Huvitti, kun luin tuolla kakkossivulla pressanvaaliaiheesta.
Joku siellä kirjoitti:
”Eikä itseään työväen presidentiksi kutsuva edes tiedä mitä työväki tekee. Niinistöllä ei ole hajuakaan siitä, miten tavalliset ihmiset elävät, Halonen on sentään inhimillinen.”
En kuulu Niinistön ihailijoihin, mutta kun hän on ansainnut elantonsa mm. varastomiehenä, Alkon myyjänä, rakennus- ja viemärityömailla, tehdastyöläisenä, nimismiehenä ja viskaalina ennen varatuomariksi valmistumista, missä ihmeessä kirjoittaja oikein olettaa saatavan hajua tavisten...
Joku siellä kirjoitti:
”Eikä itseään työväen presidentiksi kutsuva edes tiedä mitä työväki tekee. Niinistöllä ei ole hajuakaan siitä, miten tavalliset ihmiset elävät, Halonen on sentään inhimillinen.”
En kuulu Niinistön ihailijoihin, mutta kun hän on ansainnut elantonsa mm. varastomiehenä, Alkon myyjänä, rakennus- ja viemärityömailla, tehdastyöläisenä, nimismiehenä ja viskaalina ennen varatuomariksi valmistumista, missä ihmeessä kirjoittaja oikein olettaa saatavan hajua tavisten...
Vastaukset 12
Vanhimmat
HUOMENTA KAIKILLE!
Terveisiä vaan vaaliuurnilta!
Kävin "piirtämässä" sen koukeron korttiin, eli KOLMOSEN!
Kyllä juttu on niin, että Sauli jos kuka tietää mitä on työn tekeminen ja hei, kuinka tärkeää on se, että niitä työpaikkoja luodaan!
On turha itkeä ja valittaa kuinka on riistoa siellä ja täällä, jos valittamisella meinataan saada Suomi kuntoon niin ei ole "herkkua" havaittavissa enää koskaan tulevaisuudessa.
SAULI ON MIELESTÄNI KAIKKIEN TYÖTÄ TEKEVIEN PRESIDENTTI!!!
Silloin kun Suomi "hävisi" sodan, ei siinä jääty itkemään vaan leuka pystyssä, selkä suorana kaikki painoivat duunia niska limassa ja saatiin maksettua mm.ne sotakorvaukset. Ilman sitä työtä ja yhteenhenkeen puhaltamista ei tämä maa olisi koskaan noussut. Huomioikaa, että siellä oli duunarit ja porvarit vääntämässä, kaikki samassa veneessä!!!
Nyt rakkaat kanssa ihmiset ajatelkaa:
Työtä tekevät ja työtä tarjoavat ovat yhteisellä asialla, Suomi nousuun!!!
Ilman Saulia ei tässä maassa yrittäjyyttä puolusteta millään tavoin ja jos ei ole Saulia ei ole tulevaisuudessa meillä työpaikkojakaan vai voiko julkinen sektori luoda lisää uusia työpaikkoja, noup, sieltä jos mistä pistetään porukkaa pihalle jos tehokkuus ei parane.
Monet luulee, että ollaan vaan ja kaivetaan nenää, kyllä valtio maksaa, niin, me veronmaksajat ne viulut maksetaan ja hei, kuinka monet tälläkin palstalla keikkuvista ovat laiskamatoja, joita ei edes huvita mennä duuniin. Antaa sosiaalihuollon hoitaa vaan kaikki eläminen...
Valittajat painukoot sosialistiseen paratiisiin jota ei ole olemassakaan... En ole itse yrittäjä, mutta yrittäjähenkinen kylläkin ja ahkera, sillä olen pärjännytkin ja tulen pärjäämään. Jos se on jonkun mielestä sitä, että tuloerot kasvaa ja rikkaat rikastuu, köyhät köyhtyy, niin olkoon niin, niin makaat kuin petaat.
Ahkeruus palkitaan ja rehellisyys!
Kaikki lähtee yksilöstä ja kun on meitä tarpeeksi monta, saamme poimia satoa varmasti tulevaisuudessa!!!
on noin selvä kanta, niin kai sinulta irtoaisi lyhyt luonnehdinta myös muista ehdokkaista ja heidän kyvyistään.
(Muuten, minusta on vastenmielistä, että valtakunnan ykkösvirkaan pyrkijöitä tarjotellaan, saulitellaan, jne.)
Toistaiseksi vielä epäröivä…
Luin jostain, että Tarja Halonen opiskeli ensin taidehistoriaa ja vaihtoi lukemaan lakia.
Kauriille tyypilliseen tapaan hän siis valinnalla varmisti leipäpuun ja tulevaisuuden.
Pitää paikkansa tuo Tarja Halosen taidehistoria-tausta. Hän varmasti ymmärtää viihteen ja kulttuurin arvon yhteiskunnassamme.
Tosi-astrologit äänestää tietysti Arto Lahtea, koska hänen harrasteisiinsa kuuluu astrologia.
ja ilmiselvää kauriin kireyttä rouva presidentin olemuksen läpi muutenkin
sitä nähty Savonlinnan oopperajuhlilla? Hyi, hyi jos on. Ei vasemmistolaiselle ole soveliasta
moisen, kansan kukkaroa koettelevan taiteen lajin ylläpidon kannattaminen.
Taas Niinistön lobbaajat iskivät! Tämä on horoskooppipalsta eikä mikään politiikkapalsta. Samaa Niinistön puffausta on muillakin niille kuulumattomilla palstoilla. Ensin vähän provosoidaan ja sitten tietenkin ketjuun ilmestyy Niinistön ihailija. Taktiikka on selkeä.
