Uusin viime lokakuulla ilmestynyt amerikkalaistutkimus osittaa, että miehillä, joilla on luontainen taipumus harrastaa anaaliseksiä, omaavat joko suuremmassa tai pienemmässä määrin myös bi-seksuaalimiehille tyypillisiä ominaisuuksia. Tutkimus painottaa, että tuollaiset miehet yleensä vielä hakevat itseään, eivätkä ole siinä määrin niin jyrkkiä seksuaalivähemmistöjä kohtaan. Tutkimuksessa havaittu yksi miestyyppi taas oli radikaaliin käyttäytymiseen turvautuva perinnehetero, joka nimenomaan kuvasti hänen epävarmaa suhtautumista omaan itseensä.
Itse olen hieman kriittinen tätä tutkimusta kohtaan, mutta saattaa siinä ehkä olla jotain perääkin tietyllä tavalla. Mitä mieltä muut tästä jutusta? Ai niin, jos satutte löytämään linkin tuohon tutkimukseen, niin laittakaa se tänne, koska olen kadottanut sen ja haluaisin näyttää sen eräälle tuttavalleni.
Itse olen hieman kriittinen tätä tutkimusta kohtaan, mutta saattaa siinä ehkä olla jotain perääkin tietyllä tavalla. Mitä mieltä muut tästä jutusta? Ai niin, jos satutte löytämään linkin tuohon tutkimukseen, niin laittakaa se tänne, koska olen kadottanut sen ja haluaisin näyttää sen eräälle tuttavalleni.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En ole lukenut kyseistä tutkimusta, mutta erilaisilla tutkimuksilla tai tilastoilla voi todistaa melkein mitä hyvänsä, kun päättää painottaa tiettyjä asioita, ja jättää toiset asiat huomioimatta.
Eli pointti on siinä, että millä asenteella tutkimus tehtiin. Pyrittiinkö sillä todistamaan hypoteesi, vai oliko se täysin objektiivinen.
Veikkaan muuten, että keskimäärin naiset jotka harrastavat peppuseksiä ovat myös normaalia enemmän bi-seksuaalisesti suuntautuneita, ja ymmärtäväisempiä lesbosuhteita kohtaan.
Seksuaalinen vapautuneisuus ja suvaitsevaisuus nimittäin on kokonaisvaltainen elämänkatsomus.
Jos väitteesi perustuu johonkin tutkimukseen, laittanethan lähteen.
Muuten sinua pidettäneen luiskaotsaisena pellenä.
Kerropas mistä tutkimuksesta on kysymys siten, että me muutkin voisimme sen itse lukea. Muuten tulee mieleen ruma ajatus siitä, että avaaja valehtelee.
Edellisen jatkoksi tehdyssä tarkentavassa tutkimuksessa havaittiin myös selvä yhteys satunnaisen analiseksiharrastajamiehien ja heikkonäköisyyden välillä. Kahdelle eri ryhmälle tehdyssä vertailututkimuksessa ykkösryhmässä puolet miehistä harrasti seurannan aikana satunnaista analiseksiä, kun taas vertailuryhmässä vastaava määrä jäi alle kolmannekseen. Ykkösryhmä poikkesi seurantaryhmästä ainoastaan näkökykynsä puolesta eli kaikki ykkösryhmän jäsenet joutuvat käyttämään jokapäiväisesti joko silmä- tai piilolaseja, joita ei tutkimuksen aikana ollut lupa käyttää. Ryhmien muun yhdenmukaistamisen varmistmisessa mentiin jopa niin pitkälle että ryhmiin valittiin puolueettoman raadin avulla miehiä, joilla oli täsmälleen yhtä rumia vaimoja. Näin poistettiin "silmätkiinninaiminen" ja "mieluummintakaanaiminen" vääristämästä tutkimustuloksia kummankaan ryhmän suuntaan.
Muistetaanpas se tieteen tekijöiden sääntö numero 1, että kahden tekijän korrelointi ei vielä tarkoita syy-seuraus suhteen olemassa oloa näiden tekijöiden välillä.
Suurin osa peppuseksiä diggailevista miehistä hakee itseään. Olisikohan nyt niin, että aika monet nuoret miehet hakevat itseään. Olisi aika hurja väite, ettei peppuseksiä inhoavat miehet hakisi itseään.
Mitä muuten on "itsensä löytäminen" tässä tutkimuksessa? Miten tutkimus määritteli sen vai määrittelikö mitenkään? Tarkoittaako se seksuaalisen suuntautumisen etsimistä vai yksinkertaisesti seksikokeiluja. Käsi ylös, kuka ei ole joskus tehnyt seksikokeiluja, suuseksiä, vaginaaliseksiä, rintojen väliin jne?
Entä miten mitataan bi-seksuaalisuuteen taipuvaisuutta? Onko se edes mahdollista? Mitä tarkoittaa "radikaali"?
Viimeiseksi on huomioitava, että kyseinen tutkimus on tehty pelkästään amerikkalaisessa kulttuurikontekstissa. USA:n ilmapiiri on erilainen verrattuna vaikkapa Suomen ilmapiiriin. Täällä suhtaudutaan seksiin ja kaikkeen siihen liittyvään hieman eri tavalla.
Haluaisin myös taas muistuttaa siitä, että homoseksuaalisuus ei ole seksuaalista suuntautumista persettä tai mitään muutakaan ruumiinosaa kohtaan! Homoseksuaalisuus on mieltymystä samaa sukupuolta olevaan seksikumppaniin. Kaikki homot ja lesbot eivät harrasta anaaliseksiä eivätkä kaikki heteroseksuaaliset harrasta vaginaaliseksiä.