Kyusho jitsu vai Krav Maga

Olen kahden vaiheilla aloittaakko krav magan vai kyusho jitsun. Itsepuolustus mielessä siis. Jos on mielipiteitä, taikka kertomuksia lajeista mitä niissä harjoitellaan ja onko "realistisia" niin kertokaa ihmeessä.
4866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Käy Magan peruskurssi ensin, niitä hermopistejuttuja ehdit ihmettelemään myöhemminkin. Käy vaikka joku leiri joskus niin näet mitä se on.
Itelläni KJ on vaan mauste, mutta jäänyt nykyään tosi vähälle. Mutta jäi siitä jotain pikku juttuja hanskaankin.

Yksi tykkää äidistä ja..... JKD mies kokeilee koko perhettä

Äänestä

Ota Krav Maga, mutta täydennä sitä nyrkkeilyllä
oikean valmentajan johdolla,että opit lyömään,
muuten koko homma on vaarassa jäädä pelkäksi
taukojumpaksi.
Magan hyvä puoli on kokonaisvaltainen asenne
vaaratilanteisiin ja siinä on hyviä "trikkejä"
niinkuin jujutsussakin mutta ilman "polttoai-
netta"(esim.nykkeily,paini tai bjj)kärry ei
kulje muuta kuin työntämällä ja siinä joutuu
auttamatta jonon hännille.

Äänestä

Itse olen ollut Karatessa ja Judossa jokusen vuoden ja kokeillut myös Aikidoa ja kaikki ovat sinänsä ihan hienoja lajeja - mutta eivät kovin hyviä itsepuolustukseen.

Ainakin omalta kohdaltani olen löytänyt Krav Magasta tehokkaan ja toimivan lajin joka keskittyy nimenomaan itsepuolustukseen em. lajeja paremmin. Magassa minua ainakin viehättää sen yksinkertaisuus ja suoraviivaisuus --> voisi olettaa tekniikoiden toimivan hyvin tarvittaessa myös käytännössä ja vaikeissa oloissa esim. talvella.

Äänestä
  • Jos haluaa oppia puhdasta itsepuolustusta niin KM on siihen aika hyva laji. KM on kehitetty suoran itsepuolustukseksi ja sita se myos on. Aikido on puolestaan "puhdas" budolaji, judo ja karate on budoa ja urheilua. Mielestani kun on treenannut pitempaan esim. budolajeja niin saa kyushosta enemman irti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilpo kirjoitti:

Olen kahden vaiheilla aloittaakko krav magan vai kyusho jitsun. Itsepuolustus mielessä siis. Jos on mielipiteitä, taikka kertomuksia lajeista mitä niissä harjoitellaan ja onko "realistisia" niin kertokaa ihmeessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu