-99 octavia 100 heppaisella 1.6 koneella. Tsekkasin äsken öljyt ja hieman säikähdin. Tikku oli harvinaisen tiukassa ja kun se irtosi mukana tuli epämääräisiä paloja. No onneksi ne palat sulivat sormien välissä eli öljyistä vettä jäätyneenä. Avasin öljyntäyttökorkin ja voi yhenkerran. Sielläkin samaa jäätynyttä räkää ja reilusti. Öljyntäyttöaukon reiästä oli lähes puolet jäätynyt tukkoon. Huolto öljynvaihtoineen tehty vajaa tuhat km sitten eli onkohan tämä nyt ihan normaalia. Onko mahdollisesti ominaisuus että kyseinen mylly muodostaa noin paljon kylmälimaa? Onko vastaavia kokemuksia?
Vettä myllyssä
iceman
51223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaikesta päätellen siis avasit korkin pakkasessa ja kylmässä moottorissa. Ihan kesälläkin sitä ruskehtavaa töhnää kertyy mm. öljyntäyttökorkkiin. Ja syyhän on sama mikä voi jäädyttää huohottimenkin eli lyhyet ajomatkat - öljyn sekaan tiivistynyt vesi ei haihdu kun moottori ei käy välillä ptempiä aikoja kuumana.
Siis ihan tavanomainen ilmiö Suomen talvessa eikä onneksi viime vuosina ole VAG-moottoreilla aiheuttanut niitä surullisenkuuluisia huohotinputken jäätymisiä.
Mutta kun nyt ei puhuta normaalista määrästä. Perheessä ollut monenlaisia erimerkkisiä kulkimia joissa vastaavaan en ole törmännyt. Venttilikopan ja täyttöaukon välinen tila oli jäätä puolillaan. Ensimmäinen kerta myös kun mittatikku jäätyy kiinni ja tuo tullessaan isoja jäänpaloja. Useamman kerran sai tikun puhdistaa jäämössöstä ennenkuin sai öljyt tsekattua. Näinkö se normaalisti toimii sotkassa?
Riippuu myös ajomatkoista. Jos ajaa paljon lyhyitä matkoja talvella, niin että kone ei ehdi lämmetä kunnolla (ja kondenssivesi tulla huohotuksen kautta ulos) vettä voi olla paljonkin. Vettä syntyy aina, ei ole automerkistä kiinni.
kannentiiviste mennyt..
Nuo oireet viittavaat siihen että kannentiiviste fuskaa etenkin jos jäähdytysnestettä joutuu lisäämään. Kannentiivisteen vaihdon yhteydessä kannattaa myös kansi hiotuttaa, ettei vika uusiudu heti miten.