Kyselisin sellaista, että onko kokemuksia 64 bittisen XP:n käytöstä? Sehän tarvii tietysti 64prossun.. Lupaavat aika huimia tehon lisäyksiä esim. 3D-sovellusten käyttöön. Olenko käsittänyt nyt aivan oikein, että vaikka XP olisi 64 bittinen, ei vaikutusta ole esim. normi peleihin? Ajattelin jo, että säästyisi kalliin näytönohjaimen hankinnalta jos saisi käyttiksen vaihdolla niinkin paljon lisää tehoa, mitä valmistaja uhoaa.
64 bit XP
Mike
4404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Myös ohjelmat täytyy olla 64 bittisiä. Muuten hyötyä ei tule. Muista tutkia etukäteen löytyykö laitteellesi ajurit ettei tule yllätyksiä. Samoin nykyisten ohjelmien toimivuus pitää tarkistaa.
Käsitin kyllä, että ohjelmien pitää myös tukea 64:sta. Mitä ajureita meinasit? Prossu on AMD64-sarjaa, joten se ainakin tukisi 64XP:tä. Kirjoitettua oli myös, että lähes kaikki 32 bittiset sovellukset toimisivat myös 64bit käyttiksessä.
Ilmeisesti joihinkin 32 bittisiin ohjelmiin on saatavilla valmistajalta ajurit, jotka tukisivat tätä uutta systeemiä.
Jokainen koneessa oleva laite tarvitsee niitä hallitsevan ajuri. Siis emolevyn piirisarjat ja lisäkortit (verkko, ääni. scsi, ide, jne). Lisäksi liitettävät ulkoiset laitteet toimivat tai eivät toimi.
Vaihdoin XP Pro lisenssini XP Pro X64:ksi. Ongelmia on: ajureita ei löydy, näytönohjain ei toimi kunnolla, printterin ajureita ei löydy, joy stick ei toimi jne. Harkitsen siirtymistä takaisin 32 bittiseen versioon. Kai jossain vaiheessa Macintosh tekee toimivan käyttöjärjestelmän Windows-koneisiin!!!!!