Miten olette hoitaneet lämmitysveden kierron sähkökatkon sattuessa?
Pellettihän palaa siellä hissukseen koko ajan, mutta lämpökuorma tippuu laakista alas, kun kiertovesipumppu ei pyöri.
Siitähän ne lämpötilat kaminassa sitten pikkuhiljaa nousee ja nousee.
Mitä sen jälkeen tapahtuu?
Pellettihän palaa siellä hissukseen koko ajan, mutta lämpökuorma tippuu laakista alas, kun kiertovesipumppu ei pyöri.
Siitähän ne lämpötilat kaminassa sitten pikkuhiljaa nousee ja nousee.
Mitä sen jälkeen tapahtuu?
Vastaukset 25
Vanhimmat
kourallinen pellettiä, siitä ei tule mitään ongelmaa, puukatilassa tilanne on hankalampi.
Turha "toivoa", että käy niin kuin aikanaan neuvostoliitossa!!
Siihen pellettipolttimon polttokuppiin jää niin vähän pellettejä kytemään, että ei niiden lämpöenergialla saada nousemaan kattilan veden lämpötilaa juuri yhtään, Toinen asia on jos on puupannu ja polttaa "suoralla vedolla" ja lataa pumpulla varaajaa,,,,, Ainahan on varoventtiili, höyry sitoo paljon lämpöä,,,,,
kierukka lopettaa syöttämisen jos ei ole sähköä....
Onko teillä koskaan ollut tälläista tilannetta?
Koittakaapas kotona jos omistatte pellettivehkeen
Normaali tilanteessa pumppu seis kuinka käy.
Tässä ei keskustella nyt siitä jatkuuko lämmitys tai laukeaako varoventtiili.
Miten käy kattilan jos siellä on juuri ruuvattu annos pellettiä palamaan.
Varoventtiili lojahtaa ok.
Miten käy kattilan, kestääkö se tyhjänä pelletin kuumuutta vai palaako puhki?
Esim. Ricalla on vakiovarusteena ylikuumenemista vastaan jäähdytyssilmukka.
Pellettijärjestelmässä ei kattilassa ole koskaan niin paljon tavaraa että sen energia riittäisi nostamaan kattilaveden kiehumispisteeseen, saati sitten keittämään kattilaa tyhjäksi. Lisäksi kyteminen tapahtuu pienemmällä teholla koska paloilman puhallus loppuu sähköjen kadotessa.
Normaalitilanteessa pumpun voi pysäyttää koska vain, poltin sammuu kuin öljypoltin kattilatermostaatin käskemänä.
"Miten käy kattilan, kestääkö se tyhjänä pelletin kuumuutta vai palaako puhki?"
Mitähän tuokin kysymys tarkoittaa?
Oletko testannut oman kattilasi?
Uskallatko?
Toimiiko varmasti?
Jos kattilan lämmön pitää jatkuvasti niin että termostaatti katkaisee polton 98C (paine nostaa kiehumislämpötilaa), niin silloin voi miettiä tuleeko palamisen lopussa ongelmia.
Kun hapekkaan ilman tulo loppuu palotilaan, niin tuli myös pysähtyy -- palaminen vaatii happea. Sen takia puhalluksen pysähtyessä myös palaminen loppuu ja sähkökatkos ei tee ongelmaa kattilan lämpötilalle.
Jos tuo asia paljon askarruttaa, niin hankkii sitten UPSin lisäakun, niin jo päästään tavallisten sähkökatkojen yli (esim 12h katkoa).
Jos kattilassa ei ole vettä, niin huonosti käy jos silloin siellä on tuli. Osat varmasti vääntyy. Varoventtiili päästää yli 1,5bar paineet ulos ja se ei tarkoita että kattila menisi tyhjäksi -- se ei ole varoventtiilin tarkoitus. Tämä käytös ei ole enää kiinni polttoaineesta. Hyvin voi kysyä että kestääkö kattilasi, jos joku leikkii kulmahiomakoneen kanssa sen vieressä ja lainaa siitä paloja...
Siis, kyllähän se liekki ja kyötö aika pian loppuu, kun puhallin ei saa virtaa puhallukseen ja liekin ylläpitoon! Suosittelen tutustumista pellettilämmitysjärjestelmään, ennenkuin näinkin nerokkaita kysymyksiä heitellään....
Palomaljassa on korkeintaan kourallinen pellettejä täydenkin palon aikana, joten mistään suuresta hiilloksesta ei ole kyse, niinkuin esim. puulämmitysjärjestelmissä!
No kun tuossa juuri yksi isäntä kertoi joutuneensa aamuyöstä vesiä pihalle laskemaan sähkökatkon vuoksi.
En tiedä kenen laite oli kysymyksessä vai puhuiko muuten vaan lämpimikseen paskaa.
Ei ollut kyllä ilahtunut tilanteesta.
kyseleppäs hiukan enemmän, että miksi?
nyky pelletivehkeillä ei noin voi käydä, stokerista en tiedä..
asia nyt ei pellettiä kyl koske mut kattila lämmöstä kyl.
aikoinaan kun asuimme sellaisessa ok talossa jossa oli puu kattila.
yhtenä iltana meni sähköt ja kattilassa oli valkee ei mennyt pitkään kun rupesi kuuluun aikas jytinää kun lämpö oli noi 120c . ei muuta kuin vettä pesään ei siinä oikein muuta osannut tehdä.
