tänä vuonna ! Gigantti ja Pörssi kodinkoneliikkeissä isot kyltit pihalla ja lehdissä alesta mutta hintalapuissa ei alennusta alennus osaa eikä % ole näkyvissä.
Huomioitu myös se että viikkoa ennen Joulua ainakin G hinnat nousseet (Philps taluTV)ja nyt ne on hintoina.
- annetaan vaan pitää kamansa ja ootellaan oikeita ilmoituksia alennusmyynneistä -
Kusetusta
7
2206
Vastaukset
- Hjalmari
OnOffillakin alkanut talviale, HAH! Panasonic tallentava dvd ollut samoissa hinnoissa koko syksyn 277 egee, ei minkäänlaista ALEa! Joku laki pitäis puuttua tähän, ei saa sanoa ALE, jos ei kerran ole. Mua huvita kohta enää mikään....
- osalta sanosin,
et se mainostaa sellast tavaraa, jota niil ei edes ole hyllys. Ainakaan tääl Turun Gigantis.
Menin ostaan leipäkonetta v.2004 joulun jälkee, ku heil olis alkanu ale, kauppa aukes klo 10 ja olin silloin paikal ja kaik koneet oli jo myyty.
Ilmeisest Gigantin myyjien tilinauhaski lukee: se nyt on ihan turhaa maksaa liikaa. Ei toist kerttaa siihe kauppa lähetä.
- Valitusta kehiin
Häkki heilumaan markkinointirikoksesta. Ja sama meiniki jatkunut jo *aika pitkään*.
- Olen lomalla
Kuluttaja-asiamies on liittynyt yrittäjien leiriin.
- asd
Tampereen vaateale oli aikas surkee... Vaikka alea oli 40 %:sta alkaen, oli vaatetavara aika kummallista, paremmat vaatteet oli normaalihintaisia. Kummastuttaa, kuinka vanhaa tavaraa esim. Sokos, Aleksi 13 ja Kekäle tarjoaa; lapuissa on vielä markkahinnat mukana eli ne ovat todella vanhoja (ja näin ollen vanhanaikaisia). Ikävämpää vielä on se, kun kosmetiikkaa on tarjolla tuolta ajalta. Tätä vanhaa tavaraa sitten laitetaan esiin kerta toisensa jälkeen (joulu-, juhannus-, eri kampanja-alet. Hintalaputkin on ihan kellertyneitä ja pölyisiä. Yäk!
- Sal Esman
Tarkkaan ottaen tuollaisten useita vuosia varastossa lojuneiden vaatteiden tuominen ALE-kampanjaan lähentelee markkinointirikosta, jos niiden osuus "tarjoustuotteista" on merkittävä.
Oikea alennusmyynti on sitä, että oikeista myyntihinnoista otetaan pois enemmän kuin 10%. Ja sen vertailuhinnan pitää olla tuore, eli ei mitään 5 vuotta sitten myytyjä.
Vanhan krääsän myynnissä on kyse poistomyynnistä.
Näin meitä kusetetaan, vol 1. - Honkie_Donkie_one
niin nyky penskoillehan 90-luvun ja varmaan sen loppupuolenkin vaatteet ja muut ovat osa vanhaa aikaa samaa kuin 80-luku suunnilleen noin.Eihän nyt tuollaisen mukaan voi lähteä toimimaan...muoti kun muuttuu niin sehän on sitten taas siinä nuo muoti hommat kääntyy aina itseään vastaan.Todella absurdia manipuloimista...ihmisiä ei edes pidetään nykyään lampaina vaan ne pistetään ikään kuin tekemään muiden ''niiden'' puolesta tiettyjä asioita.Ihmisillä ei voi olla mitään systeemiä.Kyllähän tietyissä ale kamoissa varmaan onkin jotain huomautettavaa,mutta? onko se sitten niin kauhea menetys?...me ollan Suomessa,Suomalaisia,suhkot vapaita tekemään kaikenlaista ja jokainen pystyy olemaan oma itsensä jos vaan on unelmia ja tahtoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1203028EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje351415- 1041279
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621027Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661017Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133998- 60937
- 41747
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22723Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta112681