tänä vuonna ! Gigantti ja Pörssi kodinkoneliikkeissä isot kyltit pihalla ja lehdissä alesta mutta hintalapuissa ei alennusta alennus osaa eikä % ole näkyvissä.
Huomioitu myös se että viikkoa ennen Joulua ainakin G hinnat nousseet (Philps taluTV)ja nyt ne on hintoina.
- annetaan vaan pitää kamansa ja ootellaan oikeita ilmoituksia alennusmyynneistä -
Kusetusta
7
2220
Vastaukset
- Hjalmari
OnOffillakin alkanut talviale, HAH! Panasonic tallentava dvd ollut samoissa hinnoissa koko syksyn 277 egee, ei minkäänlaista ALEa! Joku laki pitäis puuttua tähän, ei saa sanoa ALE, jos ei kerran ole. Mua huvita kohta enää mikään....
- osalta sanosin,
et se mainostaa sellast tavaraa, jota niil ei edes ole hyllys. Ainakaan tääl Turun Gigantis.
Menin ostaan leipäkonetta v.2004 joulun jälkee, ku heil olis alkanu ale, kauppa aukes klo 10 ja olin silloin paikal ja kaik koneet oli jo myyty.
Ilmeisest Gigantin myyjien tilinauhaski lukee: se nyt on ihan turhaa maksaa liikaa. Ei toist kerttaa siihe kauppa lähetä.
- Valitusta kehiin
Häkki heilumaan markkinointirikoksesta. Ja sama meiniki jatkunut jo *aika pitkään*.
- Olen lomalla
Kuluttaja-asiamies on liittynyt yrittäjien leiriin.
- asd
Tampereen vaateale oli aikas surkee... Vaikka alea oli 40 %:sta alkaen, oli vaatetavara aika kummallista, paremmat vaatteet oli normaalihintaisia. Kummastuttaa, kuinka vanhaa tavaraa esim. Sokos, Aleksi 13 ja Kekäle tarjoaa; lapuissa on vielä markkahinnat mukana eli ne ovat todella vanhoja (ja näin ollen vanhanaikaisia). Ikävämpää vielä on se, kun kosmetiikkaa on tarjolla tuolta ajalta. Tätä vanhaa tavaraa sitten laitetaan esiin kerta toisensa jälkeen (joulu-, juhannus-, eri kampanja-alet. Hintalaputkin on ihan kellertyneitä ja pölyisiä. Yäk!
- Sal Esman
Tarkkaan ottaen tuollaisten useita vuosia varastossa lojuneiden vaatteiden tuominen ALE-kampanjaan lähentelee markkinointirikosta, jos niiden osuus "tarjoustuotteista" on merkittävä.
Oikea alennusmyynti on sitä, että oikeista myyntihinnoista otetaan pois enemmän kuin 10%. Ja sen vertailuhinnan pitää olla tuore, eli ei mitään 5 vuotta sitten myytyjä.
Vanhan krääsän myynnissä on kyse poistomyynnistä.
Näin meitä kusetetaan, vol 1. - Honkie_Donkie_one
niin nyky penskoillehan 90-luvun ja varmaan sen loppupuolenkin vaatteet ja muut ovat osa vanhaa aikaa samaa kuin 80-luku suunnilleen noin.Eihän nyt tuollaisen mukaan voi lähteä toimimaan...muoti kun muuttuu niin sehän on sitten taas siinä nuo muoti hommat kääntyy aina itseään vastaan.Todella absurdia manipuloimista...ihmisiä ei edes pidetään nykyään lampaina vaan ne pistetään ikään kuin tekemään muiden ''niiden'' puolesta tiettyjä asioita.Ihmisillä ei voi olla mitään systeemiä.Kyllähän tietyissä ale kamoissa varmaan onkin jotain huomautettavaa,mutta? onko se sitten niin kauhea menetys?...me ollan Suomessa,Suomalaisia,suhkot vapaita tekemään kaikenlaista ja jokainen pystyy olemaan oma itsensä jos vaan on unelmia ja tahtoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3652265IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk541751Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1551389Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.971345- 1531316
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021171Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten121162Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851112Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan481012