Ostin Ideal kirsikkaviinipakkauksen, jonka ohjeessa sanottiin sokerintarpeen olevan 6,5 kg. Ohje sanoi myös, että koko sokerimäärä pitäisi lisätä kerralla.
Jäin miettimään, että uskaltaako koko sokerimäärää laittaa kerralla, ettei hiiva vaan saa shokkia ja kuole, koska yleensä neuvotaan laittamaan sokeri kahdessa erässä? Kyseinen ohje on ilmeisesti sama kaikissa Idealin pakkauksissa, joten epäilin siten sen luotettavuutta (siis myös niissä, joihin yleensäkin voi laittaa koko sokerimäärän kerralla [miedot viinit]).
Ideal kirsikkaviini
3
2385
Vastaukset
- sokeri
pitää siihen kerralla laittaa jos ohjeessa niin sanotaan. Ei hiiva shokkia sokerista saa, vaan siitä jos neste on liian kuumaa.( hiiva kuolee )
Noudata vain tarkoin pakkauksen mukana tulevia ohjeita, niin takuulla onnistuu. - sokeri määrästä
Tein kyseisestä pakkauksesta viiniä 3 vuotta sitten. Itseänikin arvelutti tuo sokerimäärä. Etsin tietoa ja muistaakseni tuo 6,5 kg sokerimäärä oli aivan siinä rajoilla ettei hiiva saa shokkia. Tein sitten varmuuden vuoksi viinin 6 kg:sta sokeria. Aivan hyvää viiniä siitä tuli, muistaakseni noin 15 -16 %:sta. Minulla on sitä vieläkin tallessa muutama pullo eikä se ole kun pyöristynyt maultaan ajan saatossa.
Suosittelen muuten kokeilemaan väkevöimistä jollakin voimakasmakuisella brandyllä. Itse laitoin muutamaan pulloon n. 6..8 cl Osborne Veterano (espanjalainen) brandyä. Ei se määrä paljoa kyllä väkevöi mutta antoi kivan tammisuuden vivahteen viinille. Suosittelen kokeilemaan. - ............
Juu, laita vaan kaikki sokeri kerralla, se Ideal on luotettava merkki.
Laittaisin itse noin 6kg sokeria jotta viini jaksaa käydä loppuun. Voit sitten jälkimakeuttaa viinin sen valmistutua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16411541- 288142
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.576033Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664987- 214757
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394394Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1054300- 1033669
- 803290
- 481791