Välillä eivät vain yksinkertaisesti toimi lainkaan vaikka mitä tekisi. Koskaan eivät ole pysähtyneet keskelle lasia, paitsi kun sammutin virran siten että pyyhkijät olivat keskellä lasia ja vika olikin sattumalta päällä kun laitoin virrat takaisin, niin silloin jäivät siihen. Vika poistuu aina 1-5min odottelulla. Viiksen muut toiminnot toimivat ongelmitta.
Onko kenelläkään vastaavaa ongelmaa esiintynyt?
Onko hyviä ehdotuksia vian paikallistamiseksi?
Onko kenelläkään vastaavaa ongelmaa esiintynyt?
Onko hyviä ehdotuksia vian paikallistamiseksi?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Katso viestiä tuulilasinpyyhkimet tältä sivulta. Omassa Golfissa on samantapaisia oireita. Tällä hetkellä pyyhkimet toimii pakkasella vain nopeimmalla nopeudella.
Huollossa vaihdettu rele, kokeiltu toista viikseä, voideltu vivusto/akselit ja seuraava epäillys on pyyhkimien moottori.
Mutta kesken tutkimuksen (kun auto lämpesi hallissa) alkoivat pyyhkimet taas vähän aikaa toimia. Tutkimus jatkuu.
Tuulilasin pyyhkimien vivuston akseli on hapettunut. Akseli on mitä lie jaloterästä ja vivusto on kevytmetallia, eikä mene aikaakaan kun jymähtävät kiinni toisiinsa. Lisäaikaa saa "herkistämällä" eli irroittamalla vivuston ja rasvaamalla, hiomalla hapettumat pois.
Huollon setä vaihtaa koko vivuston kymmenessä minuutissa ja pyytää rahaa liki tuhat mummoa.