"minä olen se tyttö" muistaako kukaan?

Leffafriikki

Muistaako kukaan elokuvaa "minä olen se tyttö"? Se tuli tv:stä ainakin joskus 70-80 luvun vaihteessa ja on jäänyt mieleeni aivan mielettömän jännänä leffana. Siinä nainen joutuu murhan silminnäkijäksi ja murhaaja näkee tämän naisen, mutta ei jostain syystä voi tappaa tätä naista heti. Alkaa takaa-ajo monikerroksisessa virastorakennuksessa jossa ei tietenkään ole ketään muita.Mieleeni on jäänyt hissillä ylös-alas ajot ja murhaaja näkee valoista mihin kerrokseen nainen menee.Sitten muistan esim. sellaisen kohdan jossa nainen yrittää soittaa apua jostain huoneesta, mutta murhaaja onkin puhelinkeskuksessa ja saa näin selville missä nainen piileksii.
"minä olen se tyttö" oli tosiaan tuon piinaavan jännittävän leffan suomennettu nimi, mutta olisiko kellään mitään hajua mikä olisi alkuperäinen nimi tai kuka näytteli siinä tai mitään millä voisi päästä tuon elokuvan "jäljille"?

8

4612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystävä

      Kokeile: I´m the Girl He Wants to Kill, englantilaisen tv-sarjan Thriller jakso vuodelta 1974.
      Muistan kyllä elokuvan ja kuinka jännä se oli, mutta en muista nimeä. Tällaiseen nimen löysin kun googletin. Juoni kuvaus ainakin oli sama.
      Kyseisen sarjan dvd:tä myytiin ainakin osoitteessa: www.networkdvd.co.uk

    • tyttö 60 v

      Olipa kiva yllätys, että joku muukin kaipaa tuota elokuvaa. Itse olen muistellut sitä usein. Sitä ei voi unohtaa, niin hirmujännittävä se oli.Kiitokset tiedosta. Nyt tilaan ja kokeilen, tuntuuko se yhtä kauhealta.

    • tuikku1967

      Muistan leffan erittäin hyvin, se oli eka jännäri mitä olen koskaan nähnyt.

    • Anonyymi

      Muistan! Katsoin sen kun olin lapsenvahtina joskus 70 lopulla. Jännittävin elokuva koskaan!!!

    • Anonyymi

      Katsoinpa kyseisen pätkän Youtubesta, ja olikin ihan hyvä pikku trilleri. Hissejä hyödynnettiin hyvin ja jännitys pysyi hyvin yllä. Oikein hauska oli katsoa tuollaista englantilaista vanhan koulukunnan jännäriä.

      zappp

    • Anonyymi

      Muistan tuon kuvan . Yksinkertainen toimintaympäristö , mutta elokuva oli tosi jännä . Oli muuten seuraavina viikkoina vaikeaa saada naisia jäämään ylitöihin .

    • Anonyymi

      Muistan kyllä elokuvan, vaikka siitä on jo monta vuosikymmentä ja olin varmaan 9 v. , kun katsoimme sitä siskoni ja serkkujeni kanssa, kun vanhempamme olivat mökillä. Ihmettelen, kun sitä ei ole esitetty uudelleen, vaikka monia elokuvia lähetetään uusintoina useaan otteeseen. Tämä oli siksikin jännä, koska se oli niin toden tuntuinen. Voisikohan sitä toivoa esitettäväksi uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      869
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      29
      607
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      548
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      531
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      493
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      492
    Aihe