Hätätilan sattuessa hädänalainen laskee niin monesta hanasta kuin ehtii niin lämmintä vettä kuin vaan tulee - yleensä sähkökatkon sattuessa kaupungin/kunnan verkossa riittää painetta puskemaan vettä omakotihuusholliin niin että roikaa. Kaikki se talon lukemattomista hanoista tuleva vesi kulkee kattilan kautta jäähdyttäen sitä kokolailla tehokkaasti. Tällä periaatteella ne modernit hätäjäähdytyksetkin toimii niissä paljon puhutuissa nykyajan kattiloissa. Ja monissa muissakin prosesseissa.
Veden syytäminen itse tulipesään on kyllä aika miehekästä ja ainakin naapureilla on ihmettelemistä mutta ei se minulla ainakaan tulisi ensimmäisenä mieleen. En toki väitä etteikö mokoma tuolla sammuisi. Pannu kylläkin jäähtyy nopeammin tuolla minun ehdottamalla tavalla.
Toi toimii siinä tapauksessa jos ei ole erillistä varaajaa. Varsinkin vanhan ajan systeemeissä on käytetty erillistä varaaja ja käyttövesi kierukka on siellä varaajassa, joten toi sun ehdottamas menetelmä ei toimi niissä.
Sähkökatkon aikana kattilassa oleva vesi alkaa tietysti kuumenemaan koska kiertovesipumppu ei pyöri kattilan / varaajan välissä.
Välttämättä pesään ei kannatta alkaa syytämään vettä tulen sammuttamiseski, helpoiten tuli sammuu kun pistää kattila ilma "systeemit" kiinni, eli tukahduttaa tulen.
Mikäli kattila alkaa kiehumaan varoventtiili (toimiva) päästää pahimmat höyryt pihalle...
>Sähkökatkon aikana kattilassa oleva vesi alkaa
>tietysti kuumenemaan koska kiertovesipumppu ei
>pyöri kattilan / varaajan välissä
Tämä poikkeus ehdottomasti vahvistaa säännön. Hyvä havainto.
muutkin joilla on sähköstä riippuvainen lämmitystapa; toivomalla hartaasti ettei vika ole vattenfallin verkossa!! Rukoilukin voi auttaa.. Jos ei olisi maalinjoja niin varmaan olisi agregaatti pannun vieressä.
-kiertää se vesi pattereissa ilman pumppuakin hissukseen ja
-vaatii se pellettipoltinkin sähköä toimiakseen
=huolesi on turha
Sähkökatkon sattuessa kattilassa ei kovin pitkään tulta ole, koska palamiseen tarvittava puhallin on sammunnut ja eipä kierukkakaan paljon napuja syöttele. Molemmat meinaan tarvii sitä sähköä jota silloin ei ole saatavilla. Jos paine kattilassa alkaa kasvamaan, niin varoventtiili alkaa pelittään
Onko kukaan koittanut pannussaan miten käy?
Täällä parikymmentä äijää vakuuttaa suu vaahdossa, ettei mitään ongelmia ole. Innokkaimmat alkaa selittelemään mitä ongelmia muilla lämmitysjärjestelmillä tulee!
Kysymys kuului.
Tuleeko ongelmia?
Onko kukaan koittanut?
Toimiiko varmasti?
Uskallatko?
Ei selitellä sähköt pois ja testit päälle.
Kiitos jo etukäteen.
Minulla on stokeripoltin, jolla poltan pellettiä. On tosiaan sähköt ollut poissa kun huolsin polttimen ohjauskeskusta ja tein muutakin muutosta, ihan kokeilumielessä samalla katoin takapaloherkkyyttä yms. Kiertopumpun sammutin myös ettei kattila jäähtyisi turhaan kun poltin ei käy. Eli tilanne vastasi polttimen ja kattilan kannalta sähkökatkosta.
No parissa tunnissahan oli palopää kylmänä, eikä takatulesta tietoakaan. Eli härveli sammui kokonaan. Ja kattilan lämpöhän ei sähköjen katkeamisen jälkeen nouse kun ei tulikaan pala teholiekillä, vaan lähes kaikki kituvasta hiilloksesta tuleva lämpö karkaa hormiin. Ja sillä parilla palopäähän jäävällä kourallisella pellettiä ei kyllä juuri teevesiä enempää keitellä.
Pellettipolttimella tilanne on kokolailla sama, mutta takapalon vaaraa ei ole niin suuresti kun tällaisella suorasyöttöisellä stokeripolttimella voi olla sähköjen katketessa.
Mutta miksi epäilet että sähköjen katkeamisesta olisi vaaraa? Kun suurimmalla mahdollisella polttimessa kerralla olevalla pellettimäärällä ei kumminkaan VOI saada kattilaa kiehumaan, saati sitten keittää tyhjäksi.
joo-o,eipä hirveesti näytä testituloksia tippuvan,taitaa isännät surra haljenneita pannuja...
Just, eli tänään tuli sellainen 1h sähkökatkos tänne keskisuomen alueelle. Pellettipoltin oli käynnissä ja minä tietenkin sinkosin pannuhuoneeseen seuraamaan tilannetta! Ainoa havainto oli, että kun kiertovesipumppu oli pysähdyksissä, niin kiertoon menevän veden lämpömittari reagoi siten, että näytti 50astetta, mikä on tietenkin ymmärrettävää, kun vesi ei enää kiertänytkään putkistossa.
Kattilan lämpötila oli katkon alkaessa 81 astetta ja sähkön palatessa oli laskenut 79 asteeseen ja kattilan paineet olivat 0.5 bar ja 1.0 bar välissä.
Hienoa tulihan se testitulos sieltä viimeinkin.
Kiitos