Valoa elämään

E.T.

Hyvät ystävät!
Meillä on monenlaisia käsityksiä Raamatusta niinkuin tietysti monesta muustakin asiasta. Peilaamme elämäämme ja myös Raamattua oman kokemuksemme ja tietomme pohjalta. Myös raamatuntuntemuksemme on hyvin yksilöllistä. Toinen tuntee enemmän Raamattua ja toimen vähemmän. Tärkeintä on kuitenkin, että tiedämme: "Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen poikansa ettei yksikään joka häneen uskoo hukkuisi:" Joh. 3:12. Se on kaiken lähtökohta.
Mutta Raamatussa on myös paljon ohjeita miten meidän tulee elää, että elämästämme tulisi mahdollisimman rikas ja onnellinen. Jumala haluaa, että saisimme Raamatusta mahdollisimman paljon apua, rohkaisua ja viisautta arkipäiväiseen elämäämme ja kaikkiin niihin tilanteisiin, joita päivittäin tulee eteemme. Raamatussa meillä on valtavat tiedon aarteet.
Ongelmana on nyt vain, että liian usein keskitytään joihinkin tiettyihin "oppikysymyksiin", niistä väitellään ja niitä pohditaan ja jätetään koko muu tietovarasto käyttämättä. Raamatulla on paljon annettavaa meidän jokaisen elämäämme, mutta jos keskitymme tiettyihin asioihin jättämättä yksipuolisesti huomioonottamatta monet muut asiat, niin helposti syntyy väittelyitä ja väärinymmärryksiä. Yritetään löytää Raamatustamme, niitä asioita, jotka yhdistävät meitä. Asioita, joiden varassa uskomme lujittuu ja voimme olla avuksi toinen toisillemme. Rakkaus rakentaa ja Jumala on rakkaus. Rukoilen, että keskusteluistamme tulisi rakentavia ja luonteemme jalostuisi, koko elämämme saavuttaisi uuden ja onnellisemman suunnan. Siunausta jokaiselle!

2

165

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä kirjoitus sinulta ja olet hyvällä asialla. Tällä palstalla liikkuu eri ihmisiä eri seurakunnista. Kaikilla on omista lähtökohdistaan tuotuja osa totuuksia tai vääristymiä matkassaan. Onkin vaikeaa pitää keskustelua täällä yleisluontoisena kun monilla on se "me asenne" niin voimakas, eikä sitten osata ollenkaan asettua muiden näkökantojen ymmärtäjäksi missään muodossa.
      Uskoisin että voidaan päästä rakentaviin keskusteluihin, mutta hyvin vaikeaa se on tällä palstalla. Ristin ympärillähän tässä kaikki kuitenkin ollaan.

    • Rauhaa ja kiitos, Hyvää uutta vuotta !

      Kiitos kauniista kirjoituksestasi.
      Näin pitää olla.

      Yksimielisyys Raamatussa ei tarkoita sitä että kaikki olisivat aina joka asiasta samaa mieltä, vaan että ollaan yhteydessä Herrassa !

      Tämä onnistuu yli seurakuntarajojen jo on rakastava mieli.

      Lähimmäisenrakkaus on kristityn ominaisuus eikä se saa karista oppikysymyksissä mitenkään.
      Siksi panee ihmettelemään haukkujia ja pilkkaajia, mutta kielenkäytöllään he
      paljastavat heti asian tuntevalle mitä suu puhuu sydämen kyllyydestä.

      Jumalan siunausta Sinulle'
      jari laurila
      http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      949
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      928
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      39
      839
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      665
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      644
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      615
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      552
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      538
    9. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      162
      497
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      5
      491
    Aihe