haukkua,arvostella ja mustamaalata muita,niinkö?! todellista tietoa lestadiolaisuudesta täällä ilmenee loppujen lopuksi melko vähän..
mikä on tän palstan tarkoitus?
4
553
Vastaukset
Palstan tarkoitus on antaa foorumi, jossa voi keskustella lestadiolaisuudesta ja sen liepeillä olevista asioista.
Joskus keskusteluissa tulee esille myös elämän raadolliset puolet.
Palstan tasoon voi vaikuttaa tekemällä asiallisia avauksia ja osallistumalla maltillisesti ja sivistyneesti asioiden käsittelyyn.
Ylläpitäjän antamat ohjeet luovat hyvän pohjan hyvälle keskustelulle. Onkin syytä tutustua niihin ennen kuin aloittaa kirjoittelun. Näin vältytään ylilyönneiltä ja poistettavaa tulee mahdollisimman vähän.
Mielipiteet eivät siis ole oikeita tai vääriä, vaan sopivia ja sopimattomia.
Antoisia hetkiä palstan äärellä toivotan kaikille.- Masa
sellainen, että lestadiolaiset voisivat vapaasti
henkilökohtaisuuksiin menemättä keskustella lestadiolaisuudesta ja uskonkäsityksistä. Minä toivon, että keskustelu ei olisi ihmisistä keskustelemista, vaan asioista. Silloin keskustelu voi pysyä mielekkäänä ja rakentavana. Minusta nälviminen ja rakastamattomuus muutenkin on kaukana
letadiolaisesta uskonkäsityksestä. Ei ole kiva lukea, jos keskustelu sitä, että sinä olet sellainen ja sellainen.
Jos ihmisen täytyy keskustelussa mennä henkilökohtaisuuksiin, on eväät loppuneet asiakes-
kustelun suhteen.
Toivon, että tämä palsta olisi sellainen, että kaikki asiasta kiinnostuneet voisivat hyvällä mie-
lellä ja vapaasti kantansa kertoen, kirjoitella tänne.
- sinun tarkoituksesi ?
Miettisit ensin, mitä itse voit tehdä, eikä sitä mitä muiden pitäisi tehdä.
- Jakke
Palstan tarkoitus voi olla hyväkin, mutta kirjoittajat eivät sitä ole huomanneet. Kirjoittajat suurin osa käyttää kuitenkin oman katkeruutensa ja mieltymystensä ruokkimiseen negatiivisessä mielessä.Täällä kirjoitetaan paljon pilkallisesti lestadiolaisuudesta ja haukutaan ja häväistään toisella tavalla uskon käsittäneitä, vaikka rakkaus pitäisi heidän välillä vaikuttaa toisenlaisen ilmenemismuodon. Niin kuin Paavali kirjoittaa rakkaudesta "kaikki se peittää". Näiden häväistyskirjoittajien tarkoitus onkin tuoda julki sitä rakkaudettomuutta maailman edessä ja omassa sydämessään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651606
- 104931
- 75753
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17618ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;188428- 26419