauska oli katsoa tuollaista englantilaista vanhan koulukunnan jännäriä.
zappp - Anonyymi
Muistan tuon kuvan . Yksinkertainen toimintaympäristö , mutta elokuva oli tosi jännä . Oli muuten seuraavina viikkoina vaikeaa saada naisia jäämään ylitöihin .
- Anonyymi
Muistan kyllä elokuvan, vaikka siitä on jo monta vuosikymmentä ja olin varmaan 9 v. , kun katsoimme sitä siskoni ja serkkujeni kanssa, kun vanhempamme olivat mökillä. Ihmettelen, kun sitä ei ole esitetty uudelleen, vaikka monia elokuvia lähetetään uusintoina useaan otteeseen. Tämä oli siksikin jännä, koska se oli niin toden tuntuinen. Voisikohan sitä toivoa esitettäväksi uudelleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1194590Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273324- 203185
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt442949Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1192789Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492787Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142125- 71961