Eli mietin tässä juuri että kannattaako tuon B kortin lisäksi ajaa C-kortti. Tässä vaiheessa ei tunnu siltä että sille olisi tarvetta, mutta monet sanovat että sille on kyllä myöhemmin käyttöä.
Onko teille käynyt niin että on jäänyt harmittamaan toi C-kortin hankinta?
Onko C kortille oma inssi/kirjalliset kokeet jne?
Onko 4kk ennen täysi-ikäisyyttä liian aikaista mennä autokouluun, vai pitäisikö odottaa kuukausi tai pari?
Onko teille käynyt niin että on jäänyt harmittamaan toi C-kortin hankinta?
Onko C kortille oma inssi/kirjalliset kokeet jne?
Onko 4kk ennen täysi-ikäisyyttä liian aikaista mennä autokouluun, vai pitäisikö odottaa kuukausi tai pari?
Vastaukset 7
Vanhimmat
"kannattaako tuon B kortin lisäksi ajaa C-kortti." - Kannattaa. Ainakn jos olet miespuolinen. C-korilla saa esim paremmin opiskelunaikaisia töitä, vaikkei kuorma-autoa ajaisikaa. On vain työnhaussa pikkuisen enempi kuin kverilla.
"Onko C kortille oma inssi/kirjalliset kokeet jne?"- Kyllä.
Onko 4kk ennen täysi-ikäisyyttä liian aikaista mennä autokouluun, vai pitäisikö odottaa kuukausi tai pari? - Aloita vain, on sopiva aika. Jos aloitat nyt, ehdit saada kesäksi kortin ja talviajo kokemusta.
Ehdottomasti kannattaa ajaa myös C-kortti!
Siitä voi olla hyvinkin apua myöhemmässä vaiheessa elämässäsi.
Juuri 20 minuuttia sitten tulin kotiin kuorma-auton insinööriajosta.
Nolla virhettä. :-) Läpi siis meni.
Ei se ole sen vaikeampaa, kuorma-autossa joutuu vähän vaan keskittymään enemmän ja olemaan rauhallinen.
Suosittelen siis lämpimästi. Ja 4kk on ihan hyvä aika, ei tule hirveä kiire ajojenkaan kanssa!
Onnea valinallesi!
Kiitoksia vaan vastauksista. Kysyisin vielä että tuleeko bc- kortti halvemmaksi kuin että jos haluan sitten joskus korottaa tuon B > BC.
Tietysti saan vastauksen autokoulusta mutta olisin kiitolllinen jos joku jaksaisi tänne vastata.
Kyllä, tulee edullisemmaksi ajaa samantien BC.
Anteeksi jos menee vähän ohi aiheesta mutta mahtaako kuormurikortissa olla erikseen oma kakkosvaihe? Vai onko niin että sellainen pitää suoritttaa ainoastaan henkilöautolla? Kiitos vastauksista!
Kakkosvaihe ajetaan pelkästään henkilöautolla, kuorma-autolla sitä ei ajeta ollenkaan.
Itsekin tosiaan suosittelen hankkimaan samalla kuorma-autokortin kun ajat B-kortin, helppo ajaa samalla, ja nythän tulee jossain vaiheessa se lakiuudistus joka vaikeuttaa kuorma-autokortin saamista hieman, joten kerää vaan niitä kirjaimia tässä vaiheessa jo.
Nyt se kannattaa alottaa se kuorkki kurssi, jos haluat sen C kortin saada helpolla. Tosiaankin, EU:n takia muuttuu toi ikäraja 21:n vuoteen jos ei ole vaadittavaa koulutusta, tosin ainakin jos toi kortti myönnetään ennenkun lakiuudistus tulee voimaan ja olet alle 21, saat ajaa normaalisti. Varmaan riittää myös se, että aloitat kurssin ennen lakiuudistusta. Noi vaatimukset muuttuu kanssa siinä samalla lakiuudistuksessa.