Joskus ihan ihmettelin, että miksi Tarja valitsi juuri Tansanian Afrikan maiden joukosta.
En ihmettele enään:
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id23872.html
Chile, Tansania, Venäjä, ... no jaa. Mihinkäs ihminen aatteestaan pääsisi, jos ei ole millä ajatella.
En ihmettele enään:
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id23872.html
Chile, Tansania, Venäjä, ... no jaa. Mihinkäs ihminen aatteestaan pääsisi, jos ei ole millä ajatella.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos nimittäin luit linkistäsi muutakin kuin otsikon, niin siinä sanotaan mm.:
-------------------------------------
Tansanian talous on viime vuosina kasvanut viiden prosentin vuosivauhtia ja inflaatio on pudonnut kaksinumeroisista luvuista noin neljään prosenttiin.
Köyhyys on kuitenkin yhä laajaa. Lisäksi haasteena ovat levottomuudet Sansibarin saarella, jossa hallitusta syytetään opposition tukahduttamisesta.
Kikwete on toiminut eriliaisissa ministerintehtävissä 17 vuotta. Hän ollut ulkoministeri vuodesta 1995. Sitä ennen hän on toiminut vesi-, energia- ja mineraaliministerinä sekä useissa apulaisministerien tehtävissä.
Koulutukseltaan Kikwete on taloustieteilijä. Hän liittyi 1970-luvulla CCM:n edeltäjään Tansanian afrikkalaiseen kansalliseen liittoon Tanuun, joka aikoinaan kokeili maassa ns. afrikkalaista sosialismia.
Kikwete yritti päästä presidenttiehdokkaaksi jo kymmenen vuotta sitten, mutta hävisi tuolloin kilvan Mpakalle.
-----------------------------