Onko nykyiset uusimmat bensa-autot mahdollista saada kulkemaan etanoliseoksella? Haussa uusi auto, enkä aja niin paljoa että ostaisin dieselin. Onnistuuko laimennettu bensa-etanoliseoksella ajo suoraan vai vaatiiko kalliita muutoksia (venttiilit) autoon? Paljonko lisäkuluja?
Bensa-auto etanoli-
17
13014
Vastaukset
- SeppoMikkonen
Tekniikka karkeasti ottaen: Jos on yli 10 % etanolia, on auto tehtävä tehtaalla etanolia sietävistä osista. Mm. erilainen polttoainetankki, erilaiset letkut ja tiivisteet, suuremmat suuttimet, erilaiset ohjelmat mustassa laatikossa, erilaiset venttiili-istukat, lohkolämmitin. Myös lyhemmät moottoriöljyn vaihtovälit.
85 % etanoli 15 % bensa-seokselle tehtyjä autoja (FFV, flexible fuel vehicles) tekee mm. Ford, Saab ja Volvo. FFV säätyy automaattisesti mille tahansa seokselle 0 ... 85 % etanolia 100 ... 15 % bensaa. Bensaa tarvitaan jotta lähtee käyntiin kylmänä (talvella mielellään 25 %). Saabilla on suunnitteilla pelkällä etanolilla käyvä auto.
Toistaiseksi on kannattamatonta Suomessa, jossa etanolista on maksettava sama vero kuin bensiinistä. Ruotsissa FFV-autoilla ja etanolilla on veroetuja ja muita etuja. Tehdastekoiset FFV-autot ovat suunnilleen samanhintaisia kun bensa-autot.
Mikä tahansa pirtu ei kelpaa bensan sekaan, vaan sen pitää olla vedetöntä etanolia korroosionestolisäaineiden kanssa.
Pakokaasupuolen polttoainelainsäädäntö sallii toistaiseksi enintään 5 % etanolia bensiinissä.
Lisäksi on huomattava, että etanolin lämpöarvo on vain 21 MJ/l kun bensan on 32 MJ/l. Siten etanolia kuluu litroina huomattavasti enemmän kuin bensiiniä per 100 km lisäten polttoainekustannuksia. Dieselmoottorilla (ja tulevaisuudessa ehkä biodieselpolttoaineella) kulutus litroina per 100 km olisi noin puolet etanolista!
Mikäli biopolttoaineiden verotus lievenee Suomessa tulevaisuudessa, helpompi ja paljon edullisempi keino on panna kaikkeen bensiiniin muutama % etanolia tai etanolista öljynjalostamolla tehtyä ETBE:tä kuin alkaa rakentamaan huoltoasemille jakelua etanolille ja muuttamaan autoja etanolikäyttöisiksi.
Seppo Mikkonen
Neste Oil
[email protected]- SeppoMikkonen
sitroen kirjoitti:
Miksi erilaiset venttiili-istukat etanolille?
En tiedä yksityiskohtia venttiileistä, istukoista tai niiden materiaaleista, mutta Fordin tuore FFV-autoesite sanoo "bensiiniautoa ei ole tehty selviämään korroosiota aiheuttavasta etanolista"... "on suuri riski että moottorin ja polttoainejärjestelmän kuluminen lisääntyy ja auton elinikä lyhenee dramaattisesti" (vapaa käännös ruotsin kielestä).
Korroosioon viitaten moottoriöljyn ja öljynsuodattimen vaihtoväli on 10000 km, ja kylmäkäynnistyksessähän polttoainetta menee enempi tai vähempi moottoriöljyn sekaan.
Etanolin käytös on myös kumi- ja muovimateriaaleja kohtaan on huomattavan erilainen.
Etanoli on kemialtaan polaarinen veden sukulaisaine eikä hiilivetytyyppinen niin kuin bensiini, ETBE, dieselpolttoaine ja moottoriöljyt. SeppoMikkonen kirjoitti:
En tiedä yksityiskohtia venttiileistä, istukoista tai niiden materiaaleista, mutta Fordin tuore FFV-autoesite sanoo "bensiiniautoa ei ole tehty selviämään korroosiota aiheuttavasta etanolista"... "on suuri riski että moottorin ja polttoainejärjestelmän kuluminen lisääntyy ja auton elinikä lyhenee dramaattisesti" (vapaa käännös ruotsin kielestä).
Korroosioon viitaten moottoriöljyn ja öljynsuodattimen vaihtoväli on 10000 km, ja kylmäkäynnistyksessähän polttoainetta menee enempi tai vähempi moottoriöljyn sekaan.
Etanolin käytös on myös kumi- ja muovimateriaaleja kohtaan on huomattavan erilainen.
Etanoli on kemialtaan polaarinen veden sukulaisaine eikä hiilivetytyyppinen niin kuin bensiini, ETBE, dieselpolttoaine ja moottoriöljyt.sanoen ei tietoa, että etanoli vaatisi jotain erityistä venttiili-istukoilta.
Samaa "tietoa" lyijystä? Olen ajanut 98:lla ilman lisäaineita 150000 km vaikka tehtaan mukaan pitäisi ehdottomasti käyttää lyijytettyä polttoainetta. Mitään haittaa en ole vielä havainnut. Lieneekö yhtä luotettavaa tietoa etanolista?- SeppoMikkonen
sitroen kirjoitti:
sanoen ei tietoa, että etanoli vaatisi jotain erityistä venttiili-istukoilta.
Samaa "tietoa" lyijystä? Olen ajanut 98:lla ilman lisäaineita 150000 km vaikka tehtaan mukaan pitäisi ehdottomasti käyttää lyijytettyä polttoainetta. Mitään haittaa en ole vielä havainnut. Lieneekö yhtä luotettavaa tietoa etanolista?Ei lyijy ole mustavalkoinen ja ehdoton kyllä/ei-juttu. Jos moottorilla on nuoruudessaan ajettu lyijyllisellä bensalla, se kestää aikansa tavallista ajoa lyijyttömällä ilman venttiiliensuojalisäainetta. Jos ajetaan rankkaa ajoa, esim. asuntoperävaunun vetoa, niin kestää lyhempään. Jos lyijylliselle tarkoitetulla moottorilla tai remontissa uusituilla lyijylliselle tarkoitetuilla venttiili-istukoilla aletaan heti ajamaan lyijyttömällä ja ilman venttiilinsuojalisäainetta, niin kuluminen voi olla nopeata (kestää muutamia tuhansia km).
Ainakin Ford on Ruotsissa samanhintainen FFV-mallina kuin tavallinen, eli etanoli ei ole mitenkään ylipääsemätön asia jos se otetaan huomioon jo tehtaalla. Autotehtaat pyrkivät pelaamaan materiaaleissa ja kestoiässä varman päälle. Vanhan käytetyn omistaja ei tarvitse tehdä niin omalla autollaan.
Etanolista (esim. Ruotsin E85) haaveiltaessa on muistettava se, että polttoaineenkulutus on huomattavasti suurempi kuin bensalla, joten etanolin pitää olla selvästi halvempaa kuin bensan per litra, jotta ajo kannattaa. Biodiesel on sikäli parempi, että kulutus ei juurikaan poikkea tavallisesta dieselpolttoaineesta.
Lisäksi on muistettava, että ainakin toistaiseksi verottomalla etanolilla ajo on vero- ja polttoainelaatulakien vastaista niin kuin polttoöljyn käyttö dieselautossa. - kenny
SeppoMikkonen kirjoitti:
Ei lyijy ole mustavalkoinen ja ehdoton kyllä/ei-juttu. Jos moottorilla on nuoruudessaan ajettu lyijyllisellä bensalla, se kestää aikansa tavallista ajoa lyijyttömällä ilman venttiiliensuojalisäainetta. Jos ajetaan rankkaa ajoa, esim. asuntoperävaunun vetoa, niin kestää lyhempään. Jos lyijylliselle tarkoitetulla moottorilla tai remontissa uusituilla lyijylliselle tarkoitetuilla venttiili-istukoilla aletaan heti ajamaan lyijyttömällä ja ilman venttiilinsuojalisäainetta, niin kuluminen voi olla nopeata (kestää muutamia tuhansia km).
Ainakin Ford on Ruotsissa samanhintainen FFV-mallina kuin tavallinen, eli etanoli ei ole mitenkään ylipääsemätön asia jos se otetaan huomioon jo tehtaalla. Autotehtaat pyrkivät pelaamaan materiaaleissa ja kestoiässä varman päälle. Vanhan käytetyn omistaja ei tarvitse tehdä niin omalla autollaan.
Etanolista (esim. Ruotsin E85) haaveiltaessa on muistettava se, että polttoaineenkulutus on huomattavasti suurempi kuin bensalla, joten etanolin pitää olla selvästi halvempaa kuin bensan per litra, jotta ajo kannattaa. Biodiesel on sikäli parempi, että kulutus ei juurikaan poikkea tavallisesta dieselpolttoaineesta.
Lisäksi on muistettava, että ainakin toistaiseksi verottomalla etanolilla ajo on vero- ja polttoainelaatulakien vastaista niin kuin polttoöljyn käyttö dieselautossa.Eikös se -80 alkupuolen brassi escortti tehty alunperin alkoholi moottoriksi, merkittävin ero oli korkea puristus suhde, noin 11. Ja muistan lukeneeni tekniikan maailmasta sellasia kokeita, että tollanen -80 luvun lopun nissan bluebirdia koekäytettiin alkoholilla, ja kun seoksessa oli yli 50% alkoholia, niin silloin alko huomaamaan eroa. Mitään rakenteellisia muutoksia ei tehty moottoriin.
Suurin hidaste ajoneuvojen polttoainevaihtoehtojen kehittymiseen on verotus. Valtiovalta ei haluaisi luopua hyvin lypsävästä lehmästä. biokaasu ja poltttokenno autothan on suomen valtiolle suurin uhka, kun itä ei enää uhkaa. - insinööri
kenny kirjoitti:
Eikös se -80 alkupuolen brassi escortti tehty alunperin alkoholi moottoriksi, merkittävin ero oli korkea puristus suhde, noin 11. Ja muistan lukeneeni tekniikan maailmasta sellasia kokeita, että tollanen -80 luvun lopun nissan bluebirdia koekäytettiin alkoholilla, ja kun seoksessa oli yli 50% alkoholia, niin silloin alko huomaamaan eroa. Mitään rakenteellisia muutoksia ei tehty moottoriin.
Suurin hidaste ajoneuvojen polttoainevaihtoehtojen kehittymiseen on verotus. Valtiovalta ei haluaisi luopua hyvin lypsävästä lehmästä. biokaasu ja poltttokenno autothan on suomen valtiolle suurin uhka, kun itä ei enää uhkaa.Lyhytaikaisessa käytössä etanolin käyttämiselle riittää, että polttoaineen syöttömäärää kasvatetaan vastaavasti minkä verran etanolia sekoitetaan bensiiniin. Jatkuvammassa käytössä kumi-ja muoviosat polttoainejärjestelmässä joutuvat koville ja niitä joutuu uusimaan muutaman vuoden välein, jos niitä ei vaihdeta alkoholia sietäviin materiaaleihin. Pakoventtiilit pitäisi vaihtaa rosterista tehtyihin natrium-täytteisiin, koska alkoholi palaa kuumempana kuin bensa. Mitattu pakosarjan lämpötila moottorina Nissanin E15 motti bensalla 860-880astetta ja alkoholilla 970-1010 astetta kuormitettaessa 45 kW:n teholla 1 min. Istukat todennäköisesti kestävät kyllä pidempään kuin venttiilit, koska istukat kiinni kannessa ja niiden jäähtyminen on tehokasta. Pakoventtiilien jäähtyminen tahtoo muutenkin olla ongelmallista, koska kuumat pakokaasut kuumentavat niitä ja jäähtyminen tapahtuu vain venttiilin ohjaimen ja kapean istukkapinnan kautta. Pääsuuttimia vaihtamalla ko. moottori kävi kohtalaisesti E85:lla. Vakiosuuttimet ovat ensiö 103 ja toisio 130. E85:lla ensiösuuttimeksi laitettiin tuo 130 ja toisio 160. Power valve vaihdettiin 40:stä 50:ksi. Tyhjäkäynnin CO-pitoisuus pitäisi olla 1,0-2,0 % mutta se nostettiin 2,5%:iin. Ilmasuuttimiin ei koskettu. Jos joku ihmettelee, että miksi joku riisikupin kone, niin sen takia, että noita saa romikselta kympillä. Ehjiä. Eli sopivia testimoottoreita vaikka rikkoontuisikin.
Sitten sytkäpuoli: Perusennakkoa pitäisi olla 4 astetta. E85:lla kone sieti perusennakon noston 9 asteeseen. 10 asteella koneen kylkeen viritetty nakutustunnistin väitti koneen nakuttavan välillä 2650-3250 rpm.
E85:lla ei uskallettu hakea maksimitehoja työturvallisuuden takia, mutta bensalla saatiin 53 kW eli 72hv ja tehdas ilmoittaa tehoksi 75hv, joten aika lähellä ollaan ja moottoria voitanee pitää kohtuukuntoisena. Todennäköisesti 3hv ero selittyy mittaustavalla. Nyt oli laturi tuottamassa moottorin käymiseen tarvittava sähkö ja vesipumppua pyöritettiin normaalisti hihnalla.
Kestävyyden testaamiseksi olisi tarvinnut saada erikoislupa käyttää E85:sta ja maksaa järkyttävän suuruinen dieselvero, joten tyydyttiin tekemään johtopäätöksiä mittaustuloksista ja jätettiin suunnitteille nämä käytännön kestotestit. - ........
insinööri kirjoitti:
Lyhytaikaisessa käytössä etanolin käyttämiselle riittää, että polttoaineen syöttömäärää kasvatetaan vastaavasti minkä verran etanolia sekoitetaan bensiiniin. Jatkuvammassa käytössä kumi-ja muoviosat polttoainejärjestelmässä joutuvat koville ja niitä joutuu uusimaan muutaman vuoden välein, jos niitä ei vaihdeta alkoholia sietäviin materiaaleihin. Pakoventtiilit pitäisi vaihtaa rosterista tehtyihin natrium-täytteisiin, koska alkoholi palaa kuumempana kuin bensa. Mitattu pakosarjan lämpötila moottorina Nissanin E15 motti bensalla 860-880astetta ja alkoholilla 970-1010 astetta kuormitettaessa 45 kW:n teholla 1 min. Istukat todennäköisesti kestävät kyllä pidempään kuin venttiilit, koska istukat kiinni kannessa ja niiden jäähtyminen on tehokasta. Pakoventtiilien jäähtyminen tahtoo muutenkin olla ongelmallista, koska kuumat pakokaasut kuumentavat niitä ja jäähtyminen tapahtuu vain venttiilin ohjaimen ja kapean istukkapinnan kautta. Pääsuuttimia vaihtamalla ko. moottori kävi kohtalaisesti E85:lla. Vakiosuuttimet ovat ensiö 103 ja toisio 130. E85:lla ensiösuuttimeksi laitettiin tuo 130 ja toisio 160. Power valve vaihdettiin 40:stä 50:ksi. Tyhjäkäynnin CO-pitoisuus pitäisi olla 1,0-2,0 % mutta se nostettiin 2,5%:iin. Ilmasuuttimiin ei koskettu. Jos joku ihmettelee, että miksi joku riisikupin kone, niin sen takia, että noita saa romikselta kympillä. Ehjiä. Eli sopivia testimoottoreita vaikka rikkoontuisikin.
Sitten sytkäpuoli: Perusennakkoa pitäisi olla 4 astetta. E85:lla kone sieti perusennakon noston 9 asteeseen. 10 asteella koneen kylkeen viritetty nakutustunnistin väitti koneen nakuttavan välillä 2650-3250 rpm.
