Kuuntelenpa tässä sitten toisenkin levyn. Kommentoin samalla:
1. Fight Fire With Fire. Biisistä tulee mieleen teinipoika, joka ensimmäisen kännin otettuaan örveltää pitkin metsää mahtavassa nuoressa uhossaan.
Laulaja yrittää hoitaa melodian yksitoikkoisella mölinällä, eikä bändi osallistu hommaan mitenkään. Kamalaa kuultavaa. Ei naurata yhtään.
2. Ride the Lightning. Kuulostaa jo hieman musiikilta: Bändi onnistuu soittamaan yhteen ja tekee jopa yhteistä melodiaa. Silti moni pikkukylän kellaribändi pistää paremmaksi.
3. For Whom the Bell Tolls. Mitä helvettiä? Onko tämä muka tuon saman surkean poppoon aikaansaannos, mikä soitti edelliset tekeleet?
Biisi pysyy kasassa, siitä löytyy jo melodiakin ja rumpali heittää hienot "trikit" väliin, ja vaikka se toistaakin itseään, homma toimii.
4. Fade to Black. On tainnut kavereille iskeä krapula siitä ensikännistä :) Kitaristi osaa näemmä muutakin kuin sahata tai vinguttaa tilililua. Biisi on ehkä hiukan skitsofreeninen, eikä tiedä ollako balladi, vai mättöbiisi, mutta ihan ok kumminkin.
5. Trapped Under Ice. Taas mennään alta riman, tai jopa jään. Tässä biisissä ei ole mitään musiikillisesti arvostettavaa. Meno on kyllä kova.
6. Escape. Taidan karata röökille tässä vaiheessa :) Junnaavaa, musiikillisesti köyhää mättöä.
7. Creeping Death. Kuten edelliset, mutta kertosäkeessä on yritystä. Välisoitto on harvinaisen tylsää kuunneltavaa.
8. The Call of Ktulu. Mikähän se Ktulu on, ja mitähän se huutelee liki 9 minuuttia? Oli kai tämä edellisiä parempi, mutta silti odotin, että loppuisi jo.
Kokonaisuutena surkea levy, jossa 2 hyvää biisiä. Rumpali on oppinut soittamaan jo yhden kivan jutun ja kitaristi osoitti jo jotain merkkejä orastavasta musikaalisuudesta. Niin, että parannusta edelliseen levyyn on tullut.
Taidanpa kuunnella vielä seuraavankin lätyn teidän iloksenne...
Ride The Lightning
;-(
2
619
Vastaukset
- Lovecraft.
>Mikähän se Ktulu on?
Jos olet ladossa syntynyt, niin tässä linkki
tietolähteeseen:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cthulhu - Että et
Sää et ymmärrä musiikin päälle tai sitten nautit täysin erilaisesta musiikista kun metallican kannattajat. Ride the Lightingillä on tasan yksi hieman huonompi kappale joka on escape...minun mielestä se ei oikein sovi levylle, koska se on hieman popmainen... muuten kyllä loisto levy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645200Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti672415- 2622362
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362349Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191634Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191468Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491058- 891016
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v13983- 66937