Hei!
Onko kenelläkään kokemuksia naapureiden nimien keräämisestä häirikön häätöä varten? Kusipää sai varoituksen häirinnästä muutama kuukausi taaksepäin koska koko kerrostalo heräsi siihen mutta on nyt viime aikoina häirinnyt vain "vähän". Pieniä rähinöitä on joka päivä mutta semmoisia että poliisi tulisi paikalle ei oikein ole koska taitavat pelätä häätöä eivätkä siksi tappele pitkiä aikoja. Kelpaako häädön saamiseksi naapureiden nimet paperissa?
Nimien kerääminen
22
3023
Vastaukset
- kelpaa ja kelpaa..
.. jokainen joka pistää nimensä paperiin joutuu oikeuteen todistamaan minkälaista meteliä ko. asunnosta kuuluu..
- oikeuden päätös
Häätö on oikeuden päätös, ei siitä päätetä nimilistalla.
Kolmesta varoituksesta vuokrasuhde irtisanotaan tai puretaan. Tässä vaiheessa yleensä asia viedään oikeuteen, jos on tarvetta. Yleensä häiriköt vievät asian itse, ja väittävät varoituksia perusteettomiksi ja vuokrasuhteen purkua laittomaksi. Tämä on yleinen keino pelata itselleen lisäaikaa mahdollisesti jopa puolikin vuotta. Varattomina he saavat maksutoman oikeudenkäynninkin.
Tässä vaiheessa sitten valituksien tekijöiden ja nimilistoihin kirjoittaneiden pitäisi mennä oikeuteen todistamaan, että häiriköintiä on tapahtunut.
Itse olen kerran ollut todistajana, ja se oli niin veemäinen tilanne, että kyllä harkitsen nykyään kahteen kertaan, minne papereihin nimeäni laitan.- xxxxx
Häätöä ei pysty laittamaan kukaan muu toimeen kuin ulosottomies käräjäoikeuden päätöksellä. Siis aina tarvitaan tuo oikeuden päätös ennen kuin voidaan tehdä yhtään mitään. Ei siis mitään vuokrasuhteen purkujakaan! Uskokaa jo se asia tai olkaa uskomatta, mutta niin se vaan on!
- lööki
xxxxx kirjoitti:
Häätöä ei pysty laittamaan kukaan muu toimeen kuin ulosottomies käräjäoikeuden päätöksellä. Siis aina tarvitaan tuo oikeuden päätös ennen kuin voidaan tehdä yhtään mitään. Ei siis mitään vuokrasuhteen purkujakaan! Uskokaa jo se asia tai olkaa uskomatta, mutta niin se vaan on!
Täytyy myös purkaa tai irtisanoa vuokrasuhde. Sen perusteella vasta haetaan häätöä!
- xxx
lööki kirjoitti:
Täytyy myös purkaa tai irtisanoa vuokrasuhde. Sen perusteella vasta haetaan häätöä!
"Täytyy myös purkaa tai irtisanoa vuokrasuhde"
Mutta tämä tapahtuu vasta siellä oikeudessa, kun vuokrasopimus puretaan ja asukas velvoitetaan muuttamaan häädön uhalla pois tiettyyn päivään mennessä (johon asukas voi vielä hakea lykkäystä) mikäli asukas ei ole muuttanut määräpäivään mennessä laitetaan häätö täytäntöön josta taas huolehtii ulosottomies.. - vuokraisäntä
xxx kirjoitti:
"Täytyy myös purkaa tai irtisanoa vuokrasuhde"
Mutta tämä tapahtuu vasta siellä oikeudessa, kun vuokrasopimus puretaan ja asukas velvoitetaan muuttamaan häädön uhalla pois tiettyyn päivään mennessä (johon asukas voi vielä hakea lykkäystä) mikäli asukas ei ole muuttanut määräpäivään mennessä laitetaan häätö täytäntöön josta taas huolehtii ulosottomies..Se tapahtuu ennen, eikä vaadi oikeudenkäyntiä. Häätöä haetaan vasta, jos asukas ei suostu muuttamaan tai kiistää irtisanomisen perusteet.
Vuokrasopimuksen voi purkaa tai irtisanoa kun aihetta ilmenee! - tottakai..
vuokraisäntä kirjoitti:
Se tapahtuu ennen, eikä vaadi oikeudenkäyntiä. Häätöä haetaan vasta, jos asukas ei suostu muuttamaan tai kiistää irtisanomisen perusteet.
Vuokrasopimuksen voi purkaa tai irtisanoa kun aihetta ilmenee!Jokainen kiistää ja lopulta on metelöinti näytettävä toteen. Siihen taas kun haastemies saa haastettavan haastettua saattaa parhaassa tapauksessa mennä yli vuosi kun päästään häätövaiheeseen, mikäli sinne asti pitää mennä.
Siis projekti voi pahimmillaan kestää jopa yli pari vuotta.. - kestä
tottakai.. kirjoitti:
Jokainen kiistää ja lopulta on metelöinti näytettävä toteen. Siihen taas kun haastemies saa haastettavan haastettua saattaa parhaassa tapauksessa mennä yli vuosi kun päästään häätövaiheeseen, mikäli sinne asti pitää mennä.
Siis projekti voi pahimmillaan kestää jopa yli pari vuotta..Kaikki häiriköt eivät edes tajua sitä että häiriköinti on näytettävä toden. Jos he eivät sitä kiistä niin kyllä heistä sitten aika helpolla pitäisi päästä eroon. Meillä rapussamme jossa on 15 huoneistoa, 3 huoneistossa asuu enemmän tai vähemmän alkoholisteja. Meno onkin sitten välillä sen mukaista kun huumeveikkoa ravaa ovesta sisään-ulos jatkuvaan tahtiin.
- osaa vedä oikeuteen
kestä kirjoitti:
Kaikki häiriköt eivät edes tajua sitä että häiriköinti on näytettävä toden. Jos he eivät sitä kiistä niin kyllä heistä sitten aika helpolla pitäisi päästä eroon. Meillä rapussamme jossa on 15 huoneistoa, 3 huoneistossa asuu enemmän tai vähemmän alkoholisteja. Meno onkin sitten välillä sen mukaista kun huumeveikkoa ravaa ovesta sisään-ulos jatkuvaan tahtiin.
Aika monet valitettavasti tietää, että kiistämällä asian ja viemällä sen oikeuteen, saa itselleen lisää asumisaikaa puolesta vuodesta vuoteen. Nämä on usein sellaista sakkia, että saavat oikeusavustajan ja oikeudenkäynin ilmaiseksi.
Itse olen muutamia tällaisia juttuja joutunut seuraamaan, ja kyll äne aikamoista ajan ja rahan tuhlausta ovat. - asia..
osaa vedä oikeuteen kirjoitti:
Aika monet valitettavasti tietää, että kiistämällä asian ja viemällä sen oikeuteen, saa itselleen lisää asumisaikaa puolesta vuodesta vuoteen. Nämä on usein sellaista sakkia, että saavat oikeusavustajan ja oikeudenkäynin ilmaiseksi.
Itse olen muutamia tällaisia juttuja joutunut seuraamaan, ja kyll äne aikamoista ajan ja rahan tuhlausta ovat.sattaa todella kestää sen pari vuotta ja arvatkaa saako vuokranantaja tuolta ajalta vuokran. Et silleen..
- RAUHOITU?
Ihmeellistä tämä jatkuva "kostonhimo". MIKSI ET ITSE RAUHOITU ASIAN TIIMOILTA?
- juoppolassa
Miten kukaan voisi rauhoittua omassa asunnossaan jos joutuu pakosta kuuntelemaan muiden elämöintiä? Saunan taakse, Siperiaan vankileirille tai naru kaulaan kaikille kerrostalohäiriköille. Pitäisi viinan myynti kieltää niin loppuisi kerrostalossa rymyjuhlien pidot!
- asut..
juoppolassa kirjoitti:
Miten kukaan voisi rauhoittua omassa asunnossaan jos joutuu pakosta kuuntelemaan muiden elämöintiä? Saunan taakse, Siperiaan vankileirille tai naru kaulaan kaikille kerrostalohäiriköille. Pitäisi viinan myynti kieltää niin loppuisi kerrostalossa rymyjuhlien pidot!
juoppolassa? Muuta poijjes! Osta vaikka talo vai oletko rahaton ja raitis luuseri?
- Anonyymi
juoppolassa kirjoitti:
Miten kukaan voisi rauhoittua omassa asunnossaan jos joutuu pakosta kuuntelemaan muiden elämöintiä? Saunan taakse, Siperiaan vankileirille tai naru kaulaan kaikille kerrostalohäiriköille. Pitäisi viinan myynti kieltää niin loppuisi kerrostalossa rymyjuhlien pidot!
Eipä se auta, sotaorpo!
- Anonyymi
Aloittaja syyllistyy laittoman henkilötietorekisterin keräämiseen.
- Anonyymi
Naapurien nimet löytyvät yleensä alaoven läheisyydestä kootusti, siellä on se nimitaulu.
- Anonyymi
Tämä vanhan aloituksen vetäjä on TÄYSI NETTI KYYLÄ MULKKU!
- Anonyymi
Ei häirikön poisajaminen auta mitään sillä ongelma siirtyy vain seuraavan asunnon naapurille.
Vuokrafirmat ovat sen vuoksi perin varovaisia asukkaan siirrossa. Kyllä paras ratkaisu on etsiä toinen asunto itselle vaikka se tuntuu vääryydeltä.- Anonyymi
Sairas äijä lisäys vielä
- Anonyymi
Jotkut luulee, että kolmannesta häiriöilmoituksesta tulee häätö, mut joka paikas ei niin oo, joskus "vaativat" neljännenkin
- Anonyymi
Hanki elämä, lopeta knyttääminen.
- Anonyymi
Miten aikuisten puhe voi kuulua.
Samat henkilöt jotka valittaa aikusen puheesta, laittaa jälkeläisen pallon peluuseen.
Eli valikoivat tarkkaan mistä häiriintyö ja valitsevat häiriintyä pienemmästä metelistä mieluummin kuin isosta.
Mistä tämä johtuu?
Vallanhalu, narsismi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san751964- 541196
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621157Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661117Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731049Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1831000Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58965Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153952Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu122948- 92941