md5

Täytys murtaa md5 salaus. Laittakaa linkkiä jollekkin sivustolle missä siitä puhuttais. Google ei mua tälläkertaa auttanut.
51508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sori vaan, mutta md5 ei ole salaus, se on ns. tarkistussumma (hash), etkä voi mitenkään varmasti saada selville md5-hashin perusteella alkuperäistä dataa. Jos tarkoitus taas on löytää mikä tahansa merkkijono jonka md5-hash on haluamasi, homma muuttuu mahdolliseksi, mutta helvetin vaikeaksi ja konetehoja syöväksi...

Äänestä
  • "Jos tarkoitus taas on löytää mikä tahansa merkkijono jonka md5-hash on haluamasi, homma muuttuu mahdolliseksi, mutta helvetin vaikeaksi ja konetehoja syöväksi..."

    hmmm!

    Onko tuo tosiaan totta? Jos on, tuohan romuttaa yksityisen kansalaisen mahdollisuudet varmistaa omat tekijänoikeutensa tekijänoikeuskaappareita vastaan.

    Ideani tekijänoikeuksien turvaamisesta on seuraava:

    Oletetaan, että olen tehnyt ohjelman, jonka haluan julkaista, lähdekoodeineen, mutta en halua, että joku muu voi myöhemmin väittää ohjelmaa omaksi tekeleekseen ja näin yrittää riistää laillisia tekjänoikeuksiani ohjelmaan.

    paketoin kaikki ohjelmaan ja sen levitykseen kuuluvat tiedostot ohjelma.zip -paketiksi, ja lisään siihen vielä vaikkapa copyright.txt -tiedoston, joka myös lisätään tuohon samaan ZIP -tiedostoon.

    Kun ZIP on valmis upattavaksi web -palvelimelle, ajan esim. md5sum -ohjelman kohteena kyseinen ZIP -tiedosto.

    Kun saan selville ZIPin md5 -summan, lähetän asianmukaisiin uutisryhmiin viestin, jossa kerron nettisivun osoitteen, jolla aion julkaista ohjelmani, ja samassa viestissä kerrotaan myös päivämäärä ja tuo md5 -summa, sekä zipin koko tavuina. Luonnollisesti päivämäärä löytyy myös copyright -tiedostosta omien tietojeni lisäksi.

    Seuraavaksi odotan, että uutisryhmiin lähettämäni viesti on kopioitunut useille eri uutispalvelimelle ja tullut näkyviin googlen uutisarkistoon. Tällä välin itse nettisivulla on jo kuvaus ohjelmasta ja yleiset tiedot, mutta itse ZIPpiä ei vielä ole upattu. Vasta, kun myös googlen uutisarkistosta löytyy lähettämäni viesti, niin sitten uppaan nettipalvelimelle ZIP -tiedoston ja lisään nettisivulle linkin siihen.

    Jos joku nyt yrittää väittää omistavansa tekijänoikeudet ohjelmaani, voin aina vedota lähettämääni uutisryhmäviestiin.

    Voitte keksiä uusia ideoita, mihin muualle kuin uutisryhmiin tuollainen viesti pitäisi lähettää.

    Mutta jos väitteesi md5:n kräkkäämisen mahdollisuudesta pitää paikkansa, silloinhan kuka tahansa voisi tehdä oman vastaavan ZIPin, josta löytyy sama ohjelma, mutta copyright -tiedostoon on vaihdettu toinen "tekijä".

    Silloinhan ei ole enää mitään todistetta, kuka alunperin teki em. ohjelman !

    Tekijänoikeuksia voi olla oikean omistajan vaikea suojata, jos ei pysty todistamaan olevansa tekijä !

    Äänestä

Kuten tuossa edellä sanottiin, md5 ei ole salaus vaan todiste siitä että tiedosto on sellainen kuin tarkoituskin.

Nyt herääkin kysymys mihin tarvitset sitä. Yrität hämätä jotakin lataamaan hackatun version jostakin vai mikä?

Äänestä
  • luultavimmin tämä "hakkerimme" yrittää murtautua johonkin huonosti suojattuun vieraskirjaan/foorumiin

    Äänestä

  • MD5:sta käytetään paljon muuhunkin kuin tiedostojen checksumien luontiin sen tavut hashaamalla.
    Mutta MD5:n murtamisesta:
    5 merkin MD5:ksi ajettu salasana (tai mikä onkaan) murtuu keskitehoisella koneella (2GHz) n. 15 minuutissa.
    6 merkkiä kestää jo tunnin tai pari, ja aika kasvaa lähes eksponentiaalisesti.
    Ja nämä koskevat vain a-z A-Z merkit sisältäviä salasanoja.
    Internetissä on useita pimeitä tietokantoja, joissa on miljoonia esimurrettuja hasheja, mutta erittäin harvat (yleensä pienet) ovat julkisia.
    Jos haluat ruveta MD5:sta omalla koneellasi murtamaan, http://www.antsight.com/zsl/rainbowcrack/.
    Databaseihin et ole pääsemässä käsiksi ilman suhteita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asdf kirjoitti:

Täytys murtaa md5 salaus. Laittakaa linkkiä jollekkin sivustolle missä siitä puhuttais. Google ei mua tälläkertaa auttanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu