Keväällä perustukset, talo 2007.
Maaalämpö: osateho - täysteho
Tärkeä tietää
61160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laita PILIppi, siitä saa tasaisesti energiaa ympärivuoden...
PILPeistä Nilania ajattelin itsekin.
PILP on parhaimmillaan silloin kun on leudot kelit ja kesällä
Eristys - matalaenergiatalo? Et tarvitse niin tehokasta lämmitystä. Ilmalämmitys säästää VTT:n mukaan jopa 70%. MLP kannattaa paremmin mitä isompi talo.
Mutta MLP:hen.. Osateho - ehdottomasti, varsinkin matalaenergiatalossa. Sijainti tosin vaikuttaa, Jos asut etelässä, osateho ehdottomasti. 60% osatehomitoituksella katat etelässä 90% ajasta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000009&posting=22000000011544787
Ei kannatta tuijottaa täysitehoon ja osatehoon vaan koettaa löytää oikea mitoitus ja muutoinkin itselle sopeva laitekokonaisuus.
Hintaeroa nuilla on sangen vähän silloin kun hommat on oikein laskettu.
Järkeviä, ylivertaisia perusteluja ei ole kummankaan mitoitustavan puolesta.
Omaan projektiin päätin laskea&laskettaa tehon siten että se on nippa nappa riittävä (tai mieluummin hieman vajaa kuin yli) -32 asteen mitoituspakkasessa. Lopputuloksena paketti tuli ns. osatehotarjoustakin edullisemmaksi.
Asiallista jupinaa: www.maalampofoorumi.fi
Näinpä.
Kerrankin puhutaan asiaa. Oikea mitoitus, joka on varmasti ammattitaidolla tehty, on kaikkein tärkein lähtökohta. Meillä on yksikerroksinen puurakenteinen talo, jonka lämmöneristys on tehty erittäin hyvin ja lämpökuvauksen tulos oli 100% erinomainen. Etelä-Suomessa asutaan ja kerrosala on 180m2. Keskellä taloa on nunnauuni, jota lämmitetään ihan fiiliksen mukaan, eikä aina pakkasilla selkä kumarassa kyykitä klapit kourassa. Lämpöässän täystehoinen maalämpökone hoitaa lämmityksen ja lämmön talteenotolla varustettu ilmastointi jeesaa lämmityksessä.
Itselleni oli tärkeää, että lämmitysjärjestelmä pystyy itsenäisesti tuottamaan tarvittavan lämmön kaikissa olosuhteissa paitsi sähkökatkojen aikana tietysti. Meillä on kaikki ihan tavalliset sähkölaitteet kotona ja sähköä on kulunut ensimmäisen asuinvuoden aikana 850-950 kWh/kk. Arviolaskutus ollaan asetettu 12000kWh/vuosi. Ei ole mitään käsitystä siitä paljonko muilla on vastaavilla spekseillä sähkölasku, mutta mielestäni tuo on vielä varsin kohtuullinen.
Ai niin, sähkökiuaskin löytyy, mutta jostain syystä on sitä puukiuasta tullut lämmitettyä mieluummin lähes joka kerta.
Tässä vaan vertailun vuoksi, jos joku tarvitsee.