lahjasta

elikkäs kummiksi pyydettiin ja suostuin, nyt mietin lahjaa. täältä sain idean että teen tyynyliinan tai tyynyn, johon kirjailen runon. aloin kuitenkin miettiä että pitääkö kummin sittenkin ostaa jotain 'perinteistä' kuten kehys tms koriste-esine? haluaisin antaa jotakin persoonallista ja hyödyntää kadentaitojani koska rahaakaan ei kauheasti juuri nyt olisi lahjaan laittaa. onko tuo ideani siis liian erikoinen kummin antamaksi lahjaksi?
41594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole erikoinen, sillä sisareni antoi pojalleni kummilahjaksi ristipistoin tehdyn peitteen ja hieno onkin.

Tallessa on ja tärkeä pojalle, vaikka aikaa ristiäisistä on jo kohta 5 vuotta.

Äänestä

itse kaikki lapseni ovat saaneet kummilusikan (ei tarvi olla hieno ja kallis, alle 20 euron jo löytyy). jos joku saa jotain muuta, siitä voi myöhemmin tulla riitaa lasten kesken. ja minulta on kummit myös kysyneet toiveita.

jos vanhemmat ovat kehyksen/lusikan kannalla, voit myöhemmin tehdä itse. ovat arvokkaita ja arvostettuna semmoiset lahjat.

Äänestä
  • meillä kummit on päättäneet keskenään kumpi ostaa lusikan ja muulla ei ole väliä eli itse ostin kehyksen yhdelle joka ei sitä muuten saanut.

    Tyynyliinaan menee aikaa ja näet valtavasti vaivaa joten ilmeisesti lapsi saa sinusta kummin joka välittää muulloinkin kuin jouluna ja synttärinä. Kaikki lahjat ovat mielestäni yhtä arvokkaita euromäärästä riippumatta jos ne on tarkasti valittu ja harkittu kohteelleen sopivaksi.

    On muuten olemassa kirjontatöitä tauluiksi joissa on lapsen kaikki kriittiset ns syntymätiedot ja pienen tytön tai pojan kuva. Omille en jaksanut rustata ja kummi en ole joten ehkä teen lapsenlapsille sitten sellaiset..

    Äänestä

Minut mieheni kanssa pyydettiin ystävä pariskunnan lapsen kummeiksi.Ja suostuttiin.Lahjasta oli jo puhetta heti alkuun.Eikä ystäni tyrmännyt alkuunkaan miehensä kanssa ajatustani,että ompelen ristipistoilla lahjaksi taulun.Johon tulee:pituus,paino sekä syntymä- että kastepäivä.Onneksi ystäväni osaa arvostaa sitä että teen itse.
Omia lapsia on 4.Ja heidät on opetettu kiittämään pienestäkin lahjasta.Vaikka olisikin itse tehty tai jotain edullista.Rahalla ei saa aivan kaikkea.Eikä kummien tehtävä ole ostella jatkuvasti kalliita lahjoja.
Lapseni muistavat jokainen omia kummejaan heidän syntymäpäivinään sekä jouluna,yleensä lahjalla ja kortilla joka on itsetehty.Olen huomannut sen että kummit ovat iloisia,kun heitä muistetaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tuleva kummitustäti kirjoitti:

elikkäs kummiksi pyydettiin ja suostuin, nyt mietin lahjaa. täältä sain idean että teen tyynyliinan tai tyynyn, johon kirjailen runon. aloin kuitenkin miettiä että pitääkö kummin sittenkin ostaa jotain 'perinteistä' kuten kehys tms koriste-esine? haluaisin antaa jotakin persoonallista ja hyödyntää kadentaitojani koska rahaakaan ei kauheasti juuri nyt olisi lahjaan laittaa. onko tuo ideani siis liian erikoinen kummin antamaksi lahjaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu