Liikkeitä kuulema pitäisi huomata näihin aikoihin. Täytyykö ruveta huolestumaan jos ei ole juuri mitään tuntunut? Ja kuinka usein näillä viikoilla liikkeitä pitäisi tuntua? Pitäisikö ihan päivittäin?
sikiön liikkeet
rv20
31017
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minäkin olen ihmetellyt miksi en tunne kunnon liikkeitä, kunnes ultrassa selvis että istukka on tuossa edessä jonka vuoksi liikkeitä ei tunne helposti. On tunne että iso kasa matoja myllertää ala-vatsassa. Kahteen ekaan raskauteen verrattuna ihan erinlaista. Tosin meidän "mato" myllää päivittäin. Raskausviikkoja 20.
Älä suotta huolestu. On kai yleistä, että ensisynnyttäjä tuntee liikkeet 20 rv:n tienoilla, mutta ne voivat tuntua vasta myöhemminkin. Itse tunsin ensimmäiset liikkeet rv 22 . Neuvolassa eivät pitäneet mitenkään huolestuttavana.
Minulla tuntuu aina iltaisin kun olisi perhosia vatsassa.. Voiko olla että vauveli liikkuu siellä? Ja kun rasvailen masuni niin se loppuu sitten..
Rv minulla on vasta menossa 14