kone jumahtaa (vika windowsissa?)

eli mitä tahansa siten tekeekään niin kone jumahtaa. Näyttö jämähtää paikoilleen eikä mikään liiku. Luulen että vika on joko muistissa, prosessorin ylikuumenemisessa tai sitten joku windowsin järjestelmätiedosto on vahingoittunut.

saako mistään ladattua sellaista ohjelmaa joka jatkuvasti mittaa prosessorin lämpötilaa yms?

Miten ratkaisen ongelman?
3502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Käynnistä kone jollain Linux live-cd:llä. Jos kone jämähtää sittenkin niin vika on varmasti raudassa.

Äänestä

Lisää rautaa vain koneeseen..eli muistikampoja tökkäset sisään vaan uutta ja tehokkaampaa tai lisää..

Äänestä

katso lämpötilat biossista koneen käynistyksen yhteydessä, painat deleteä tai F2:sta.
Jos useampi muistikampa, testaa vain yksi kerrallaan. Prossusta tarkista onko Core ehjä vai murtunut. Tarkista onko emon jumpperit asetettu oikein. Nollaa CMOS. Onko kaikki emon ajurit laitettu? Katso pyöriikö tuulettimet.
Asenna windows uudestaan. Riittääkö powerin teho kokoonpanoon?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Samba de Janeiro kirjoitti:

eli mitä tahansa siten tekeekään niin kone jumahtaa. Näyttö jämähtää paikoilleen eikä mikään liiku. Luulen että vika on joko muistissa, prosessorin ylikuumenemisessa tai sitten joku windowsin järjestelmätiedosto on vahingoittunut.

saako mistään ladattua sellaista ohjelmaa joka jatkuvasti mittaa prosessorin lämpötilaa yms?

Miten ratkaisen ongelman?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu