Pureeko se?Meillä vaikuttaa agressiiviselta kun koskettaa.Tosin se on pieni ja ensimmäinen nahkakin on luomatta että saattaa olla herkkä-nahkainen vielä.Mutta pointti:pureeko se?
leopardigekko
9
3285
Vastaukset
- kotilo-ja-gekkofani
..ole sillain agressiivisia, että purisivat tuosta vaan, ehei..Eikö teidän se uutena leopardigekon omistajana kannattaisi tietää jo etukäteen??!!
Kuitenkaan eivät pure tahallaan, se ei ole niiden puolustautumiskeino. Leoskit hyppäävät pelästyessään, tai pudottavat häntänsä pelästyessään..- aloite
...se hyökkää kohti jos koskee siihen,ei muutoin agressiivinen ole.tykkää katella mua lasin läpi mutta mietin miten hampaiden kanssa eli osaako purrakin.tiedän että ne yleensä on lepposia otuksia mutta tuo ei ole.käteen turha yrittää ottaa.hankalaa terraarion puhdistuskin.
- kotilo-ja-gekkofani
aloite kirjoitti:
...se hyökkää kohti jos koskee siihen,ei muutoin agressiivinen ole.tykkää katella mua lasin läpi mutta mietin miten hampaiden kanssa eli osaako purrakin.tiedän että ne yleensä on lepposia otuksia mutta tuo ei ole.käteen turha yrittää ottaa.hankalaa terraarion puhdistuskin.
..eivät leoskit tuolla tavalla hyökkäile, jollei jokin ole vikana..Olisiko jotenkin kipeä??
Ja eihän leoskeilla ole hampaita??!! Jos gekollasi on hampaat, ei ole leoski..
Totuttele käteen sitä, laita rohkeasti vain terraan kätesi, vaikka purisikin, ole kovana, tietää ainakin ettet heti lannistu..Ei se gekon purema herkkua ole, mutta olen itsekin sitä vahingon takia joutunut kestämään :)
ja jospa luulee sitä vain ruuaksi yms..?
- -geggo-
. . . kyllä usein on agressiivinen.Mutta se on pelon ja epävarmuuden osoitus. Eli ihan vastasyntyneet usein puhisevat ja ääntelevät sekä hyökkäilevät suu avoinna. Tuntevat olevansa niin isoja ja pelottavan mahtavia.
Tuo mahtailu jää aika pian pois. Eikä ihan pientä poikasta vielä kannata kovin kädellään pelotella. Anna ensin hiljakseen tottua uuteen kotiinsa ja elämään yleensä.
Kun on muutaman viikon vanha yleensä lopettaa "uhkailut".
Aikuinen leopardigekko harvoin puree. Joskus saattaa vahingossa sormeen napata jos on nälkäinen ja luulee sormea herkulliseksi matoseksi ;).
-geggo- - Laave
Olen kuullut, että leopardigekot eivät pure kovinkaan leppoisista syistä. Tietenkin poikkeuksia löytyy. Vika saattaa kuitenkin olla enemmän liskon kasvatuksessa kuin liskon luonteessa.
Enempää en osaa auttaa.- -geggo-
. . . . ovat aika harvinaisia. Ainakaan itselläni eivät ole varsinaisesti purreet koskaan.
Kerran kun aloitin ruokinnan ja sormin poistin turveklönttiä terrasta , nappasi poikanen sormesta kiinni. Ruoaksi kai luuli.
Sitten miestäni on yksi gekoistani purrut kaksi kertaa vyötäröllä olevaan luomeen. Tämä vielä eri päivinä.
Hänellä oli kylpytakki päällä , gekko kiipesi avonaisen takin sisään ja nappasi vyötäröllä olevaa luomea. Kun tämä sattui kaksi eri kertaa , tarkastimme mistä mahtoi johtua. Huomasimme että luomi liikkui hengityksen tahdissa kuin jokin toukka ;). Meidän Elwira luuli saavansa makupalan.
-geggo-
- Banana
..on gekkuliiniainen purrut, mutta silloin syötin sille jogurttia gekko halusi isomman haukun ;). Pikkuisena gekko oli aika herkkä, eikä tykännyt koskettelusta vaan sähähti aina, kun käden vähän lähemmäs työnsi.
- Leoski
Siis eikö Leoskit pure? Ajattelin että kun saan sellasen niin olis hyvä tietää.
- Gekkofreak
Ei, leopardigekot eivät normaalisti pure ihmistä. Mutta pelästyessään se saattaa napata kiinni, mutta ei se sillai edes satu paljoa. Oma gekkoni ei ole purrut koskaan ihmistä. Gekkojen hankkioiden kannattaa aina muistaa että kunnolla kun leoski pelästyy se voi tiputtaa häntänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t595603Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo963493Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel473372Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L802588SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral622451Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi761928Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3331823Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161413Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal281218- 1401135