Puoluetoimisto taitaa käydä ylikierroksilla.
Jos ei presidentinvaalijutut tänne kuulu, niin miksi vaivauduit. Tuliko sinulle ehkä mieleen, että jos popula alkaa äänestää horoskooppimerkkien mukaan, niin pakka saattaisi mennä sekaisin :)
Tosihan se on, että horoskooppimerkillä saattaa olla vaikutusta ehdokkaitten luonteeseen.
Oman kokemani mukaan härällä, neitsyellä ja kauriilla on selviä taipumuksia johtajuuteen ja skorpparilla saattaa olla, joskin niitä johtajatilanteessa rassaa toisinaan liikavarovaisuus.
Laitanpa tähän ehdokaslistan. (tasapuolisuuden vuoksi etunimen mukaan aakkosjärjestykseen)
Arto Härkä Lahti
Bjarne Kalat Kallis
Heidi Skorpioni Hautala
Henrik Härkä Lax
Matti Skorpioni Vanhanen
Sauli Neitsyt Niinistö
Tarja Kauris Halonen
Timo Kaksonen Soini
Epäpoliittinen...
No kyllähän noista ehdokkaista heidän merkkinsä pystyy havaitsemaan.
Lahti ja Lax on kyllä ihan tyypillisiä Härkiä, molemmat järjenmukaisia, eivätkä mitään suupaltteja, vaan jalat maassa tyyppejä molemmat. Mukana myös hyppysellinen härkämäistä tylsyyttä.
Niinistö takertuu aina kaikkiin pikkuseikkoihin, niin kuin Neitsyen kuuluukin.
Hautalassa on havaittavissa tietynlaista syvyyttä.
Entäs sitten Kallis. Hihhhuli se on, eikä ollenkaan epätyypillistä, että juuri Kala edustaa tätä hurahduspuolta.
Kauriit ei oo olleet oikein kenenkään suosiossa. Hyvä että kauris menee taas johtoon.
Halonen ajattelee vain niitä jotka eivät tee työtä. Tai ehkä sittenkin sen verran, että jostain sitä rahaa on tultava tähän maailmantuskaan.
Se on kunnianhimoinen kauris, jummpahuiti. Oma etu paras etu.
http://halonen.2hell.com/
Lähihistorian toiminta
* Tarja Halonen katsoi tärkeämmäksi tehtäväksi edustaa Suomea Chilen toverijuhlassa, sen sijaan, että olisi osallistunut suureen sotaveteraanien tapahtumaan Suomessa.
* Edesmenneen katolisen kirkon päämiehen Paavi Johannes Paavali II:n hautajaisten suomalaisedustuksessa ei ollut läsnä presidentti Halonen, mutta muiden kristillisten sekä useiden islamilaisten valtioiden päämiehet kyllä.
* Halonen ei ole ollut halukas julkistamaan nk. Tiitisen listaa tai Stasi - listaa, joiden julkistaminen kuuluisi kuitenkin avoimeen tiedonvälitykseen ja demokratian ylläpitämiseen. Tämä siksi, että kyseisillä listoilla on viitteitä, jotka horjuttaisivat nykyisen presidenttimme julkisuuskuvaa. Jos Halosen nimeä ei löytyisi listoilta, hänellä ei olisi mitään salattavaa ja voisi vastata kansan pyyntöön, ajaen listojen julkistamista. Kovimpaan ääneen listojen julkistamista on vaatinut Alpo Rusi, joka on Suomen suurlähettiläs.
Moraalikysymykset
* Tarja Halosen moraalisen suunnan näyttäminen on ollut hieman kyseenalaista. Lapsensa isästä Tarja Halonen erosi tämän ollessa kolme vuotias. Ryhtyessään presidentiksi Tarja Halonen solmi jälleen avioliiton oikeustieteen professorin, Pentti Arajärven kanssa.
* Halonen on aktiivisesti puolustanut vähemmistöjen oikeuksia, mutta ei koskaan ilmaissut kantaansa ydinperheisiin ja isän roolin tärkeyteen lapsen kasvatuksessa. Tämän sijaan Tarja Halonen tukee lesbopareille sekä yksinäisille naisille oikeutta hedelmöityshoitoon, joka tarkoittaa käytännössä sitä, että myös miehen rooli isänä on enää optionaalista. Mannerheimin lastensuojeluliitto on myös Tarja Halosen tukemaa hedelmöityshoitolakia vastaan (MLL:n tiedotus).
* Tarja Halonen myöskin ilmaisi v. 2005 marraskuun alkupuolella, että miehet eivät kykene lapsen kasvattamiseen läheskään yhtä hyvin kuin naiset. Huolestuttavan feministinen lausunto kertomansa mukaan tasa-arvoa kannattavalta presidentiltä.
* Nippelitietoa: Tarja Halonen on myös toiminut SETA ry:n puheenjohtajana (Seksuaalinen Tasavertaisuus ry - SETA:n toiminnan piiriin kuuluvat lesbot, homoseksuaalit, biseksuaalit, transvestiitit ja transsukupuoliset ihmiset.)
* Halonen on toiminnastaan päätellen enemmän kiinnostunut globaalin köyhyyden ehkäisemisestä, kuin Suomen valtion omista köyhistä sekä työtä ja yrittäjyyttä koskevista ongelmista. Tässä hän sivuuttaa presidentin toimialueen, mutta ei pitäisi olla yllätys, sillä vielä vuosi takaperin Halonen ilmaisi olevansa kiinnostunut tehtävissä YK:ssa toisen presidenttikauden sijaan.