tyttö vai poika?!

mistä voisi päätellä kumpiko tulee, tyttö vai poika? itselläni ei ole oikeen minkäänlaista kuvaa että kumpiko sieltä tulisi..rv 34..onko jotain sellaisia sanontoja että esim.jos maha kasvaa vain eteenpäin tulisi poika..vai onko noihin mitään uskomista?! onko kokemuksia? kiitti ..
92081
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

pikkusiskollani oli ns. tyttövatsa ja poika sieltä syntyi.joten ei kannate yhtään luottaa masun muotoon.
onhan niitä kaikennäköisii uskomuksia. tässä on yksi osoite: http://www.geocities.com/huuhaat/
mulla on vkoja täynnä 21 4 ."enteiden" mukaan tyttö olisi tulossa, mutta saa sit nähä;)

Äänestä

Niin no onhan noita uskomuksia...mutta eihän ne kovin hyvin paikkaansa pidä.Kai?

Ainakin vauvelin nopea sydämmen syke on uskomus tytöstä ja hitaampi pojasta.(Voi kuitenkin olla nopea koska puuhailee juuri jotain ja onkin poika jne..)

Ja poikaa jos odottaa niin sen masun "pitäs" olla edessä...sivuille ei pitäis kovinkaan levetä.(riippuu kyllä ihan ihmisen kropasta mihin leviää).

Sitten mulle on moni tuttu sanonut, että tyttö "vie" äitinsä kauneuden...eli äiti voisi tosi kurjasti ja näyttisi myös siltä.(minulla ei kovinkaan hyvin pitänyt kyllä paikkansa).

Sitten on se joku sormustesti, mutta en muista sitä kunnolla.

Ja ultrassahan jos käy niin voi kysyä sukupuolta, heh..

Äänestä
  • Mulla oli koko raskausajan sellainen tunne, että poika tulee, aina neuvolassa oli melko hidas syke, vatsa kasvoi "eteenpäin" ei yhtään sivulle ja voin aivan loistavasti koko raskausajan, ei ollut pahoinvointia tms.

    Tyttö tuli. Joten minä en ainakaan luota noihin uskomuksiin enää, enkä sen puoleen omiin tuntemuksiinkaan.

    Äänestä

  • tyttö tuli kirjoitti:

    Mulla oli koko raskausajan sellainen tunne, että poika tulee, aina neuvolassa oli melko hidas syke, vatsa kasvoi "eteenpäin" ei yhtään sivulle ja voin aivan loistavasti koko raskausajan, ei ollut pahoinvointia tms.

    Tyttö tuli. Joten minä en ainakaan luota noihin uskomuksiin enää, enkä sen puoleen omiin tuntemuksiinkaan.

    Ensimmäinsen raskauden aikana pyöristyin paljon, vatsa leveni joka suuntaan.Turvotuksia oli paljon ja sydämen syke oli korkea n 150 kertaa minuutissa, ja tyttöhän sieltä tuli. Toisen raskauden aikana osasin jo ennakoida poikaa, vatsa pyöristyi vain eteen.Painoa ei kertynyt paljoa turvotusta ei ollut, ja syketaso oli koko ajan matalampi.Myös ultra ja sormustesti ennakoivat poikaa.Ja poikahan se olikin! En yleensä usko tuollaisiin ennustuksiin, mutta ainakin omalta kohdaltani pitivät paikkaansa. Kuitenkaan ei kannata yleistää mitään, poikkeuksiahan aina sattuu.

    Äänestä

Tuli tässä vaan mieleen että eikös se ultrassakin ole 50% - 50%. Että eipä kait sitä voi varmaksi tietää mitenkään. Ja mitä noihin uskomuksiin tulee, niin ovat täyttä huuhaata.

Äänestä
  • Käsittääkseni ultra on yli 90 prosenttisesti varma. Kyllä ne jotain sieltä näkee, eivätkä vain arvaile. Välillä kuitenkin sattuu erehdyksiäkin.

    Äänestä

  • vielä.. kirjoitti:

    Käsittääkseni ultra on yli 90 prosenttisesti varma. Kyllä ne jotain sieltä näkee, eivätkä vain arvaile. Välillä kuitenkin sattuu erehdyksiäkin.

    Olisiko kellään muulla tietoa ultran varmuudesta?
    Minäkin olen kuullut että mahkut tietää olis just toi fifty-fifty...

    Äänestä

Mulla kasvoi maha eteenpäin ja silti tuli pikkuriikkinen tyttö.
Ultrassa aina kysyttiin joko näkyy kumpi on, mutta oli aina pää alspäin tai jalta ristissä :o)

Äänestä
  • tutulla kävi niin että ultrassa sanottiin tulokkaan olevan tyttö, mutta syntyessään olikin poika. Olivat olleet vanhemmat ja kätilö hieman ihmeissään,kun viimeiseen asti luultiin tytön tulevan. No, minulle on ihan sama kumpi tulee kunhan on terve,vaikka tuntemukset viittais poikaan..saas nähdä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Milla kirjoitti:

mistä voisi päätellä kumpiko tulee, tyttö vai poika? itselläni ei ole oikeen minkäänlaista kuvaa että kumpiko sieltä tulisi..rv 34..onko jotain sellaisia sanontoja että esim.jos maha kasvaa vain eteenpäin tulisi poika..vai onko noihin mitään uskomista?! onko kokemuksia? kiitti ..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu