Aikatalut!!!!!!

menna

Jos teillä on oma hevonen, niin miten ihmeessä te ehditte ruokkia sen!? jos koulussa on vaikka kasiaamu niin munhan täytyis herätä joskus puol kuus! miten te ruokitte teidän hevoset niin että te ehditte???!!!

9

1492

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huomioon

      hevosta hankkiessa. on vain järjestettävä aikaa! tai otettava hevoselle täysihoitopaikka muulta tallilta, jos oma aika ei anna periksi.

    • nousta aikasin

      Mä laitan hepalle kaurat ihan eka ja haen heinää sillä aikaa. Heinät kainaloon ja heppa toiseen käteen ja sit vaan tarhaan. Ei mee paljoo aikaa (10-15min). Kun joutuu ite hoitaan heppansa kokonaan, niin kummasti sitä aikaa löytyy ja oppii tekeen hommat nopeesti. Älä jää turhaan näprään aamulla, kun on kiire. Kaikki valmiiks illalla. Hätätilanteessa muutkin perheen jäsenet osaa heittää hepalle heinää. Ja tosi paljon helpottaa, jos heppa osaa ite juosta aitaukseen ja aitauksesta sisälle. Opetusvaiheessa laita herkkuja tai esim aamukaurat aitaukseen ja illalla talliin rehut valmiiks ennen sisälle ottoa. Mun heppa ainakin oppinut, vaikka välillä tekeekin pihassa ylimääräisen lenkin.

    • hennukka

      Mun heposen aamuruokintaan meni 5 min. Koulumatkalla pihassa päästin heposen tarhaan ja heitin 3 siivua heinäpaalista ja sitten edellisiltana ämpäriin turpoamaan laitettu kaura-lese-kivennäisseos.

      Se juottaminen olikin sitten vaikeampaa, koska vesi jäätyy talvella. Mutta onneksi iskä juotti heposen minun koulussa ollessa pari kertaa ja viskas lisää heinää.

    • Tiitu

      Monet heräävät töihinkin hyvin aikaisin. Itse on valitettavasti hevosta omista, mutta koiran ruokkimiseen ja ulkoiluttamiseen joudun JOKA aamu varaamaan puoli tuntia aikaa. Eli herätys on puolitoista tunti ennen koulun alkua. Siihen tottuu, kun tietää, että se on pakko tehdä. LAita rehut valmiiksi jo illalla. Ja ajoissa mukkumaan, jotta jaksat herätä!! :) Pärjäilemisiä.

    • Nimetön

      Nousin klo 5.00 talliin, että kerkesin klo 7.30 koulubussiin. Nyt minun on noustava klo 6.30, että kerkeän viedä ponin ulos ennenkuin lapseni heräävät ja mies lähtee töihin.Aamutalliin menee siis aikaa n.15min
      Meillä on seuraavanlainen aikataulu talvisin:
      6.30 vettä,ulos(heinää vapaasti syötävänä)
      puolilta päivin käyn taas viemässä vettä sekä kourallisen prixiä
      n.klo 17.00 ratsastan
      20.00 tallin siivous, poni talliin, iltaruokinta ja rapsutukset.

    • lumi-angel

      Seitseman maissa riittää...

    • polle

      eli jos sä haluut ja tykkäät hevosista nii kyl sä ne sit haluut hoitaa aamuisinki. mun ohjelma on yleensä tälläinen:
      6.30 hevoselle vesi ja ruokaa
      7.15 heppa ulos tarhaa
      koulun jälkee:
      n.15-16.00 ratsastus/ ajo (=kestää alta tunnin/tunnin)MUISTA palkita hevonen jos se meni hyvin ja uskoi sua...
      16-17.00 hevoselle (=kauraa ei aina) vähän ja ulos (=kylmällä ilmalla talliin loimi päälle)
      karsinan siivous mieluiten teet heti koulun jälkeen.
      20.00 iltaruokinta

    • ei

      paljonko sitä ruokaa pitää antaa vuonikselle

    • 3vuotta ponin om.

      itellä asuu poni omassa pihassa ja ite oon koululainen. Koulu alkoi aina 8.00. Joskus vanhemmat kävivät antamassa päiväheinät, jos menin esim. kaverille koulusta suoraan.
      Nyt kutosluokan ajan tein näin:

      4.45 heräsin
      5.00 tallilla hoitamassa ja ruokkimassa
      6.00 tarhaan

      koulun jälkeen

      15.00 ponille päiväheinät
      16.30 ratsastus
      18.00 tarhaan poni ja heinää sinne
      20.00-20.30 iltaruokinta

      Jotain tuota luokkaa oli muistaakseni. Rankkaa, mutta sen arvoista. Nyt kesälomalla herään 6.15 ja käyn 6.30 aamutallin. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      101
      1233
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      91
      850
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe