Tarve olisi asentaa yksi uloskäynnin opastevalo kotioloihin puolihuumorilla. Eli sen ei tarvitse olla vaatimusten mukainen eikä akulla varustettu. Mikä olisi helpoin tapa toteuttaa? Sähkömiehen otan toki asennustöihin, mutta tässä ennakkoon kuulisin mielelläni kuinka työläs tuollainen asennus on (eli meneekö liian hankalaksi...).
Uloskäytävän opastevalon asentaminen?
kotiovelle ;)
3550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin sullahan on siinä eteisessä se alaslaskettu katto ja se jakorasia siinä ihan vieressä, että senkus nappaa siitä vaan piuhan valolle ja homma pelaa. Sinne jakorasiaan ei vaan tuu kyllä kun ohjattu vaihe kytkimen perästä, mutta vedetään sinne yks lanka lisää. Sehän tulee siitä olohuoneen rasialta. Hyvin ne piuhat liikkuu tuon ikäsessä talossa, kokeiltiinhan silloin toissa vuonna, muistatkos. Tunti töitä ja valaisinhan sulla oli itelläs. 52,45€ tulee hinnaksi.
helposti se menee ilman tota alaslaskettuu kattookin=) jos sulla on siinä jakorasia lähellä sitä kohtaa mihin se valo tulee.
Tai sitten pöllit jostakin semmosen fluorikyltin jossa on toi exit ukko niin pääsee vielä helpommalla.
Niin minä tein.
valo syttyä, kun vieraat ovat istuneet liian kauan, siihen tarvitaan salkytkin tai ajastin sytyttämään valo.