Sami Pietilä vai Olli Ohtonen?
Ollin jalka oli muutaman sentin ennen Samia maaliviivalla. Onko Suomessa eri säännöt kuin maailmancupin sprinttikisoissa?
Ollin jalka oli muutaman sentin ennen Samia maaliviivalla. Onko Suomessa eri säännöt kuin maailmancupin sprinttikisoissa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta protesti aika taitaa olla täynnä, jos/kun protestia ei ole tehty niin tulokset ovat mitä ne ovat eivätkä siitä muutu, spekuloitiimpa täällä mitä tahansa.
olisi kiva kun liittäisit tänne tuon sprinntikisan säännön ja sitten normaalikisan säännöt, tai maalikamera säännöt. tosin tämähän ei ollut sprinttikisa vaan matkaa oli miehillä 30km, eikä maasto ollut todellakaan helpoimmasta päästä, vaan aika vaativa kun ei löytynyt kunnon palautuspaikkoja
Katsoin urheiluruudun, siinä näytettiin hidahduskuvaa tilanteesta, mutta miksi se katkaistiin puoli metriä ennen maaliviivaa?
Siinä vaiheessahan Ollin jalka oli vielä jäljessä, mutta viivalla edellä.
..se jalka mikä oli ilmassa noin 10 cm,oli edellä Ohtosen maassa olevaa jalkaa.
Sensijaan Similän maassa oleva jalka oli jäljessä Ohtosen jalkaa.
Kysymys kuuluukin millä korkeudella on ajanotto anturi ??
oma anturini oli 15-20cm korkeudella jalassa mono jalkaan. eli monon reunan yläpuolella, kisajärjestäjät asentivat kyseiset laitteet, joten tämän ei pitäsi niin vaikuttaa.
kuuluttivat lapinlahdella muistaakseni 3cm voiton
Similän jalka ylitti viivan ennen Ohtosen jalkaa.Eriasia mitä sanoo säännöt, saako jalkaa kurottaa ilmassa??kuten Similä teki??