PALJON MAKSAA?

Niin olisi kiva tietää paljonko heinät maksaa per kilo? Entäpä kaura per litra? Ja mistä saisi halvalla näitä?
Ponista haaveilen ja ajattelin vähän tiedustella kuluja=)
8915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mä oon laskeskellu että shettis syö päiväs semmoosen 1,25e.. mitä isompi sen enemmän... ja liikunta vaikuttaa asiaan...

Äänestä

heinä kait yleensä 10s kilo, paitsi hunona heinävuoten, kuten toissakesän jälkeen 20s kilo. Huippuhintana meille tarjottiin viimeisistä viidestäkymmenestä paalista 4e kpl eli 40s kilo. latokuivurien yleistymisen myötä hinnat ovat kylläkin yleisesti tasaantuneet ja se suunta jatkunee.

Äänestä
  • Juu, eli kiitos vastauksista! Tämä edisti jo paljon ponin hankkimista=)

    Äänestä

  • paljon kirjoitti:

    Juu, eli kiitos vastauksista! Tämä edisti jo paljon ponin hankkimista=)

    me ollaan maksettu 1 euron per paali jossa n. 10-12 kg mut ollaan kyl ite oltu mukana heinätöissä sillä ihmisellä jolta ostettu ja joskus saatu muutama paali sit kaupanpäälle

    Äänestä

Moi! mun mielestä heinät on halpoja niitä saa esimerkiksi naapurista jos on heiniä ja maalta kesällä niitä saa 10 kilo....mun ei tartte maksaamitään ku asun maalla :D no käy meillä jahevonen itte maksaa lähes 2000e (mun makso niin paljo):) no toivotaan että tavataan ni voits saada monenmoista ruokaa sille hepalle....T:

Äänestä

Vihannista löytyisi halvalla kauraa.. :))

Äänestä

heinän hinnasta en osaa sanoa kun kuuluu tallivuokraan, kaura maksoi täällä viikko sitten 40kg 10€. Pidin kyllä halpana ku ei ollu ees mitään tutun kauppaa...

Äänestä

Laadukasta heinää saa 0.25 e/kg. Halpaa heinää on tarjolla vaikka kuinka mutta muistahan että se on harvoin sitä parasta. Ja usein poneille ei mikä tahansa heinä käy, analyysit on oltava. Mielummin maksat laadukkaasta heinästä enemmän ja saat pidettyä ponin terveenä. Tuskin itsekkään syöt mitä tahansa, sama pätee hevosten kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluaisin tietää kirjoitti:

Niin olisi kiva tietää paljonko heinät maksaa per kilo? Entäpä kaura per litra? Ja mistä saisi halvalla näitä?
Ponista haaveilen ja ajattelin vähän tiedustella kuluja=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu