Ylen Toimittajille kenkää

Ylen ohjelmat on nykyään täyttä paskaa, pelkkää populistista loanheittoa mikä ei johda mihinkään. Kaikki pressan tentit ovat olleet epäasiatonta sönkkäystä. Jos ei toimittajat parempaan pysty, kenkää koko porukalle ja uudet miehet remmiin.
5296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No voi voi sentään. Eikö meidän pikkuisia ja herttaisia ehdokkaita saisi mielestäsi yhtään ahdistella?? Kivoja vaan pitäisi iltojen ratoksi jutella.
Kun kerran ehdokkaat eivät ole lähteneet aiemmissa keskusteluissa kunnolla väittelemään, niin tarvitaan siihen kunnon provosoija eli Juho-Pekka. Onnistui muuten niin hyvin, että nimimerkki pomokin provosoitui.

Äänestä
  • Mutta mitä on se keskustelu, jossa haastattelija Juho-Pekka Rantala ei kuuntele haastateltavaa, vaan kulkee kirjoittamaansa polkua ja siirtyy seuraavaan aiheeseen kun on saanut tarpeeksi räksytettyä. Minusta se ei ole aitoa keskustelukulttuuria. On hyvä välillä provosoida ja jopa provosoitua, mutta sen tulee johtaa hedelmälliseen keskusteluun, provokaatio 'an sich' ei ole tässä tapauksessa johtanut mihinkään.

    Äänestä

  • Telemakhos kirjoitti:

    Mutta mitä on se keskustelu, jossa haastattelija Juho-Pekka Rantala ei kuuntele haastateltavaa, vaan kulkee kirjoittamaansa polkua ja siirtyy seuraavaan aiheeseen kun on saanut tarpeeksi räksytettyä. Minusta se ei ole aitoa keskustelukulttuuria. On hyvä välillä provosoida ja jopa provosoitua, mutta sen tulee johtaa hedelmälliseen keskusteluun, provokaatio 'an sich' ei ole tässä tapauksessa johtanut mihinkään.

    Sauli sai kyytiä.

    Äänestä

  • Demari kirjoitti:

    Sauli sai kyytiä.

    Ohjelma oli vaan hieman naurettava.
    Toimittaja esitteli kaikenlaisia kysymyksiä ja väittämiä ja laittoi välillä sanoja ehdokkaan suuhun antamatta tälle puheenvuoroa.

    Ohjelma ei tuonut juuri muuta ilmi kuin toimittajan poliittisen kannan.

    Mielestäni yle ei saisi noin selkeästi asettua jonkun ehdokkaan taakse. Sen kuitenkin pitäisi olla suht puolueeton.

    Äänestä

ammattitaito on todella olematonta. Tämä on käynyt ilmi kaikkien ehdokkaiden kohdalla. MTV3 on paljon asiallisempi = saadaan todelliset erot ehdokkaiden välillä paremmin esiin. Mitä mieltä on haukkua ehdokasta, eikä anneta edes vastata? Ketä tämmöinen "näennäisjournalismi" palvelee? Ei ainakaan äänestäjää, joka haluaisi saada selville ehdokkaiden mielipiteet ja kannat oikeisiin asioihin.

Onneksi on muitakin kuin YLE.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


POMO kirjoitti:

Ylen ohjelmat on nykyään täyttä paskaa, pelkkää populistista loanheittoa mikä ei johda mihinkään. Kaikki pressan tentit ovat olleet epäasiatonta sönkkäystä. Jos ei toimittajat parempaan pysty, kenkää koko porukalle ja uudet miehet remmiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu