Talossani on mitattu korkeahko radonpitoisuus 400Bg/m3. Radonhan on ilman mukana liikkuva radioaktiivinen kaasu.
Nyt hankin ilmalämpöpumpun joka kierrättää ilmaa entistä enemmän vallankin talviaikaan.
Mahtaakohan nyt radonpitoisuus nousta vai laskea?
Onko mielipiteitä, arvioita tai ihan mittaustuloksia asiasta?
Radon ja Ilmalämpöpumppu
10
7673
Vastaukset
- koska
ilmaa ei imetä eikä siirretä ulkoa sisälle.
Alapohjaa pitäisi tiivistää radonpitoisuuden pienentämiseksi tai tehdä muita kaivotemppuja. - pumppaa
taloon lisää ilmaa, eli tekee sisälle "ylipaineen" pitäisi kaiken järjenmukaan radonia olla (tulla) vähemmän.
- ainostaan
Ei vaikuta mitenkään. Ihan sama kuin laittaisin lämminilmapuhaltimen päälle. ILP vain ottaa lämpönsä lämmönvaihtimen kennoista sähkövastuksien sijaan.
- xfyjfykfykxfk
Muu ei nyt auta.
Tai lisää ulkoilmaa, sen lämmitys tosin maksaa. - Sami_
Ilman kierrättäminen asunnon sisällä ei vaikuta radoninin määrään yhtään mitään.
- Kokemusta on
Laita radonimuri alapohjaan, se poistaa varmasti radonin. Itse laitoin imurin alapohjalaatan alle, radon laski 450 bekkerellistä 50 bek.
- isac
Kokemusta on kirjoitti:
Laita radonimuri alapohjaan, se poistaa varmasti radonin. Itse laitoin imurin alapohjalaatan alle, radon laski 450 bekkerellistä 50 bek.
Kun ei ole valmiina putkia laatan alla, on kai vaikeaa laittaa radonimuria? 70 luvulla ei laitettu niitä rakennusvaiheessa varmuuden vuoksi.
Aika hyvä pudotus 450:stä 50:een! - miten se
isac kirjoitti:
Kun ei ole valmiina putkia laatan alla, on kai vaikeaa laittaa radonimuria? 70 luvulla ei laitettu niitä rakennusvaiheessa varmuuden vuoksi.
Aika hyvä pudotus 450:stä 50:een!tehdään vanhaa taloon eli imukaivon voi ainakin tehdä.
- Kokemusta on
miten se kirjoitti:
tehdään vanhaa taloon eli imukaivon voi ainakin tehdä.
Yksi tapa imurin asentamiseksi, porataan 50 mm timanttiporalla reikä sokkeliin ja painetaan 1 1/4 tuuman reiitetty ja teroitettu rautaputki laatan alle ja 30-40 wattinen imuri putken päähän. Jos talossa on kellari sieltäkin voi porata.
- matkamies
Kokemusta on kirjoitti:
Laita radonimuri alapohjaan, se poistaa varmasti radonin. Itse laitoin imurin alapohjalaatan alle, radon laski 450 bekkerellistä 50 bek.
Millaisen imurin (merkki,imuteho,malli,vattimäärä)laitoit putkeen?
90mm putki olisi valmiina ja imukaivo tehtynä laatan alle.Putki on vaakatasossa ja tulee sokkelista ulos ja nousee maanpintaan,jossa käyrä alaspäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6115117Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?263064HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2662399- 1281726
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1271463Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3521377Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101193- 121095
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P73926- 114891