E85:lla ei uskallettu hakea maksimitehoja työturvallisuuden takia, mutta bensalla saatiin 53 kW eli 72hv ja tehdas ilmoittaa tehoksi 75hv, joten aika lähellä ollaan ja moottoria voitanee pitää kohtuukuntoisena. Todennäköisesti 3hv ero selittyy mittaustavalla. Nyt oli laturi tuottamassa moottorin käymiseen tarvittava sähkö ja vesipumppua pyöritettiin normaalisti hihnalla.
Kestävyyden testaamiseksi olisi tarvinnut saada erikoislupa käyttää E85:sta ja maksaa järkyttävän suuruinen dieselvero, joten tyydyttiin tekemään johtopäätöksiä mittaustuloksista ja jätettiin suunnitteille nämä käytännön kestotestit.Tuskin tarvitsee mitään lupia jos kehittyneemmässä naapurimaassamme testailee.
- kenny
insinööri kirjoitti:
Lyhytaikaisessa käytössä etanolin käyttämiselle riittää, että polttoaineen syöttömäärää kasvatetaan vastaavasti minkä verran etanolia sekoitetaan bensiiniin. Jatkuvammassa käytössä kumi-ja muoviosat polttoainejärjestelmässä joutuvat koville ja niitä joutuu uusimaan muutaman vuoden välein, jos niitä ei vaihdeta alkoholia sietäviin materiaaleihin. Pakoventtiilit pitäisi vaihtaa rosterista tehtyihin natrium-täytteisiin, koska alkoholi palaa kuumempana kuin bensa. Mitattu pakosarjan lämpötila moottorina Nissanin E15 motti bensalla 860-880astetta ja alkoholilla 970-1010 astetta kuormitettaessa 45 kW:n teholla 1 min. Istukat todennäköisesti kestävät kyllä pidempään kuin venttiilit, koska istukat kiinni kannessa ja niiden jäähtyminen on tehokasta. Pakoventtiilien jäähtyminen tahtoo muutenkin olla ongelmallista, koska kuumat pakokaasut kuumentavat niitä ja jäähtyminen tapahtuu vain venttiilin ohjaimen ja kapean istukkapinnan kautta. Pääsuuttimia vaihtamalla ko. moottori kävi kohtalaisesti E85:lla. Vakiosuuttimet ovat ensiö 103 ja toisio 130. E85:lla ensiösuuttimeksi laitettiin tuo 130 ja toisio 160. Power valve vaihdettiin 40:stä 50:ksi. Tyhjäkäynnin CO-pitoisuus pitäisi olla 1,0-2,0 % mutta se nostettiin 2,5%:iin. Ilmasuuttimiin ei koskettu. Jos joku ihmettelee, että miksi joku riisikupin kone, niin sen takia, että noita saa romikselta kympillä. Ehjiä. Eli sopivia testimoottoreita vaikka rikkoontuisikin.
Sitten sytkäpuoli: Perusennakkoa pitäisi olla 4 astetta. E85:lla kone sieti perusennakon noston 9 asteeseen. 10 asteella koneen kylkeen viritetty nakutustunnistin väitti koneen nakuttavan välillä 2650-3250 rpm.
E85:lla ei uskallettu hakea maksimitehoja työturvallisuuden takia, mutta bensalla saatiin 53 kW eli 72hv ja tehdas ilmoittaa tehoksi 75hv, joten aika lähellä ollaan ja moottoria voitanee pitää kohtuukuntoisena. Todennäköisesti 3hv ero selittyy mittaustavalla. Nyt oli laturi tuottamassa moottorin käymiseen tarvittava sähkö ja vesipumppua pyöritettiin normaalisti hihnalla.
Kestävyyden testaamiseksi olisi tarvinnut saada erikoislupa käyttää E85:sta ja maksaa järkyttävän suuruinen dieselvero, joten tyydyttiin tekemään johtopäätöksiä mittaustuloksista ja jätettiin suunnitteille nämä käytännön kestotestit."Jos joku ihmettelee, että miksi joku riisikupin kone, niin sen takia, että noita saa romikselta kympillä." Juu, ei niistä moottorit ajamalla lopu, eikä muukaa tekniikka. Toi on niinpal vanha moottori,että se on viel japsi, että ei ole kehitysmaissa tehtyjä osia.
- Insinööri
kenny kirjoitti:
"Jos joku ihmettelee, että miksi joku riisikupin kone, niin sen takia, että noita saa romikselta kympillä." Juu, ei niistä moottorit ajamalla lopu, eikä muukaa tekniikka. Toi on niinpal vanha moottori,että se on viel japsi, että ei ole kehitysmaissa tehtyjä osia.
"Tuskin tarvitsee mitään lupia jos kehittyneemmässä naapurimaassamme testailee."
Kun vaan joku taho järjestäisi työpaikan sieltä tai rahoittaisi siellä vuoden oleskelun. Työpaikka on hakusessa. Olisi oikeasti mielenkiintoista päästä ajamaan vaikka 30 000km:n kestotesti ja sen jälkeen purkaa moottori ja katsoa mitä se on syönyt. Tosin epäilen että vakiot pakoventtiilit eivät kyllä kestä. Jos joku tietää tuohon moottoriin rosteriventtiileitä myytävänä jossain niin kertokaa ihmeessä. Ja jostain pitäisi saada rahat kunnostaa koko polttoainejärjestelmä ja vielä etanolia sietävillä materiaaleilla. Mitkään öljy-yhtiöt eivät taatusti tule rahoittamaan hanketta. Muuten voisi omarahoitus riittää, kuten tähänkin asti, mutta kun paperityöläisetkin tienaa enempi kuin insinööri ja pitää tämä asuntokin maksaa joskus.
Niin se jäi mainitsematta että moottoriin tehtiin pieni venttiiliremppa eli käsin läpättiin venttiilit, jotta mahdolliset vuodot eivät vaikuttaisi tuloksiin. Isompaan koneremonttiin ei ollut budjettia ja ei ilmeisesti tarvettakaan.
Nämähän uudet Nissanit on rellun tekniikalla ja kuulemma sen huomaa. Toyotaakin tehdään turkissa. Siinäkin kuulemma laatu romahtanut. Alkaa kuulostaa houkuttelevalta toi korealainen KIA. takuu 5v tai 150 000km. Kuinka kattava mahtaa olla tämä takuu? Itäpaskojahan nämä kaikki uudet härvelit on mutta tällä olisi kunnon takuu, jos vain on niin kattava kuin mainokset antaa ymmärtää. 5v jälkeenhän sen voi jo hyvällä omallatunnolla pistää paaliin.
Muuten, noita ruiskukoneita on vaikeampi säätää E85:lle, Kun vaatii bensanpaineiden noston lisäksi ohjelmallisen muutoksen, että ajetaan eri ilmakertoimella. Johtuu juuri tuosta etanolin pienemmästä energiasisällöstä.
Ruotsin puolella kuuluvat TEE-SE-ITSE miehet "totuttavan" vanhoja autoja etanoliin. En suosittele kokeilemaan ilman mitään säätötoimenpiteitä. Muuten seurauksena on moottorivaurio. Ehkä nopeastikin. - erilasia
sitroen kirjoitti:
Miksi erilaiset venttiili-istukat etanolille?
Kukas se niin höpäjää et pitää olla erilaiset ventiili-istukat se on täyttä valetta,Mä olen ajannut juhannukseta asti etanolilla enkä ole vaihatnnut mitään kun sekoitan vaan benssinin sekaan kesällä 50%/50% talvella hiukan vähemmän,mul on Toyota Avensis vm1998,,Ruotsis on parhaat ajaneet jo seitsemättä vuotta puhtaalla etanolilla vanhoilla autoilla,,ovat vaan vaihtaneet polttoainepumpun ja 4 kpl letkun pätkiä..Mistä jokin muka saa et pitää kaikkia tehdä muutokksia lopettakaa tuollainen huhu mylly
- olepas tietoinen
Insinööri kirjoitti:
"Tuskin tarvitsee mitään lupia jos kehittyneemmässä naapurimaassamme testailee."
