Kuinka kotiviini säilyy??

Pate la Veska

Mulla on kylmäkellarissa pullo kotiviiniä. Kellarissa lämpötila vaihtelee 6 - 8 asteen välillä ja kellarissa on tasaisen pimeää. Mulle työnnettiin se lahjaksi yhdestä palveluksesta viitisen vuotta sitten. En kyllä olisi edes huolinut mokomaa pulloa, mutta en sitten kieltäytynyt näköjään riittävän ponnekkaasti.
Pullossa on aito luonnon korkki, ja olen säilyttänyt pulloa kyljellään ettei korkki kuivetu.


"löysin" sen pullon sieltä kellarista taas, kun kävin viemässä sinne muutaman letkan halpaa laivakaljaa säilöön.
Mitäpä veikkaatte lentääkö paska jos nyt menen ja kurpasen sen pullon sieltä naamariin?

22

35150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotiviinin ystävä

      Jos viini on tehty asiallisesti, samoin säilytetty, se voi säilyä kymmenenkin vuotta juomakelpoisena. Avaa pullo ja tutki, onko siihen tullut kovasti sakkaa (mikä ei välttämättä pilaantumisen merkki), miltä se tuoksuu ja tietenkin, miltä se maistuu.
      Minulla on ollut 10 vuotta säilytettyä kotiviiniä, joka oli aivan upeaa juotaessa, eikä ollut tehnyt lainkaan sakkaa. Toisaalta, sakkaa voi ilmestyä jo 2 kk:n kuluttua pullottamisesta.

      Voin kertoa, että moni ennakkoluuloisesti kotiviineihin suhtautunut on hämmästyksekseen huomannut, että se voi olla todella hyvää ja mikä vielä parasta: peittoaa monet kaupan viinit mennen, tullen:)

      • knik

        Meitin isukki "löysi" kellarista n.15v vanhaa kotiviiniä. Haisee laimealle viskille, mutta maistuu miellyttävälle. Voikohan tästä olettaa että viini on vielä kunnossa..? Silloin joskus aikoinaan se on tehty luumuista ja mustaherukasta. Väri on kuulemma vaihtunut silloisesta mutta muuten ok. Kai? :D


    • Jaakko Pee

      Tervehdys!

      Ajattelin kirjoittaa siitä sun viinisi kunnon epäilemisestä...

      Mä tein tuossa about 5v. sitten mustaherukoista mielestäni ihan hyvää punaviiniä ja säilyttänyt aivan samoin kuin sinä,eli kyljellään sopivassa lämpötilassa.Ja eräissä bileissä viimevuonna joimme viimeiset pullot sitä viiniä(n.4.v.vanhaa)
      Ja minkäänlaisia oireita ei ilmentynyt.(lukuunottamatta aamuista päänsärkyä)
      Tosin voihan olla mahdollista että se viini on jo vanhentunutta..ehkä ei.Maista ekeks suullinen siinä pelossa että ois etikaks mennyttä.(mausta sen huomaa varmasti)ja jos maistuu kohtuu hyvälle,niin ei muutaku kurkusta alas.:)

    • Kyllä viini voi 30vuottakin säilyä,
      maisteltiin viiniä faijan kanssa, mitä hän oli tehnyt nuoruuden päivinään, ollut kellarissa 30 vuotta, hieman laihaa oli kun ei omenoita ja rusinoita ihan tarpeeksi paljon ollut eikä alkoholi % ollut niin korkea, mutta ei se mitenkään etikaksikaan ollut mennyt, vaan ihan juotavaa se oli vaikka vuosikymmeniä oli mennyt.

      Sakka pohjalla tarkoittaa kylläkin vain sitä, että viini on kirkastunut, koska jos ei sitä ole suodattanut tiiviiden suodattimien läpi, painepumpulla, niin ei sitä kirkasta saa kuin odottamalla että sakka menee pohjaan.
      Sitten viini pitää vain dekantoida, eli kaataa toiseen pulloon että sakan saa pois.

    • pontikka ukko

      Ei viini miksikään mene jos se jonkusen vuoden pullossa on.Ja jos on mennyt pilalle niin sit sinne on pitäny päästä ilmaa,eli puteli ei ole ollu tiivis Ei kun vetelet lärviin vaan ja nautit vuosikerta viinistä.Ja saattaahan se et sulla menee paska housuun muuten vaan seuraavana aamuna, viinistä johtumattomista syistä.

      • vastaapi

        Kotiviini säilyy kyllä niinkuin muutkin laatujuomat jos se on tehty oikeista raaka-aineista... Eli toiset säilyymutta toiset ei... Tutki esim. Alan kirjallisuutta, siel kyllä kerrotaan mistä raaka-aineista tehty viini säilyy ja mistä tehty ei säily...


    • blondi-72hki

      juo enkä tee mutta olen kuullut että säilyy vuosia ja eikö niin sanontakin kuulu että "viini paranee vanhetessaan" ?!

      • Anonyymi

        Kirjaviisauden mukaan viini toki säilyy, mutta ei välttämättä ole parasta vanhetessaan. Joku sanoi, että mieto viini on parasta vuoden kahden paikkeilla ja väkevämpi viini paranee jopa maultaan viiteen vuoteen asti.


    • hep ammattimies

      Kotiviinin säilyvyyteen vaikuttaa monta asiaa mutta tärkein on kuinka kauan annat sen olla pullossa juomatta sitä.HYVÄÄ JOULUA

    • vaari

      Sain joskus 60-luvun lopussa sukulaismieheltä kotiviiniä evästyksellä: Juomakelvotonta - tislaa paha pois.
      Ei ehditty muitten kiireitten vuoksi "akkuvesitislaria" käyttämään ja maisteluissa oltiin samaa mieltä laadusta: Huopatossun makuista (saapas-tyyppi)
      Pullot unohtuivat maakellariin ja 5 vuoden kuluttua olivatkin aivan kelvollisia juotavaksi kun kaatoi varovasti viinin sakan päältä pois.

      PS Kaikki viini tehdään viinirypäleistä - marjoista ja riisistä syntyy kiljua, jota kutsutaan kotiviiniksi "sommerwine" amerikaksi

      • Kotiviinin ystävä

        Onpa ihmeellinen käsitys kiljusta!
        Olen luullut, että kilju on sitä, jota pullahiivalla käytettiin jossain talon nurkassa, sokerista ja vedestä tehtyä, mitä muuta(?). En ole käytännössä törmännyt näihin sotkuihin, joten tietonikin ovat varmaan vajavaiset.

        Kotiviini sen sijaan tehdään aivan eri tavalla ja tuloksetkin ovat sen mukaisia. Olen pahoillani, että olet joutunut tekemisiin vain niiden huonojen tuotteiden kanssa.


    • Viinimaakari

      Jos kotiviini on tehty käyttäen kaupasta saataavia viinipakkauksia, se ei etikoidu kuten kaupan viinit. Pakkaus sisältää kemikaalia, joka estää etikoitumisen. Avattua pulloa saa säilyttää aika kauan maun pilaantumatta. Kuinka kauan, en tiedä. Ainakin kuukausia.

      • ei_niin_pulsu

        Miten huoneenlämmössä säilytetty säilyy verrattuna viinikellariin?

        "Hörppy kotiviini - Sopivan äänekäs viileänäkin. Liikaa nautittuna aiheuttaa muistikatkoja" :)

        Neste on kirkasta, väri on konjakin sävyinen.
        Pullotettu 3.9.2001
        16%

        Jotain sivumakua havaittavissa, pullon (vihreä) reunoilla näkyy läpivalaistaessa ohutta sameaa kerrostumaa. Olisiko tuo hiivanjäämiä?


    • kkkkkkkkkkkkkkkkilju

      mitäs niitä säilyttelemään?juo pois ja tule känniin.turhaan kallisarvoista viiniä pilaannuttaa siellä,ellet sitten halua nauttia jotai paskaa,muuta,kuin alkoholia.

      • kkkkkkkkkkkkkkkkilju

        paskaa


      • kkkkkkkkkkkkkkkkilju
        kkkkkkkkkkkkkkkkilju kirjoitti:

        paskaa

        no paskaa vittu!


    • Vuosikertaviiniä..

      Kotiviiniä 1970 luvulta. Pullottettu vanhaan kierrekorkilliseen johnnie walker red label pulloon. Kotiviini maannut kaikessa hiljaisuudessa kylmä kellarissa 40 vuotta. Maku on jälkiruokaviinille tyypillinen rusinaisen makea. Maku on moitteeton. Tämä yksilö ainakin säilyi hyvin.

    • nounounoujou

      jos se haisee maakellarille niin se on pilalla :D.

      • Anonyymi

        Löysin kotoni läheltä saksalaisten viini ja konjakki säilön.(Asun lapissa) Säilö oli kellarin lattian alla olevassa tilassa, jossa oli 97 pulloa molempia. Viini on ihan juotavaa ja niin myös konjakki, joka tosin maistuu vanhahtavalle,mutta alkoholia tuntuu piisaavan. Oliskohsn arvokastakin? Joka viikko pari pulloa vähemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Löysin kotoni läheltä saksalaisten viini ja konjakki säilön.(Asun lapissa) Säilö oli kellarin lattian alla olevassa tilassa, jossa oli 97 pulloa molempia. Viini on ihan juotavaa ja niin myös konjakki, joka tosin maistuu vanhahtavalle,mutta alkoholia tuntuu piisaavan. Oliskohsn arvokastakin? Joka viikko pari pulloa vähemmän.

        Minkä nimisiä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkä nimisiä?

        Auschwitz-Spezial 1943 ja Birkenau-Gasbombe 1944


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Auschwitz-Spezial 1943 ja Birkenau-Gasbombe 1944

        Ite löysin konjakkitynnyrin, joka on isävainaani kätkö lapin sodan ajoilta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe