Eli siis olen ajatellut tallentavaa digiboksia, mutta maksavat niin hirmuisesti ettei nyt ole varaa. Eli kannattaako hankkia jostain halvalla videonauhuri ja tyhjiä kasetteja? Onko kuvanlaatu heikko nauhurilla nauhoittaessa, vai onko se samaa luokkaa kuin tallentavalla digiboksilla jos nauhoitan videoilla tavallisen digiboksin kautta?
Nauhoitus videoilla nykypäivänä
Kysyjä...
41153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tavallinen digiboksi ja tallentava dvd asema niin voit laittaa hyllyyn nauhoitukset,,
tallentava digiboksi on siitä perseestä että niitä tallennuksia ei voi lainata kellekkään ja se tila loppuu pakosti joskus
tallentavan dvd soittimen voi saada jo 150€ hintaan ja tyhjät dvd levyt ovat paljon halvempia kuin videokasetit
Digiboksi ja siihen tallentava DVD on tietysti jollekkin sopiva ratkaisu, mutta itse en ainakaan jaksa olla koko aikaa vaihtelemassa dvd-kiekkoja laitteeseen, enkä säilytä tv:stä tallentamiani ohjelmia, joten ainut "oikea" helppo ratkaisu on hommata se tallentava digiboksi kahdella virittimellä ja se satsaus kannattaa. Ei kovo ainakaan mulla täyty koskaan, koska poista ohjelman aina katselun jälkeen.
Kuvanlaatu on huono jos videot ovat huonot. Eli kannattaa katsoa mihin rahansa laittaa... Itsellä JVC:n Super vhs videot ja muun muassa ännenlaatu on parempi kuin DVD soittimissa.
Minä harkitsin eri vaihtoehtoja videoiden hajottua ja sitten päädyin ostamaan tämän siirtymäkauden ajaksi alle satasen puolinopeushifivideot joilla tallennan analogisia lähetyksiä niin kauan kuin ne näkyvät, ja ostan digilaitteen vasta elokuussa 2007.
Yksikerroksiset DVD-levyt ovat aivan liian pieniä videonauhan korvikkeiksi jos haluaa käyttää laitetta ajansiirtoon ja kaksikerroslevyt liian kalliita ja vain kerran tallennettavia. Lisäksi tuntuu hölmöltä se että tallentavissa dvd-soittimissa oli pelkkä analogiviritin.
Kiintolevyboxi taas olisi varmasti tämän hetken tarpeet täyttänyt mutta mitä olen netistä lueskellut niin viimeistään puolen vuoden päästä on monella levytila loppunut kesken. Eli kallis hinta pienestä levytilasta videontallennusta ajatellen tuntuu kohtuuttomalta.
Joka tapauksessa olisin joutunut maksamaan uusista tallennusvälineistä (DVD tai kiintolevy) jokaista nauhoitettua tuntia kohti sen verran paljon että näin järkevämmäksi käyttää edelleen hyllystä löytyviä vhs-nauhoja jolloin säästää uusien tallennusvälineiden hinnan.