Niin.
Menin kauppaan ja ostin hiiren. Laserin. Vihdostaviimein korvamaan sen vanhan pallorasian.
Tykkään käyttää suhteellisen hidasta hiirtä. Vaan hitto vieköön kun on tuo uusi hiiri niin kätevä, että menee n. 3cm ranneliikkeellä leveän näytön laidasta laitaan. Tavoite matka olisi n. 8-10cm.. siis sellainen reipas ranteenheilautus.
Niin ja wintoosan (xp) nappulat on käännety jo sinne kaikkein minimalistisimpaan asentoon. Ajuria etsitty ja asenneltu ja homma on edelleen entisellään. Liian nopee mulle.
Niin että onko kellään tiedossa keinoa jolla hiiren holtittoman liikehdinnän saisi aisoihin?
Vai nakkaanko vempaimen lampeen?
Ideoita hiiren hidastamiseen?
8
813
Vastaukset
- pirkkaniksi
Rotanmyrkkyä!
- Olisihan
Se pitänyt arvata, että ensimmäinen infantiili joka vastaa ei edes ymmärrä kysymystä.
Mahtava mesta tämä..
- säätänyt
Start/control panel/Mouse/Pointer Motion.
Ootko säätänyt tuolta nopeuden siis hitaimmalle?
Lisäksi noi optiset hiiret (tai mikä laseri se olikaan) saattaa olla aika venkuroita joillain alustoilla. Kokeile ihan paperin päällä, ei siis hiirimaton päällä. Onko eroa?- Ednet AG
Kaikki tuo on kokeiltu.
ControlPanelista on laitettu napit nollille. erilaisia alustoja on testailtu, hiirelle on haeskeltu uudenlaista driveriäkin ja kaikkea eikä auta.
Driverikin löytyi, ja se tarjosi miellyttävän paljon mahdollisuuksia kaikille n. seitsemälle painikkeelle joita törröttää eri puolilla rasiaa, mutta ei mitään nopeuden rukkaaminseen..
Harmittava rakkine.
Nyt siis todellakin haeskelen ihan vakavissani niitä hakkereiden omia extreme konsteja joilla vikkin hiiren saisi taltutettua..
- lfdh
Niissä ainakin kannattaa asentaa valmistajan ajurit (uusimmat, ei cd:llä mukana tulleet) ja säätää sieltä. Vauhti sopivaksi ja kiihtyvyys (acceleration) none:ksi.
- Ednet AG
Hiirulainen on halpismalli nimeltään 'Ednet'
- asia on
Ednet AG kirjoitti:
Hiirulainen on halpismalli nimeltään 'Ednet'
niin, että halvalla ei saa hidasta ;-)
- Ednet AG
asia on kirjoitti:
niin, että halvalla ei saa hidasta ;-)
Sitä vähän epäilinkin..
Hemmetti.
Vapiskaa vesilinnut. Ampu tulee...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392477
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381343- 841313
- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40949Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.123832- 31761
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi25623Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d6820529