Ruotsia puhuu 6% suomen kansasta. Skandinaviassa ruotsia puhuu suuri ennemmistö ja kaikki sitä ymmärtävät paitsi ne suomessa jotka eivät ole oppineet sitä koulussa. Suomea puhuu 0,01% maailman kansasta ja kaikki suomalaisethan ymmärtävät englantia. miksi eivät suomenruotsalaiset voi opiskella jotain hyödyllistä kieltä suomen sijaan, vaikkapa venäjää tai saksaa?
Pakkosuomi pois
Finlandssvensk
5331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
painua v****** tyhmine mielipiteinesi ?
Vinkki: kun käyttää paljon asterikseja, niin Gingston ei pystykään poistamaan viestejä näitä h****h***p****** vastaan kirjoitetuista r********* viesteistä joissa h***** saa m**** p*********. HAH HAH ! R*********** a****.
Suomi ei kuulu Skandinaviaan, joten miksi verrata sitä sen kieliin? Miksikö suomenruotsalaisien pitää opiskella suomea? He asuvat Suomessa, ja ovat pieni vähemmistö.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Skandinavien
http://fi.wikipedia.org/wiki/Skandinavia
Suomi kuuluu Fennoskandinaviaan muttei skandinaviaan.
Olen itsekin sitä mieltä, että pakkosuomi pitäisi poistaa koulusta.
Sopii hyvin, että rannikkoruotsalaiset eivät opiskele suomenkieltä. Huomaavat pian, että Suomessa ei pärjää ilman valtaväestön eli suomenkieltä ja muuttavat pois Suomesta. Hyvä juttu!
Toisekseen kaikki rannikkoruotsalaiset puhuvat suomenkieltä hyvin luonnostaan, koska koko yhteiskunta toimii suomenkielellä ja sitä kautta he saavat "kielikylvyn" suomenkieleen.