Kun vaan joku taho järjestäisi työpaikan sieltä tai rahoittaisi siellä vuoden oleskelun. Työpaikka on hakusessa. Olisi oikeasti mielenkiintoista päästä ajamaan vaikka 30 000km:n kestotesti ja sen jälkeen purkaa moottori ja katsoa mitä se on syönyt. Tosin epäilen että vakiot pakoventtiilit eivät kyllä kestä. Jos joku tietää tuohon moottoriin rosteriventtiileitä myytävänä jossain niin kertokaa ihmeessä. Ja jostain pitäisi saada rahat kunnostaa koko polttoainejärjestelmä ja vielä etanolia sietävillä materiaaleilla. Mitkään öljy-yhtiöt eivät taatusti tule rahoittamaan hanketta. Muuten voisi omarahoitus riittää, kuten tähänkin asti, mutta kun paperityöläisetkin tienaa enempi kuin insinööri ja pitää tämä asuntokin maksaa joskus.
Niin se jäi mainitsematta että moottoriin tehtiin pieni venttiiliremppa eli käsin läpättiin venttiilit, jotta mahdolliset vuodot eivät vaikuttaisi tuloksiin. Isompaan koneremonttiin ei ollut budjettia ja ei ilmeisesti tarvettakaan.
Nämähän uudet Nissanit on rellun tekniikalla ja kuulemma sen huomaa. Toyotaakin tehdään turkissa. Siinäkin kuulemma laatu romahtanut. Alkaa kuulostaa houkuttelevalta toi korealainen KIA. takuu 5v tai 150 000km. Kuinka kattava mahtaa olla tämä takuu? Itäpaskojahan nämä kaikki uudet härvelit on mutta tällä olisi kunnon takuu, jos vain on niin kattava kuin mainokset antaa ymmärtää. 5v jälkeenhän sen voi jo hyvällä omallatunnolla pistää paaliin.
Muuten, noita ruiskukoneita on vaikeampi säätää E85:lle, Kun vaatii bensanpaineiden noston lisäksi ohjelmallisen muutoksen, että ajetaan eri ilmakertoimella. Johtuu juuri tuosta etanolin pienemmästä energiasisällöstä.
Ruotsin puolella kuuluvat TEE-SE-ITSE miehet "totuttavan" vanhoja autoja etanoliin. En suosittele kokeilemaan ilman mitään säätötoimenpiteitä. Muuten seurauksena on moottorivaurio. Ehkä nopeastikin.Ei tule mitään moottori vaurioita vaik vanhoilla autoilla ajaakin etanoililla jos vaihdetaan polttoainepumpu ja 4 kpl letkuja se kuulemma Ruotsis maksaa 1200kr paketti ,,josvielä itse osaa laittaa paikalleen taitaa tulla verstaan verran halvempi homma...
- hihihihihihi
Syön etanaa nimeltä Ossi päivittäin!
Mutta se etanoli on myös maukasta... Siis jos juo sitä :) - ecoautoilija
Olikohan kokemuksia nyt muutamana vuoden jälkeen etanoliautoista? Vois olla välivaihe sähköautoon siirtymisessä
- DGC
Välivaiheista ja tulevaisuuden liikenteen voimanlähteistä en arvaile mitään mutta etanolista on kokemusta. Kohta tulee kolme vuotta täyteen RE85:n voimalla. Erot bensalla ajamiseen ovat tiheämmät vierailut huoltoasemalla ja öljynvaihdossa ja vaihteleva säästö polttoainekustannuksissa.
- KaasuKassu
Jos satut asumaan eteläisessä Suomessa, on biokaasu myös yksi vaihtoehto:
-kotimainen (jätteistä valmistettu)
-ympäristöystävällinen
-hinta on 40 % bensaa edullisempi.
Autoon on asennutettava kaasulaitteet tai sitten voi hankkia valmiin kaasuauton. Käytettyjä kaasuautoja saa lähes tavallisen auton hinnalla, mutta valikoima on aika kapea. Jälkiasennuslaitteet saa maksettua 40-50 000 kilometrin ajon polttoainesäästöillä.
Kaasua tankkeihin!- KaasuKassu
Ja käyttövoimaveroa kaasuautosta menee 300-400 euroa/vuosi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2147334
- 594712
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s434654- 753388
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161985- 311789
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271776Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441637- 361537
- 1431297