välilihan leikkauksesta

Leikataanko väliliha tarpeen mukaan vai voiko sitä toivoa etukäteen (esim. laittaa toiveeksi sairaalaan vietävään lomakkeeseen?) Eräs lääkärituttavani suositteli synnytykseen välilihan leikkausta. Jos ei leikata, niin repeämistä voi kuulemma jäädä pahoja virtsaamis- ja ulostusvaikeuksia loppuiäksi..??
113973
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

eiköhän se yleensä leikata tarpeen mukaan.kaikissa synnytyksissä ei tarvitse leikata eikä tule mitään repeämiä,toisilla taas joudutaan leikkaamaan heti ja tulee silti repeämiä.se on täysin yksilöllistä.

Suomessa leikataan (varsinkin ensisynnyttäjiltä) aika usein väliliha,on helpompi ommella siisti leikkaushaava kun repeämä.kun taas esim. Norjassa annetaan mieluummin revetä vähän kun leikataan.haava paranee siten nopeammin koska paikat repeää aina kudosten suuntaisesti,välilihan leikkaus taas ei.

Äänestä

Useimmiten kokemukseni mukaan leikataan - vaikkei haluaisikaan.

Itse synnytin esikoiseni alta kaksi kiloisena keskosena, ja kätilöt leikkasivat silti. Mahtumisessa ei olisi ollut ongelmaa, niin oli vain kätevämpää ja nopeampaa...

Toinen lapseni oli lähes nelikiloinen ja hyvin tuli ilman leikkuuta (pyynnöstäni ei leikattu) - repeämiä tuli pieniä, jotka paranivat paljon nopeammin kuin edellinen leikkaushaava!

Kuulemma lämmin vesi pehmentää kudoksia.

Itse olin suihkussa koko avautumisvaiheen, joten se varmasti auttoi ettei välilihaa tarvinnut leikata. Olen kuullut, että alapäätä voi myös hautoa lämpimällä ennen synnytystä vaikkei suihkuun jaksaisikaan ja se auttaisi ihan yhtä hyvin ehkäisemään repeämiä.

Kätilöillä on paremmat näkymät sinne alas ja varmasti osaavat käyttää omaa harkintaansa ja kokoarvioita hyväkseen.

Onnea synnytykseen :)

Äänestä
  • Kun synnytit n. kilon painanutta lastasi, välilihasi leikattiin vähentämään vauvan päähän kohdistuvaa painetta. Eli haluttiin suojella lastasi...

    Äänestä

Ymmärtääkseni leikataan vain jos on tarvis.
Mulla leikattiin ja repesin silti useasta kohtaa.

Repeämä ymmärtääkseni paranee paremmin, mutta leikkaus on helpompi kai ommella..?

Äänestä

kun olin ensisynnyttäjä ja kyseessä perätilasynnytys. Repeämiä ei tullut. Parempi varmasti oli näin lapsen kannalta. Tällä kertaa aion toivoa, että ei leikata, jos ei ole välttämätöntä. Sen verran kauan vei itsellä parantua.

Äänestä

Ensimmäisellä kerralla ei ehditty mutta olisi ollut tarpeetonta leikata. Toisella kerralla toivoin ettei leikata ja luvattiin katsoa tilanne. Ei sitten leikattu. Kummalakaan kerralla ei revenyt eikä yhtään tikkiä tarvittu. Lapset oli alle 3kg ja rakenteeltaan siroja.

Äänestä
  • Kätilö sanoi, että jos ei seuraavalla työnnöllä tule, leikataan. Kaikki välineet jne. oli jo valmiina. Vaavipas tulikin sillä seuraavalla työnnöllä, tai siis pää tuli :) Repesin vähän, taisi viisi tikkiä tulla ja 1-asteen repeämä kirjoitettiin sairaskertomukseen. Mun mielestä oli parempi, kun ei leikattu, repeämät parani nopeasti (n. viikossa), vaikka jälkitarkastuksessa lääkäri ihmettelikin, ettei ole leikattu. Ilmeisesti lääkärit ovat yleisesti sitä mieltä, että pitäisi aina leikata ihan rutiinilla...

    Äänestä

missään nimessä anna leikata välilihaasi!! Sen paraneminen kestää tolkuttomasti pidempään kuin normaalin repeämisen!

Tai tietysti, jos haluat, että istuminen sattuu pitkään, virtsaaminen kirvelee pidempään, ulostaminen ei meinaa onnistua ilman itkua ja jomotus alapäässä tuntuu pidempään, niin pyydä ihmeessä se välilihan leikkaus, ihan vaikka vain varmuuden vuoksi!

Taisi olla joko lapseton nainen tai mies tuo sinun lääkäri tuttavasi, koska puhuu aivan järjettömiä sinulle.

Äänestä
  • mulla leikattiin välilihaa reilusti,tikkejä tuli 15 kpl. joo,istuminen sattu aluks,toisella kankulla istuminen onnistu paremmin.pissaaminen ei kirveltänyt,isommalla asialla kävin seuraavana päivänä synnytyksestä ja se EI sattunut. eli eipäs anneta ohjeita toisille pelkän oman kokemuksen perusteella! se on täysin yksilöllistä!

    Äänestä

Minäkin ihmettelen tuota lääkärin kommenttia, yleensä lääkärit ovat hyvin tietoisia siitä, että kirurgiset (leikatut) haavat paranevat huonommin kuin luonnollisesti kudosrajoja myöten etenevät repeämät.

Väliliha leikataan yleensä vain tarvittaessa normaalissa synnytyksessä. Kätilö seuraa välilihan venymistä ja mikäli näyttää siltä, että se repeää paljon, tai hallitsematomaan suuntaan, leikkaa hän sen varmuuden vuoksi.

Äänestä

Välilihan leikkaus ei ole rutiinia ensisynnyttäjilläkään. Jos kyseessä on ennenaikainen synnytys tai perätila, silloin leikataan aina. Ensimmäisessä tapauksessa sen vuoksi, että lapsen päähän ei kohdistuisi liian paljon painetta ja jälkimmäisessä sen vuoksi, että tilaa tarvitaan enemmän. Myös imukuppi- ja pihtisynnyksessä väliliha leikataan.

Kannattaa kertoa kätilölle oma toivomus ja varautua siihen, että ponnistusvaihe kestää vähän pidempään. Pieniä repeämiä tulee aika usein, mutta ne paranevat paljon nopeammin kuin välilihan leikkaus. Myös synnytysasennolla on merkitystä. Jos synnytät kontallaan, lapsen pään aiheuttama paine ei kohdistu vain välilihaan, joilloin leikkaaminen on yleensä tarpeetonta.

Vielä muutama vuosi sitten välilihan leikkaaminen oli lähes automaatio, mutta onneksi on menty järkevään suuntaan ja toimenpide tehdään vain tarvittaessa. Myös tutkimusnäyttö osoittaa, että leikkaus ei ole välttämätön ja on usein jopa haitallinen pidemmällä tähtäimellä.

Onnea synnytykseen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 38+4 kirjoitti:

Leikataanko väliliha tarpeen mukaan vai voiko sitä toivoa etukäteen (esim. laittaa toiveeksi sairaalaan vietävään lomakkeeseen?) Eräs lääkärituttavani suositteli synnytykseen välilihan leikkausta. Jos ei leikata, niin repeämistä voi kuulemma jäädä pahoja virtsaamis- ja ulostusvaikeuksia loppuiäksi..??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu