Kia oli joulukuun myydyin Suomessa
02.01.2006
kello 12:38
Kia Cerato oli viime vuoden lopun myydyin auto Suomessa. Ajoneuvohallintokeskus AKE:n ensirekisteröintitietojen mukaan C-segmenttiin kuuluva Cerato oli luokkansa ja samalla koko Suomen myydyin automalli joulukuussa.
Ceratoja rekisteröitiin joulukuussa 351 kappaletta, kun kovimpien kilpailijoiden Ford Focuksen lukema oli 196, Toyota Corollan132 ja VW Golfin 125 autoa.
Ceraton myyntivauhti kiihtyi pitkin syksyä ja marraskuussa se nousi jo toiseksi myydyimmäksi autoksi ohittaen mm. Toyota Corollan ja VW Golfin.
Koko viime vuoden automyynnissä Toyota Corolla oli kuitenkin murskaavan ylivoimainen. Uutta Corolla myytiin yli 9 300 kappaletta ja kakkoseksi kiivennyttä Ford Focusta runsaat 6 200 kappaletta. Kolmostilalle pudonneen Golfin myynti ylitti sekin 6 000 auton rajan.
Koko Kia-malliston ensimmäisen myyntivuoden ensirekisteröintimäärä oli 3 614 autoa. Merkin markkinaosuus kiipesi 2,44 prosenttiin.
Tämä selittääkin kilpailijoiden kirjoittelemat valheet Kian takuusta etc... Taitaa jo bonukset vähentyä korollan myyjillä!
02.01.2006
kello 12:38
Kia Cerato oli viime vuoden lopun myydyin auto Suomessa. Ajoneuvohallintokeskus AKE:n ensirekisteröintitietojen mukaan C-segmenttiin kuuluva Cerato oli luokkansa ja samalla koko Suomen myydyin automalli joulukuussa.
Ceratoja rekisteröitiin joulukuussa 351 kappaletta, kun kovimpien kilpailijoiden Ford Focuksen lukema oli 196, Toyota Corollan132 ja VW Golfin 125 autoa.
Ceraton myyntivauhti kiihtyi pitkin syksyä ja marraskuussa se nousi jo toiseksi myydyimmäksi autoksi ohittaen mm. Toyota Corollan ja VW Golfin.
Koko viime vuoden automyynnissä Toyota Corolla oli kuitenkin murskaavan ylivoimainen. Uutta Corolla myytiin yli 9 300 kappaletta ja kakkoseksi kiivennyttä Ford Focusta runsaat 6 200 kappaletta. Kolmostilalle pudonneen Golfin myynti ylitti sekin 6 000 auton rajan.
Koko Kia-malliston ensimmäisen myyntivuoden ensirekisteröintimäärä oli 3 614 autoa. Merkin markkinaosuus kiipesi 2,44 prosenttiin.
Tämä selittääkin kilpailijoiden kirjoittelemat valheet Kian takuusta etc... Taitaa jo bonukset vähentyä korollan myyjillä!
Vastaukset 28
Vanhimmat
http://www.ake.fi/
Mistä tuon "tiedon" sait?
taloussanomat.fi - tiedot on kyllä akelta...
Eiköhän tämä jo hesariin huomiseksi saada..
Aukeaako muilla?
http://www.taloussanomat.fi/etusivu/4985590.asp
Onko corollamiehet dossaneet taloussanomien sivut?
Sivut olivat jumissa äsken mutta nyt toimii. Onnittelut KIA:lle ykkössijasta!
kuitenkin. Korolan romahdus kuitenkin oli ennustettakin suurempi, näyttää epäilyt toteutuvan niin että korolan ostajat siirtyvät Kia:n leiriin. Tekikö toyota virheen korolan faceliftin suhteen ja päätti jatkaa yli-ikääntyneellä mallilla? Jos nyt putoaa kovin kauaksi kärjestä sieltä on vaikeaa nousta enää uudellakaan korimallilla ehkäpä vasta vuodenkin päästä, uuden mallin kehittäminen on aina hidasta. Mutta eniway, onhan se aina raikasta kun saadaan uutta verta kärkiryhmään.
sen Corollan oikein eikä samalla tavalla väärin aina niin sinua ei olisi niin helppo tunnistaa. Eikö siellä amiksessa opeteta oikeinkirjoitusta?
Muiden merkkien myynti tyrehtyy ennen vuodenvaihdetta kun taas Ceratot on saatu maahan ja rekisteröity. Tammikuu on varmasti tasaisempaa aikaa taas.
Enpä usko.. Tahti kiihtyy, koska nyt ne jotka on vannoneet ettei ikinä osta korealaista joutuu harkitsemaan sitä kun naapurissakin on jo. Tojo joutuu alentamaan hintoja, jos meinaa kisata. Toyota on keinotekoisesti pitänyt vaihdokkien hinnat korkealla ja siten sitonut merkkiin. Nyt se muuttuu.
KIA:n myynti rokottaa varmasti myös Corollaa mutta ehkä pahemmin kuitenkin muita halpa-autoja. Corollahan on melko kallis laatuauto ja KIA kisaa halpissarjassa Focuksen ja Almeran ym. kanssa.
Koskee tietenkin kaikkia. Almeran myynti on jo marginaalista Primeran hinnoittelun takia. Corolla ei ole kilpailijoitaan laadukkaampi ...
outoja höpöttää? Mistä kummasta näille Corolla-miehille on muodostunut harhakuva että Corolla olisi "melko kallis laatuauto", mainoksistako?
Laatuhan on kiistatonta muutenkin mutta hinnastosta näkyy ero Ceraton ja vaikka Corolla ja Golfin välillä.
http://www.jdpa.com/studies_jdpower/pressrelease.asp?StudyID=996
Niin tuossahan kerrottiin, kuinka Hyundain laatu on suhteessa parantunut viime vuosina kaikkein eniten ja sama pätee varmaan myös Kiaan kun samaa firmaa ovat. Tuossa BBC:llä muuten juuri talousuutisissa todettiin että Hyundai-kia odottaa tälle vuodelle 15% kasvua autonmyynnissä...
Riippuupa tämäkin asia taas siitä, mitä tilastoja luetaan. JD Powerin erinäisissä tutkimuksissa luokkansa ykköstilan ovat saavuttaneet ainakin Sorento, Sportage ja Opirus. Mikä malli/mallit lie rasittavat merkin kokonaistulosta tuossa linkin luotettavuustilastossa.
http://www.carpages.co.uk/kia/kia-sorento-15-04-05.asp? switched=on&echo=977375578
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000620&posting=22000000011186051
http://www.kiamotors.fi/asp/system/empty.asp?P=14&VID=default&SID=483468006950996&S=1&A=closeall,set:session.modules.news.viewer.id:7&C=48061
Hyvä KIA!
Onpa hieno homma, että niin moni suomalainen on voittanut ennakkoluulonsa korealaisia kohtaan. Kia on jostain syystä onnistunut markkinoinnissa paremmin kuin Hyundai, vaikka Cerato ja Elantra ovat aika samanlaisia autoja. Onko C sitten vähän edullisempi kuin E?
Uskoisin että korealaisautojen lisääntyminen teillä on hyvä asia myös Hyundain ja Daewoo/Chevroletin omistajille: auton arvo vaihdettaessa voisi hieman nousta?
Kia on onnistunut markkinoinnissa paremmin, koska heillä on yhtenäinen, saman brandin alle sijoittuva koko maan kattava jälleenmyyntiverkosto/maahantuoja joka käyttää rahaa riittävästi brändin luomiseen ja mainontaan. Hyundain maahantuoja ei tuohon pysty, ja Hyundain myynti on ripoteltu eri paikkakunnilla eri liikkeille, eikä se oikein ole tullut suuren yleisön tietoisuuteen...
Tämä valtakunnallinen myyjä on entinen Konela ja edelleen venäläisten omistuksessa! Ja se takuu...
Suomalaiset kustansivat kehitysapuna osan
Pietarin jäteveden puhdistamoakin. Vieläkö
meidän kannattaa rahdata lisää euroja venakon
pohjattomaan mafiayhteiskuntaan? Valitaan autot
eurooppalaisista merkeistä ja kotimaisista
maahantuojista. Tällöin eurot hyödyttävät
enemmäm suomalaista yhteiskuntaa.
http://kuvablogi.com/nayta/0/530
Onpa surkeasti editoitu. Eikö corollapojat osaa käyttää edes photoshoppia?
Huomaan että Kian myynti aiheuttaa korkeaa verenpainetta tietyissä piireissä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=571&posting=22000000012959137
Kyllä tämä on ihan totta.
Varmaan huomaat että rekisteröintiluvut ovat varsin pieniä kaikilla loppuvuodesta. Toyotaa ei saa kuulemma maahan tällä hetkellä riittävästi ja valmistautuminen autoverotuksen muutokseenkin saattaa vaikuttaa.
Hauska nähdä ensi vuoden lukemat. Varmaa on että Kialla menee ihan mukavasti mutta vielä varmempaa on että se tippuu sijoituksissa ja Corolla on myydyin reilusti.
Suhteessa muutokset on samanlaisia kaikilla, joten on turha kuvitella että muut hyötyy eniten vuoden vaihteesta.
Kyllähän viiden miljoonan kansassa voi ton
verran höynäytettyjä ollakin.
Mutta vielä pitää paljon enemmän luvata kuin "5 vuotta ja 2,9% korolla."
Niin, meitä höynäytettyjä tulee koko ajan lisää.... Niin oikeastihan et tiedä Hyundai/KIa-konsernista tai sen NYKYÄÄN tuottamista autoista juuri mitään....mutuhan se suurin tieto on toki on.