Onko myrkkyä citruunalle että sitä pidetään välillä kosteassa parkkihallissa ja sitten ajetaan kovissa pakkaskeleissä? Meinaan, on tulossa uusi citikka ensi viikolla ja utelen asiaa koska olen kuullut että citikan sähkölaitteet ovat arkoja kosteudelle.
Kostea halli myrkkyä
Citikalle?
171878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
loistavasta valinnasta.
Sinulta ne sitten tulevaisuudessa huolet ihan heti lopu !
onneksi olkoon. Hieno valinta. Nuo kosteusongelmat vaivaavat kaikkia uusia autoja sähköisten hilavitkuttimien lisäännyttyä. Kyllä niitä ongelmia esiintyy niin Mersuissa, Bemareissa kuin Toyotissakin! Tärkeintä on, että auto ehtii kuivua kunnolla ennen ulos pakkaseen ajoa. Jos parkkihallin ilmanvaihto ei ole riittävä, autoon jäävä kosteus ilman muuta jäätyy ja aiheuttaa kaikenlaisia häiriöitä. (keskuslukitus, lasinnostimet, sytytyshäiriöt yms.) Kosteus on myrkkyä kaikille nykyautoille.
kaikkein pahinta ruostumisen kannalta on kosteat tilat ja jatkuvasti tapahtuva sulaminen ja jäätyminen...
On myrkkyä, samoin jos pidetään kuivassa hallissa ja ajetaan leudossa kelissä tai vaan yleensä ajetaan. Paras vaan pitää se hallissa, ihan sama missä. Todennäköisesti tulet pitämään sitä enimmäkseen Vehon korjaamohallissa, ja kun kypsyt vaihtoautohallissa, josta se ei sitten poistukaan kuin ehkä romuttamohalliin.
ulostepoika palasi joulutauolta!
hitsi, voi hitsin hitsi!! Näkyy palanneen!
Ellei aikuisella (tai mistäs sitäkään tietää) miehellä ole muuta tekemistä, anna edes joidenkin kysyä ja saada vastauksia. Tuollainen "sun auto on paska, mulla on hyvä"- kuluu sinne hiekkalaatikolle, jolloin tapeltiin kumman iskällä on enemmän voimaa. Että ystävällisesti jos voisit poistua ja antaa fiksuimmille tilaa.
Tommy
Tyypillinen katkera tojokuski. Taitaa ottaa päähän, kun muut ei arvosta sun tojoa.
Katkerat on kyllä shitikkakuskit itse. Minä ajan tyytyväisenä VOLVOLLA, ja arvostusta riittää. Itsellä ja muilla.
Shitroenistakin on kokemusta, enhän muuten yrittäisi varoittaa muita samasta riesasta. Mutta kiittämättömyys on ...
ohjeista ei kannata välittää shit`tiäkään!! Mitä jyväjemmari tietää autoista?
ripuliteposta ei kannata välittää...
että hiekkalaatikolla näkee millä eväillä isä on maailmalla, sanoi aikoinaan muistaakseni Karpo. Joku toinen viisan kertoo saman asian toisin sanoin: ettei omena putoa kauaksi puusta.
niistähän rikkoutuu webastot vähän väliä ja autoa ei saa edes käyntiin sitten.
Riisipussipelle mee rassaa keksilaatikkoas.
Vai onko kyseessä polku-auto ikäinen korvantaukset
vielä märkänä oleva gossi.
niin aja Citikka talliin. Se pelaa yhtä hyvin kuin muutkin tallissa olevat autot. Etuna on se, että se on ruostetta vastaan parempi kuin moni muu. Siinä on tasan tarkkaan samat sähkölaitteet kuin suurimmassa osassa autoja. Tietääkseni Citikka ei tee itse yhtään johdon pätkää tai sähkölaitetta itse niin kuin ei tee muutkaan auton valmistajat. (Omassani on Boshin laitteet).
Jos olet vain "huulenheittäjä" niin unohda koko juttu ja keskity mollaamiseen.
Omassa C4ssa ollut ongelmia kosteuden kanssa, mutta takuuna korjattu, joten toistaiseksi toimii taas. Kosteusongelmista tallissani olen päässyt hankkimalla sinne kosteudenkerääjän. Illalla kun ajaa märän auton talliin niin aamulla auto on kuiva niin sisältä kuin ulkoa.
Olen kuullut, että nykyautot kaikki on herkkiä kosteudelle. Eikä tarvi olla ruudinkeksijä tajutakseen, että autoissa on nykyisin tekniikkaa siihen malliin, että väkisinkin niihin tulee ongelmia.
Olen valitettavsti joutunut tekemisiin myös vanhempien autojen kanssa ja niissä on samalla tavalla sähkövikoja kun uusissakin. Vanhoissa autoissa ei vaan ole tietokoneita, jotka menevät sekaisin.
jos näin olisi niin eikö kaikki sitsot olisi korjaamoilla . nyt taas joku tosi nero sano että siellähän ne ovatkin mutta , jätetään se omaan arvoonsa.