NG900:n läpiviennit sisäpistokkeelle?

Mistä kautta olisi hyvä vetää kaapeli sisätilan lämmittimelle uudemmassa 900 Saabissa? Onko jossain valmiina läpivientipaikkoja ja jos on niin missä? Näyttää äkkiä katsottuna melko umpinaiselta, mutta eiköhän jollain liene sisäpistoke asennettuna niin olisin kiitollinen jos ilmoittelisit mistä kautta autossasi homma on ratkaistu.
2193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ite asensin viime kesänä, enkä löytänyt etsinnöistä huolimatta valmista reittiä, joten eikun pora käteen. Porasin pikkuterällä reiän apukuskin jalkatilasta (vasemmasta reunasta) rintapellin läpi. Suurensin reiän sitten isommalla poralla ja lopuksi sellaisella hiovalla kartion muotoisella kivellä (siis porakoneeseen asennettavalla). Vaaran paikka
on konehuoneen puolella kulkevat 2 vesiletkua. Porasin just näiden letkujen väliin "tuurilla" ja säästyin vahingolta. Ruiskuttelin reikään ja sen ympärille ruosteensuojaus mömmöjä ja täytin puretun "pirun paksun" äänieristykseen tulleen kolon jollakin massalla, jota sai samanlaisessa ruiskutuubissa kuin silikoniakin (en muista nimeä). Jos rupeet hommiin niin yritä varoa noita vesiletkuja ja äänieristyksen leikkaaminen/poistaminen porausalueelta on yllättävän sitkasta hommaa... Loppuhan on pelkkää
puuhastelua

Mut nyt on kivaa kun max 2000W puhaltaa kuumaa ilmaa
pakkasaamuina autoon.... ;)

Äänestä
  • Mulla toi läpivienti on hoidettu moottoritilan vasemmalta puolelta (siis jo avaa konepellin ja katsoo moottoritilaa), samasta kohtaa, mistä Trionicin piuhat menee ohjausboksille. Eli kansanomaisemmin sanottuna: piuha menee sisään "pelkääjän paikan" etupuolelta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TT kirjoitti:

Mistä kautta olisi hyvä vetää kaapeli sisätilan lämmittimelle uudemmassa 900 Saabissa? Onko jossain valmiina läpivientipaikkoja ja jos on niin missä? Näyttää äkkiä katsottuna melko umpinaiselta, mutta eiköhän jollain liene sisäpistoke asennettuna niin olisin kiitollinen jos ilmoittelisit mistä kautta autossasi homma on ratkaistu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu