"Kaukolämmön hinta nousee rajusti"

Mitäs tästä sanotte? Paras uutinen pitkään aikaan!
183967
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Eipä kannata monopolilta ostaa energiaansa! Kuinkas kaukolämpökusetetut aikoo kilpailuttaa energiansa? Muahahaaaa!!

Äänestä

ja taas on hauskaa..

Äänestä
  • hätää, pudotetaan sisäilmanlämpöä reippaasti, niin saadaan minimoitua korotus. On kuulemma paljon terveelisempääkin, ainakin näin yritetään köyhille toitottaa.

    Äänestä

  • eipä kirjoitti:

    hätää, pudotetaan sisäilmanlämpöä reippaasti, niin saadaan minimoitua korotus. On kuulemma paljon terveelisempääkin, ainakin näin yritetään köyhille toitottaa.

    ja kun tiputetaan huonelämpöö ni vastaavasti lisätään vaateita päälle !!!

    Äänestä

Niinpä tuo hinta on noussut muissakin enegialähteissä, sähkäön ja öljyn hinta on noussut jopa enemmän, öljyn hinta noin 50 % parissa vuodessa. Kaukolämpö on ja tulee olemaan isoissa kiinteistöissä ja taajasti asutuilla alueilla edullisin ja ympäristöystävällisin lämmitysmuoto jatkossakin.Mm Hämeenlinna korvaa tulevaisuudessa maakaasua hakkeela ja korotus on noin 10 %

Äänestä
  • Kyllä sinäki sähköä tarvitset. Se on jännä juttu kun puhutaan lämmitys kustannuksista sähkölämmittäjä ilmoittaa aina koko sähkökustannuksen. Mutta muut lämittäjät jostain kumman syystä eivät huomioi tai tajua että sähköä tarvitaan. Esim kun kaukolämpö laskuusi lisätää sähkölasku niin kas kummaa. Kalliimmaksi tulee.

    1Äänestä

  • Lämmittäjä kirjoitti:

    Kyllä sinäki sähköä tarvitset. Se on jännä juttu kun puhutaan lämmitys kustannuksista sähkölämmittäjä ilmoittaa aina koko sähkökustannuksen. Mutta muut lämittäjät jostain kumman syystä eivät huomioi tai tajua että sähköä tarvitaan. Esim kun kaukolämpö laskuusi lisätää sähkölasku niin kas kummaa. Kalliimmaksi tulee.

    On myös otettava huomioon, että pääsulakkeet on oltava isommat sähkölämmitteisessä kiinteistössä.
    Tuo mielipiteeni sitten tarkoitti suuria kiinteistöjä, tunnettu tosiasia on, että, mitä suurempi kiinteistö sitä edullisemmaksi tulee kaukolämpö.OK-kohteissa ei kaukolämpö ole edullisin vaihtoehto.
    Tiedän suuren kohteen, joka oli suoralla sähkölämmöllä, tehonkulutus päälle 200 kW:a kovala pakkasella.Kiinteistö maksaa kaukolämmön päätelaitteet kolmessa vuodessa tuolla sähkön ja kaukolämmön hintaerolla.

    Äänestä

  • ....... kirjoitti:

    On myös otettava huomioon, että pääsulakkeet on oltava isommat sähkölämmitteisessä kiinteistössä.
    Tuo mielipiteeni sitten tarkoitti suuria kiinteistöjä, tunnettu tosiasia on, että, mitä suurempi kiinteistö sitä edullisemmaksi tulee kaukolämpö.OK-kohteissa ei kaukolämpö ole edullisin vaihtoehto.
    Tiedän suuren kohteen, joka oli suoralla sähkölämmöllä, tehonkulutus päälle 200 kW:a kovala pakkasella.Kiinteistö maksaa kaukolämmön päätelaitteet kolmessa vuodessa tuolla sähkön ja kaukolämmön hintaerolla.

    Oikeilla jäljillä ollaan kumpikin. Mutta käyttösähkön se isokin kohde tarvii valaistus ja kiertovesipumppu.

    Äänestä

vielä on aikaista päätellä missä se nousee minkä verran. maakaasulla kaukolämpöä tuottavat laitokset nostavat hintaa ,kaasun verojen noustessa.

Äänestä

Miksi paras uutinen?

Äänestä
  • Koska jostakin risu, öljy, sähkö, ym. lämpöpumppulämmittäjästä oma lämmitysjärjestelmä tuntuu nyt puoli-ilmaiselta. Kaukolämmönhinnassa on polttoaineen osuus kuitenkin suhteellisesti pienempi, kuin pienemmän mittaluokan järjestelmissä. Toinen esimerkki kaukolämmön puolesta isoihin kiinteistöihin: sähkön ja lämmönyhteistuotannossa(~90%) saadaan aivan ylivoimaisen hyvä kokonaishyötysuhde verrattuna esim. marginaalisähköön(35-40%).

    Tampereen sähkölaitoksen sivuilta voi tehdä koelaskelman, mitä maksaa kaukolämpöliittymän ottaminen ja käyttäminen erisuuruisissa kiinteistössä. Omakotitaloon KL on hiukan kallis, paritalo menee samalla 0,3m3 tilausvirtaamalla.


    http://www.tampere.fi/ekstrat/sahkolaitos/kllaskuri.html

    , olkaa hyvä.

    Äänestä

  • että sitä muutamat tutut kovasti retostellen kehuivat edulliseksi ja tuntui välillä, että heille maksettiin kun käyttivät eikä päinvastoin.

    Äänestä

  • jeeeeees kirjoitti:

    että sitä muutamat tutut kovasti retostellen kehuivat edulliseksi ja tuntui välillä, että heille maksettiin kun käyttivät eikä päinvastoin.

    tänä vuonna öljylämmityksen kaukolämpöön. Päivän lehdessä kaukolämpöyhtiö ilmoitti, etteivät nosta ensivuonna lämmön hintaa, koska se tuotetaan pääosin muilla energialähteillä kuin maakaasulla.
    7 kk:tta kaukolämmitystä näyttäisi, että kustannukset jäävät noin reiluun puoleen öljylämmityksen kustannuksista.

    Äänestä

  • vaihtanut kirjoitti:

    tänä vuonna öljylämmityksen kaukolämpöön. Päivän lehdessä kaukolämpöyhtiö ilmoitti, etteivät nosta ensivuonna lämmön hintaa, koska se tuotetaan pääosin muilla energialähteillä kuin maakaasulla.
    7 kk:tta kaukolämmitystä näyttäisi, että kustannukset jäävät noin reiluun puoleen öljylämmityksen kustannuksista.

    ILP suorasähkölämmittävät toivottavat kaikille maalämpöön kusetetuille RÖHÖNAURUT!! Ruahahaahahaa!! Me ostamme säästyneillä rahoilla laadukasta konjakkia ja siemailemme sitä kodin lämmössä kauniin vaimon kanssa.

    Äänestä

  • Suora-ILP kirjoitti:

    ILP suorasähkölämmittävät toivottavat kaikille maalämpöön kusetetuille RÖHÖNAURUT!! Ruahahaahahaa!! Me ostamme säästyneillä rahoilla laadukasta konjakkia ja siemailemme sitä kodin lämmössä kauniin vaimon kanssa.

    konjakki ja se koree muijakin lähtee George Pauloksen matkaan kun sähkön hinta aloittaa nousemisen, ei ole vielä aloittanut.
    Kohta nousee kun alkaa päästökaupat purra, Ruottalaiset on jo ostannu kaikki länsisuomen sähköyhtiöt ja myy kaiken sähkön kotimaahansa samalla kun ne niin vihreinä sammuttelee ydinvoimaloitaan siellä. Saksalaiset ja Ranskalaiset tulee kovaa perässä ja ostaa loputkin sähköyhtiöt suomesta, tiesitkö että sähkö maksaa keskieuroopassa kolme kertaa niin paljon kuin suomessa. Mitä luulet ostaako ne meiltä sähköyhtiöitä myydäkseen sitten meille edelleen alihintaista sähköä?
    Kyllä alkaa muijas sitten haikailla Georgen lämpöistä syleilyä kun mökkis on kylmä ja konjakkikin on vaihtunut sorbukseen.

    Äänestä

Asun 190 m2:n OK-talossa Vantaalla, joka lämpenee kaukolämmöllä.
Kaukolämmön energiamaksu nousi vuodenvaihteessa 11%, mutta en silti ole kauhuissani.
Kaukolämmön hinnoittelutavan vuoksi tämä tarkoittaa minun kohdalla 5,95% korotusta vuosikustannuksiin.
Samanaikaisesti sama energiayhtiö nosti nosti sähkön energiamaksua 7,35%, joka tarkoittaa 4,21% korotusta vuosikustannuksiin, joten korotukset ovat lähes yhtäsuuret.

Laskin huvikseni mitä maksaisi taloni lämmittäminen suoralla sähkölämmityksellä aikasähkötariffeilla.
Viime vuonna meillä kului 7000 kWh sähköä ja 23 MWh kaukolämpöä. Lämmintä tilaa on 590 m3.
Tämän vuoden alussa voimaan astuneiden hinnastojen mukaan näistä aiheutuu 608 eur sähkölasku
ja 1206 eur kaukolämpölasku eli yhteensä 1814 eur vuodessa.

Vertailulaskelma:
Jos tehdään hyvin optimistinen olettamus, että tuo lämmitykseen kulunut energiamäärä (23000 kWh) saataisiin ostettua yötariffilla ja tuo muu kulutus (7000 kWh) ostettaisiin päivätariffilla tulisi sähkön vuosikustannukseksi aikatariffilla 2059 eur eli 13,5% enemmän.

Itse asiassa, vaikka tuo koko vuoden energian kulutus ostettaisiin yösähkönä, se olisi kalliimpi kuin nykyinen kaukolämpö+sähkö yhdistelmä.

Olen tarkoituksella jättänyt lämmitysjärjestelmien hankintakustannukset huomioimatta, koska olen ostanut talon valmiina ja ostohinta olisi todennäköisesti ollut aivan sama lämmitysjärjestelmästä riippumatta. Eli vertailen ainoastaan käyttökustannuksia.

Äänestä
  • Tein saman puolitoista vuotta sitten.
    Vantaan Energia 4,70 c/kWh=>yks toinen 3,82 €/kWh.
    Kilpailutus se on joka kannattaa.

    Äänestä

  • Tein saman puolitoista vuotta sitten.
    Vantaan Energia 4,70 c/kWh=>yks toinen 3,82 c/kWh.
    Kilpailutus se on joka kannattaa.
    Centtiä siis, muuten olisin kilpailuttanut huonosti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeeeeeeeees kirjoitti:

Mitäs tästä sanotte? Paras uutinen pitkään aikaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu