Vettä myllyssä

-99 octavia 100 heppaisella 1.6 koneella. Tsekkasin äsken öljyt ja hieman säikähdin. Tikku oli harvinaisen tiukassa ja kun se irtosi mukana tuli epämääräisiä paloja. No onneksi ne palat sulivat sormien välissä eli öljyistä vettä jäätyneenä. Avasin öljyntäyttökorkin ja voi yhenkerran. Sielläkin samaa jäätynyttä räkää ja reilusti. Öljyntäyttöaukon reiästä oli lähes puolet jäätynyt tukkoon. Huolto öljynvaihtoineen tehty vajaa tuhat km sitten eli onkohan tämä nyt ihan normaalia. Onko mahdollisesti ominaisuus että kyseinen mylly muodostaa noin paljon kylmälimaa? Onko vastaavia kokemuksia?
51223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaikesta päätellen siis avasit korkin pakkasessa ja kylmässä moottorissa. Ihan kesälläkin sitä ruskehtavaa töhnää kertyy mm. öljyntäyttökorkkiin. Ja syyhän on sama mikä voi jäädyttää huohottimenkin eli lyhyet ajomatkat - öljyn sekaan tiivistynyt vesi ei haihdu kun moottori ei käy välillä ptempiä aikoja kuumana.

Siis ihan tavanomainen ilmiö Suomen talvessa eikä onneksi viime vuosina ole VAG-moottoreilla aiheuttanut niitä surullisenkuuluisia huohotinputken jäätymisiä.

Äänestä
  • Mutta kun nyt ei puhuta normaalista määrästä. Perheessä ollut monenlaisia erimerkkisiä kulkimia joissa vastaavaan en ole törmännyt. Venttilikopan ja täyttöaukon välinen tila oli jäätä puolillaan. Ensimmäinen kerta myös kun mittatikku jäätyy kiinni ja tuo tullessaan isoja jäänpaloja. Useamman kerran sai tikun puhdistaa jäämössöstä ennenkuin sai öljyt tsekattua. Näinkö se normaalisti toimii sotkassa?

    Äänestä

  • iceman kirjoitti:

    Mutta kun nyt ei puhuta normaalista määrästä. Perheessä ollut monenlaisia erimerkkisiä kulkimia joissa vastaavaan en ole törmännyt. Venttilikopan ja täyttöaukon välinen tila oli jäätä puolillaan. Ensimmäinen kerta myös kun mittatikku jäätyy kiinni ja tuo tullessaan isoja jäänpaloja. Useamman kerran sai tikun puhdistaa jäämössöstä ennenkuin sai öljyt tsekattua. Näinkö se normaalisti toimii sotkassa?

    Riippuu myös ajomatkoista. Jos ajaa paljon lyhyitä matkoja talvella, niin että kone ei ehdi lämmetä kunnolla (ja kondenssivesi tulla huohotuksen kautta ulos) vettä voi olla paljonkin. Vettä syntyy aina, ei ole automerkistä kiinni.

    Äänestä

kannentiiviste mennyt..

Äänestä

Nuo oireet viittavaat siihen että kannentiiviste fuskaa etenkin jos jäähdytysnestettä joutuu lisäämään. Kannentiivisteen vaihdon yhteydessä kannattaa myös kansi hiotuttaa, ettei vika uusiudu heti miten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iceman kirjoitti:

-99 octavia 100 heppaisella 1.6 koneella. Tsekkasin äsken öljyt ja hieman säikähdin. Tikku oli harvinaisen tiukassa ja kun se irtosi mukana tuli epämääräisiä paloja. No onneksi ne palat sulivat sormien välissä eli öljyistä vettä jäätyneenä. Avasin öljyntäyttökorkin ja voi yhenkerran. Sielläkin samaa jäätynyttä räkää ja reilusti. Öljyntäyttöaukon reiästä oli lähes puolet jäätynyt tukkoon. Huolto öljynvaihtoineen tehty vajaa tuhat km sitten eli onkohan tämä nyt ihan normaalia. Onko mahdollisesti ominaisuus että kyseinen mylly muodostaa noin paljon kylmälimaa? Onko vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu