Haluaisin eroon pankkipalveluista. Onko se yleensä mahdollista? Haluaisin palkan työnantjalta suoraan käteen. Minulla olisi oma kortti, johon työnantaja lataisi kerran kuukaudessa palkan. Eikö joku voisi valmistaa nykyisin tälläisiä kuluttajille tarkoitettuja kortteja? Olisin valmis ostamaan. Pitäisi olla mahdollsta nykypäivänä. En tarvise pankkia mihinkään. Ei ole minulle mitään hyötyä pitää rahoja toisen huostassa vain sitä varten kunnes tarvitsen niitä.
Miten irti pankkipalveluista?
ei palvelua
81597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tietenkin saat palkan käteesi, jos niin haluat ja työnantajallasi on edes hiukan yritteliäisyyttä (tod.näk. ei).
Mihin sinä korttia tarvitsisit, käteisellä pärjää ihan yhtä hyvin?! Voisit käydä maksamassa vuokran käteisellä, sähkölaitokselle vaan sähkömaksua maksamaan ja puhelinyhtiölle puhelinmaksu kaikki käteisellä. Vähän menee aikaa ympäri kulkemiseen, mutta saat hoidettua asiasi ilman pankkia.
Korotkin on niin huonoja, ettei sen takia kannata rahoja makuuttaa pankissa.
Yks pikkuhaitta kyllä on, se käteisen rahan kantaminen ja säilyttäminen on hiukan turvatonta, jos fyffee on vähänkään enempi.
tuohesta tehty vai?
Jonkun pitäis sitten hallinnoida ja tuottaa noita kortteja. hmm.. kuulostaa ihan Visa Elektronilta?
Vuokran, sähkölaskun, puhelinlaskun yms. hoitaminen muuttuu kyllä aika hankalaksi ilman pankkia ja verkkopankkitunnuksia. Saatikka asuntolainan saanti ja maksu ilman pankkia...
Minulla ei ole enää velkoja eli sen puolesta en tarvitse pankin palveluja. Pankki ei tarvitse enää minua ja minä en pankkia. Olen ymmärtänyt pankin puheista, että tavalliset pankkiasiaakkaat ovat vain ylimääräinen rasite. En tuota pankille mitään enkä minä saa korkojen muodossa pankista mitään.
Tarkoitan, että minä voisin tarvittaessa ottaa lainaa pankista ilman, että olen kytkoksissä mihinkään pankkiin. Samalla tavalla kun käyn kaupasta ostamassa ruoat ja voin mennä mihin kauppaan haluan. Sama systeemi siis.
Korttisysteemiä pitäisi tällä hetkellä kehittää. Maksukortti olisi kuin ajokortti, josta voisi tunnistaa henkilön esim. maksaessa netissä suoran laskuja esim. sähkö ym.laskut. En tarvitse siihenkään pankkia välttämättä.
Ideoita. Kaiken voi aina muuttaa.
sen sinun kortin?Ja kuka maksaisi korttisi kustannukset?
Minä itse maksaisin korttini. Kysyit, että kuka takaisi. No minä en saisi palvelua jos en ole ensin maksanut. Ostahan minä matkakorttiinkin arvoa tai aikaa. Samalla tavalla minä voisin kerran kuussa ladata esim. palkan kortille.
Tietokoneella voisi olla jokin systeemi kuten kaupassa kortinlukija, joka ottaa maksun ostoksista. Uskon, että kaikki on nykyisin mahdollista tietotekniikan aikana.
miten ajattelit "ladata" käteisen rahan kortille?
Entä mitenkäs sitten jos kadotat korttis? sit saisit sanoa hyvästit rahoilles. entä se osa joka jää palkasta yli? sekin jäis kortille, ja jos kadotat sen niin menetät vielä lisää rahaa! ja olisit vielä valmis maksamaan palvelusta? jos olet alle 26v niin saat pankeista kaikki pankkipalvelut maksutta, ja vaikka et oiskaan niin ei ne nyt niin paljoo maksa. Ja sitten kun maksat joka kuukausi laskuja menet maksamaan laskun tv-lupa konttorin kassalle, sähkölaitoksen konttoriin, puhelinlaitokselle, etkä voi ostaa mitään netin kautta, niin ja sit vielä maksu ainakin vesilaitokselle ja mahdolliset muut laskut. Kyllä niissä saat aikaa menemään kun ravaat joka kuukausi suorittamassa maksuja räntäsateessa ja kovalla pakkasella. Pelkästään matkoihin menee monta kertaa enemmän kuin pankin edullusiin palvelumaksuihin. Suosittelen muuten lämpimästi NORDEA-pankkia. Verkkopankkikin toimii aina (ainakin tekstiversio) ;)
Peruste muuten miksi et muka tarvitse pankkia mihinkään? pankit helpottavat kummasti elämää
unohdin äsken sanoa että talletuksetkin taataan nordeassa 25000 e asti. Tuskin saisit takausta kortille jota ajattelet.