Ehdotuksia kalaston täydentämiseen

Altaan mitat 90/44/45 180l...Tällä hetkellä kalasto tämmöinen
2 piikkisilmää
1 partamonni
1 nokkamonni
3 monnista, nimeä en muista
15 neontetraa
6 musta-aavetetraa
2 kääpiö rihmakalaa
Sopisiko vielä parvi inkkareita? Ehdottakaa jotain:))
6435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No se riippuu mistä tykkää ja mitä haluaa. Itteeni ahdistais kun aavetetrojen parvi on niin pieni, ottaisin muutaman lisää. Samoin monnisia muutamia lisää, niin että niitä on ainakin 6. Jos tuohon ottaa inkkareita niin menee sopaksi. Tosin jotkut näyttää sopasta tykkäävän. Omasta mielestä maksimissaan 2 erilaista parvikalaa niin homma on bueno.

Toivottavasti siellä on hiekkapohja kun on monnisia ja piikkisilmiä.

Äänestä

Kalasto on nyt hyvä mutta lähtisin hieman nostamaan parvikokoja seuraavasti;

4 piikkisilmää
1 partamonni
2 nokkamonni
8 monnista
15 neontetraa
8 musta-aavetetraa
2 kääpiö rihmakalaa

Onhan tuo jo nyt komea seura akva kalasto, miksi tuuppaamaan akvaasi tupaten täyteen, kuinka usein vaihdat akvaasi vettä ja paljonko kerralla, varmistan vain että nitriitti ja nitraatti pysyvät aisoissa.
Akvasi on tuolle kalastolle sopivan kokoinen, kolmannen kalan parvi vaatisi sata litraa tilavuutta akvaariolta lisää ja silloin voisi taas nostaa muidenkin kalojen parvilukuja, sese idea on. Olisko näin hyvä?

Hyvä kun lähdit kyselemään edes täältä ensin ettet suinpäin juossut akva kauppaan hankkimaan kalastoa, myyjä olisi taatusti myynyt sulle mitä tahansa tuohon akvaasi, voisit vaikka käydä piruuttasi kysymässä paikalliselta akvaario liikken pitäjältä samaa kysymystä ja kuunnella mitä hän ehdottaa. Kerro sitten miten kävi, ihan pienennä joulu pilana vaikka???

Mikä muuten olikaan akvasi lämpötila?

Ja monnisille sekä piikkisilmille tosiaan hienoa puhallushiekkaa eikä karkeata soraa pohja hiekaksi.

Äänestä
  • Vastauksista. Lämpö 24, ph 7, vedenvaihto kerran viikossa 1/3...Entäs jos lisäisin neontetroja 5...Aikeissa vaihtaa isompi ens vuoden puolella. Pohjana on sorapohja. Hiekkapojaksi ollut aikomus vaihtaa, mut hiekkapojan hyvät/huonot puolet?

    Äänestä

  • :)) kirjoitti:

    Vastauksista. Lämpö 24, ph 7, vedenvaihto kerran viikossa 1/3...Entäs jos lisäisin neontetroja 5...Aikeissa vaihtaa isompi ens vuoden puolella. Pohjana on sorapohja. Hiekkapojaksi ollut aikomus vaihtaa, mut hiekkapojan hyvät/huonot puolet?

    Mä kyllä painottaisin harkitsemaan tuota omaa ehdotustan...

    Mun mielestä puhallus hiekasta ei huonoja puolia olekkaan ellei sitten sitä lasketa jos suodattimen tehokkuus ei riitä kierrättämään kalojen jätöksiä ja muita irto jätteitä suodattimelle asti niin silloin on akva pakko lapota paskasta puhtaaksi joka veden vaihto kerralla. En mä nyt tähän muuta keksi.

    Hyviä puolia taasen sen että jätökset juurikin ei mene hiekan sisään vaan kulkeutuu suoraan suodattimeen jonne ne kuuluvatkin. Kasvit pysyvät juurineen paremmassa kunnossa. Lannoite ei pääse liukenemaan veteen vaan pysyy tiiviin hiekan sisällä. Mielestäni "kauniimpi" kattella. Juurikin jos pitää pohja kaloista (monniset, piikkisilmät jne.), on puhallus hiekka niiden puuhille oiva ratkaisu.

    Äänestä

  • :)) kirjoitti:

    Vastauksista. Lämpö 24, ph 7, vedenvaihto kerran viikossa 1/3...Entäs jos lisäisin neontetroja 5...Aikeissa vaihtaa isompi ens vuoden puolella. Pohjana on sorapohja. Hiekkapojaksi ollut aikomus vaihtaa, mut hiekkapojan hyvät/huonot puolet?

    Vettä voisit tuolla kala määrällä vaihtaa reilumminkin kerralla tai tuon verran kahdesti viikossa, pysyy NO2 ja NO3 aisoissa taatusti jos et tiedä näitä arvoja mitä ne ovat maksimissaan juuri ennen veden vaihtoa?

    Äänestä

  • patu kirjoitti:

    Vettä voisit tuolla kala määrällä vaihtaa reilumminkin kerralla tai tuon verran kahdesti viikossa, pysyy NO2 ja NO3 aisoissa taatusti jos et tiedä näitä arvoja mitä ne ovat maksimissaan juuri ennen veden vaihtoa?

    Nitraattitesti näyttää tältä ennen vedenvaihtoa, jota en osaa tulkita...
    5 mg/l
    10 mg/l
    29 mg/l
    50 mg/l
    vettä laitan 20 ml asti. Nitriittiä ei laisinkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


:)) kirjoitti:

Altaan mitat 90/44/45 180l...Tällä hetkellä kalasto tämmöinen
2 piikkisilmää
1 partamonni
1 nokkamonni
3 monnista, nimeä en muista
15 neontetraa
6 musta-aavetetraa
2 kääpiö rihmakalaa
Sopisiko vielä parvi inkkareita? Ehdottakaa jotain:))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu