Kävin kotona ruokatunnilla ja vaimo oli nyreissään. Venelehti oli tullut ja siinä on Bavaria 33:n koepurjehdus. Sille oli paljastunut totuus ja se kaatoi mun rokat lavuaariin. Mitä mä nyt teen? Auttakaa kokeneemmat. Tiedän kyllä kaiken veneistä, mutta naisia en ymmärrä ollenkaan.
Nyt lykkäsi myrkyn!
Vanha Merinalle
92539
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Älä hätäänny. Selität vaan vaimolle, että kaikki, mikä ei ole Vanhan Merinallen suusta, on valetta. Onhan se ymmärrettävää, että muilla käy kateeksi. Sitten käyt ominpäin perumassa kaupat ja osta keväällä 30 tonnia Jonia. Kyl se siit.
"Rimoitusta jäljittelevissä laitapaneeleissa oli joitakin lakkausvirheitä." Vai tätä:
"Luonteeltaan Bavaria on tusinavene, samanlaisen kohtaa lomareissulla jatkossa varmasti useastikin. Mutta tuleehan maanteillämmekin vastaan runsaasti Toyotoita ja Volkswageneita."
Vai ehkä:
"Istuilaatikon tiikkipäällyste on rimojen sijasta suhteellisen ohutta vaneria."
Eipä silti, kyllä tuolla lomapurjehdusta voisi harjoittaa, vaikka 82000 eurolle olisi meikäläisellä muutakin käyttöä...
Joo noista se vaimo veti herneen nenään. Sanoi, että hän olisi ostanut nuo virheet kyllä mielellään 40000 €:lla. Väitti lisäksi, että positiiviselle puolelle olisi kertynyt vielä enemmän euroja, jotka olisi saanut kaupan päälle.
Outo ihminen, en käsitä.
neljälläkymmenellätonnilla? eihän nyt ole kyse mistään halpisveneestä!
Vaimo olisi mielellään ottanut nuo mainitsemasi virheet, jos olisi saanut nykyisen veneemme 40000 € halvemmalla. Sitä se tarkoitti. Hänen mielestään sen lisäksi olisi tullut paljon positiivisia ominaisuuksia kuten esim. tilaa puolet lisää.
Olen itsekin alkanut omaksua hänen ajatuksenkulkuaan tässä illan mittaan. Kyllä nyt itseasiassa hatuttaa aika vietävästi.
"Köli on kiinni kymmenellä pultilla siten, että suurin osa on asennettu parittain. Aluslevyt sen sijaan näyttävät varsin vaatimattoman kokoisilta."
Jos vielä laminaatti on ohutta niin...
Suosittelen meriturvan vierailua, ehkä vaimonkin asenne muuttuu ;)
ehkä se pukki tuo teillekkin Bavarian. On se bavaria vain jotain ihan muuta ku vanha ohlsteri.
Ostin itselleni joululahjaksi (jonka jo avasin) Gelinin uuden opuksen. Siinä oli vanhasta poiketen myös Bavarioita mukana. Kirjaa kannattaa lukea.
sopiipa siistiä askeleitaan, niin paska ei pääse haisemaan.