saako rupikonnia ja normaaleita samppeja ottaa luonnosta itselleen lemmikiks..olen mökillä ollessani kerännyt sammakoita:) ois ihQuu saaha lemmikiks.
mmmmmmmmm
1
373
Vastaukset
- Niina
Kaikki Suomen sammakkoeläimet ovat rauhoitettuja eli niitä ei saa ottaa lemmikiksi. Tämä koskee niin sammakoiden kutua, toukkia kuin aikuisia eläimiäkin.
Ja miksi pitäisi ottaa kotimaisia sammakoita kun ihan lemmikkisammakoiksi soveltuvia kurnuttajia löytyy jopa kotimaisilta kasvattajilta. Esim. helppo aloittelijan lemmikkisammako on kiinankellosammakko (Bombina orientalis).
Jos olet oikeasti kiinnostunut ottamaan sammakon lemmikiksi suosittelen sinua lukemaan "Mikä sammakko minulle?" - kirjoitelman sivuiltammme (http://www.sammakkolampi.net/kirjoitelmat/lajin_valinta.html ).
Niina
www.sammakkolmapi.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1004482- 272375
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1082184- 2002179
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4051897- 1691493
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001269Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321075Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72976Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79850