Terve vaan kaikille! Olen tässä harkinnut ennen kesää ostavani Porschen. Käytettynä tosin kun ihan uuteen ei vielä ole niin paljon pistää rahaa... muutama asia tässä vaan askarruttaa, että jos autosta joku osa menee rikki niin kuinka kalliiksi varaosat mahtavat tulla? Onko Porsche helppo ajettava kun ensiautosta olisi kyse... vähän kyllä huolettaa, että tulee kallis paukku jos johonkin sen sattuu täräyttämään. Missähän hinnoissa käytetyt Boxsterit liikkuvat? Syökö Porsche paljon bensaa?
Olen erittäin kiitollinen jos joku vastaisi. Tiedän, että nuo kaikki tiedot saisin varmasti ongittua vanhoista keskusteluista, mutta saanen anteeksi...
Muutama kysymys Porsche tietäjille!
11
5166
Vastaukset
- Osviittaa..
Kyse ei ole boxterista,vaan 928:ista.Ehkäpä se voi valaista jotain,mene ja tiedä....
Kulutus kaupungissa n.16L,maantiellä n.12L.
Öljynsuodatin 25 egee,ilmanputsari liikkeestä riippuen 65-110 egee.Tulpanjohdot 250 egee sarja.944:seen oli varaosien hinnat taas todella halpoja ja kulutus oli puolet pienempi....- Kokemusta
Kulutus kaupungissa n.13L, maantiellä n.10L.
Öljynsuodatin 10 egee... - Mistä
Kokemusta kirjoitti:
Kulutus kaupungissa n.13L, maantiellä n.10L.
Öljynsuodatin 10 egee...Suodattimen ostit.Kelpaa mulle halvempikin.Mistä mallista sulla mahtaa olla kyse?Mul näyttää kulutusmittari melkeest kokoajan jottai 12L tiellä.En mä kyllä ole oikeen tarkkaan sitä mitannu,ku menee mikä menee...Kaikkee hauskaa ei voi nii tarkkaa laskeskella!
- Samara
Trolli mikä trolli. Eihän kenenkään, joka pystyy Porschen oikeasti hankkimaan, tarvitse kysellä sen kulutusta!
Porsche on Porsche, maksoi mitä maksoi. - Bertel445cidV8RealPowerNoShit
Corvettessa on 6 litranen kone ja sen keskikulutus on 12.4 automaattina. Boxterin kulutus automaattina on 12.0 vaikka kone on käytännössä puolet pienempi. Todella alaluokkaista suunnittelua Porschelta,myös tehoja ja vääntöjä on naurettavan vähän verrattuna Corvetten mahtimoottoriin! Boxteri on hyvä juuri talvella, on niin vähän tehoa ettei ole vaaraa joutua yllättäviin luistoihinkaan!
- taas täällä
millainen oli amiksen välitodistus näin jouluna?
- KAATUU!!!!
Siitä hyvästä otan extra lasin punkkua kyseisen asian kunniaksi.Porsche-harrastelijoille toivotan erittäin hyvää joulua!!
- TotoK
ostin ja maksoin 3.1.2005 928 s4 n.15v. "miettimisen" jälkeen ja noin 2 viikkoa ajelua, n.1000km ei vielä sano muuta kuin ... että Mahtava ja ihana !!!
Ostin auto ihan ympärivuotiseen käyttöön ..ja kun muuta ei nyt ole.
Suomen malli .. ei uitettu, hyvässä kunnossa vaikkakin seisonut paljon käyttämättä eli on hieman "jäykkänä" paikat "tytöllä".
Jakoremmin vaihdatan ensiviikolla...
Olen ajellu vanhemmalla vm-84 928 korimallilla -88 vuonna jo ja silloin rakastuin autoon...ja nyt tein siitä totta kun sattumalta ihan melkein näin tämän yksilön myynnissä.
Tietoa kaikenlaisista kokemuksista ym. huollosita ym. tietty kaipaa ....
Kulutuksesta en tiedä,,, enkä tietty välitäkkään koska tätä EI hankita kulutuksen takia vaan ihan muusta syystä .. joten unohda se . Ja mihinkään vetteen tai muuhun ei ole syytä edes verrata...tää on Porsche hei! ja ne on "jenkkipelejä" joka nurkalla... ja kukin ajaa millä, mistä tykkää... niin se on.
Sata egeä menee kun tankkaa ... ei sen enempää eikä vähempää:)
Kaasujalka ratkaisee paljon että montako satasta menee kuukaudessa.... jos ei poleta niin vähempi kuluttaa tietty niinkuin muutkin tavalliset!...autot.
t. Toto Kuntola, Rovaniemi.- Hienoa, onnea!
Onneksi olkoon Porschen huippumallin hankinnasta!
Siellä Rovaniemellä ei ole tainnut kakskaseja paljoa ollakaan, lähinnä vaan ykstoistasia?
Tuossa suositeltava urheiluautoilijoiden keskustelufoorumi: http://www.9xxfin.com/
rekisteröidy sinne.
Täällä suomi24:ssä ei ole asiaa. - TotoK
Hienoa, onnea! kirjoitti:
Onneksi olkoon Porschen huippumallin hankinnasta!
Siellä Rovaniemellä ei ole tainnut kakskaseja paljoa ollakaan, lähinnä vaan ykstoistasia?
Tuossa suositeltava urheiluautoilijoiden keskustelufoorumi: http://www.9xxfin.com/
rekisteröidy sinne.
Täällä suomi24:ssä ei ole asiaa.Kiitos, kiitos...
Ja tässä muutama sivu missä äskettäin vierailin ...
http://www.mailordercentral.com/928intl/
ja
http://www.wolfeden.org/928S4/
Ja Kiitos osoitteesta! - Porsche's Best
TotoK kirjoitti:
Kiitos, kiitos...
Ja tässä muutama sivu missä äskettäin vierailin ...
http://www.mailordercentral.com/928intl/
ja
http://www.wolfeden.org/928S4/
Ja Kiitos osoitteesta!Tuo 928intl on yksi ns. "kolmesta suuresta" USA:laisesta 928-osien postimyyntifirmasta, muitakin toki on.
Jälkimmäisessä linkissä näkökanta on US-versioiden kannalta, teknisine tietoineen...
Sun auto ns. suomiautona on eurooppalainen eli ROW-versio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986148KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251734
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331028